Skip to main content
Blog

Osteopati Ağrılarınızdan Ameliyatsız Kurtulmanızı Sağlıyor

By Mayıs 6, 2019No Comments

İnsan sağlığı her anlamda bütünsel bir yaklaşım ile tedavi edilebilir. Dolayısı ile sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmak vücudun iç organlarının sağlıklı çalışması kadar önemlidir. Osteopatik tıbbın babası ve mucidi olarak kabul edilen Dr. Andrew Taylor Still, savaş sonrası dönemde farmakolojik yetersizliklerin önüne geçmek üzere osteopati tedavisini geliştirerek insanlığa fayda sunmayı hedefleyerek bu alanı keşfetmiştir. Tarih boyunca yeni bir şeyleri keşfetmek için darboğaza girmek bir gereklilik olmamışmıdır zaten? Nitekim günümüzde de geleneksel ve tamamlayıcı tıp formu olarak osteopati başta patolojik olmayan ağrıların sağaltımında ve rehabilite edilmesinde bel ve boyun ağrısı, kas ağrıları, sinir ağrıları denge ve duruş bozukluğu, omuz ve kalça eklem problemleri vb. gibi bir çok hastalıkları iyileştirmede başarı bir biçimde kullanılır.

osteopati ile ağrılar tarih oluyor

Oldukça etkili bir tedavi olan ve sadece osteopati alanında eğitim almış fizyoterapist veya doktor tarafından osteopat ünvanına sahip sağlık profesyoneli uzmanlar tarafından uygulanması doğru bulunan bu yöntem, tüm dünyada kronik ve patolojik olmayan ağrıların giderilmesi amacı ile kullanılır. Avrupa’da ve Dünya’da fizyoterapistler bu alanda direk hizmet verebilirken maalesef ülkemizde GETAT kuralları gereğince hekim ön görüşü şartı vardır. Bu durumda hastaların tedaviye ulaşması konusunda da zaman kaybı yaşanmakta ve başarı oranı düşmektedir.

Osteopati tedavisi vücutta oluşan herhangi bir sağlık problemine karşı tüm kas, sinir, iskelet ve faysa dediğimiz doku sistemini baz alarak özellikle dolaşım ve vücudun tüm sisteminin hareketi üzerinde meydana gelen sorunları tedavi eder. Özellikle direk yada indirik yol ile sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturmayıda hedefleyen ve başarı görülen osteopati yöntemi ile bel ve boyun fıtığı ağrıları çeken hastaların sorunlarına ameliyatsız bir çözüm sağlanmış olunur. Burada bel ve boyun fıtığı hastalığı bir örneklemdir, zirâ osteopati tüm ağrılı durumlara uygulanabilir bir tıp metodudur.

Osteopati kim tarafından uygulanır ?

Tedavi osteopati konusunda yeterli donanıma sahip ve bu alanda eğitimlerini tamamlamış uzman bir fizyoterapist veya yine bu alanda eğitim almış ve yeterli donanıma sahip hekim tarafından uygulanmalıdır. Pek çok eklem sorunu yaşayan hasta, fizyoterapi ve osteopati yöntemleri ile hastalığına daha bütüncül yaklaşarak iyileşebilir. Bu nedenle de modern çağda modern tıpta, bütüncül fizyoterapi yöntemi pek çok rahatsızlığın iyileşmesi için çok yönlü bir uygulama alanı sunar. Pek çok hastanın ihtiyaç duyduğu holistik yani bütüncül bakış dahilinde fizyoterapi, rahatsızlıkların modern çağa ayak uydurur bir biçimde geçici değil, kalıcı olarak iyileşmesini ister. Doğru tekniklerle uygulanan manuel tedavi sayesinde, rahatsızlığı meydana getiren pek çok kaynak aynı anda araştırılıp ortaya çıkarılmış olur. Fizyoterapinin ulaştığı tüm alanlarda kullanılması uygun görülen osteopati yöntemi ile ağrıların ana kaynağına ulaşılır ve hastalıkta neden, niçin, nasıl gibi sorulara cevap aranmaya çalışılır.

Omurga disk kaymaları, duruş bozuklukları ve eklem sıkışması gibi sinirsel durumlarda dahi olumlu etkileri ile tüm dünyada kullanılan osteopati, rahatsızlığın kaynağını keşfetmesi nedeni ile ayrıca önemlidir. Modern bir tedavi yöntemi olarak öne çıkan osteopati tedavisi ile ağrının başladığı yerden tüm vücuda hatta iç organlara kadar yayılan geniş ve bütüncül bir uygulama yöntemi uygulanır. Bu yöntem tıpkı manuel terapi’de olduğu gibi sadece el yordamı ile yapılır. Belirli uyarılarla vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını aktif hele getirmek amaçlanır. Çok hassas dokunuşlardır. Manuel terapi’de ki gibi yüksek ivmeli hareketler yoktur. Haftada bir veya iki seans olarak alınması uygun görülen osteopati tedavisi ile cerrahi işleme, ilaç kullanımına veya iğneli enjeksiyon bir işleme gerek kalmadan sorunlardan kurtulunabilir. Tabiki burada belirtmekte yine fayda var; burada hastanın osteopati uygunluğu söz konusu olmalı, ilgili fizyoterapistin ve hekimin bu konuda tedavi öncesi onayı gerekmektedir.

osteopati insan vücudunu bütün değerlendirir

Herhangi bir kesi işlemine gerek kalmadan sadece eller ve doğru bilgi ile ağrı kaynağının keşfedildiği osteopati yöntemi sayesinde tüm dolaşım sistemi, eklem sistemi, iskelet sistemi, hareket sistemi ve sinir sistemi üzerinde hakimiyet kurulabilir. Bu nedenle migren hastaları için dahi osteopati mükemmel bir çare olarak görülür. Daha sağlıklı ve ağrısız yaşamayı amaçlayan kişilerde osteopat ünvanına sahip fizyoterapistler kişiye uygun manuel terapi yöntemleri sayesinde hastanın yaşam koşullarını iyileştirir. Böylece hastalığın veya rahatsızlığın ortaya çıkardığı ağrılarla uzun vadede baş etme olanağı sağlanır.

Özellikle holistik (bütüncül) fizyoterapi dahilinde psikonöroimmünoloji gibi beslenme kaynaklı terapi metotlarınında eklendiği fizyoterapi programında kalıcı ve başarılı iyileşme oranı çok daha anlamlı gelişme gösterir. Genel olarak esnekliğin artmasını ve eklemlerin daha hareketli olarak kendi kendini iyileştirmesi kuralı üzerinden ilerleyen modern yöntem ile vücutta çalışan tüm sistemlerin daha düzenli olması sağlanır. Gerektiğinde sinir sistemine ve kas sistemine uyarılar vererek kendini yenilemesi gerektiği sinyalleri ile doldurulan insan bedenine uygulanan tedavi şekli tamamen bilimsel veriler üzerine kuruludur.

Şayet kronik baş ağrılarını, duruş bozuklukları, boyun ağrısı, kas ağrısı veya iskelet sistemi üzerinde herhangi bir ağrı hissederseniz cerrahi yöntemlerden evvel hekiminizinde uygun görmesi durumunda bir fizyoterapist tarafından uygulanması gereken manuel tedavi yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Uygulanan çeşitli egzersizler yardımı ile kendinizi doğal yollardan iyileştirirken diğer yandan da vücutta stres nedeni ile oluşan gerginliklerden ve depresyondan arınmış olursunuz.

admin

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi