Skip to main content

Ayak içe basma tedavisi, ayağın iç kısmında normalde kavisli bir yapı yer alır. Bu kavisli yapı ayağın yatay bir biçimde yaylanmasında oldukça etkilidir. Bu kavisli yapı; tibialis posterior kası ve tendonu tarafından desteklenir. Kasta bozulma meydana gelmesi halinde düz tabanlık oluşur. Ayağın iç kısmında yer alan uzun kavis kaybolur ve dış kısma doğru kayar. Yaylanma hareketini yapamayan ayak ise içe basma hareketi ile buna çözüm bulmaya çalışır. Böylece kişi yürürken devamlı içe basmaya başlar. Bu durumda içe basmayı önleyen tabanlık, kullanımı ile ayak deformitesinin önüne geçilmiş olur. İçe basmayı önleyen tabanlığınızın size özel olarak analiziniz ve anatomik yapınız göz önüne alarak oluşturulmuş olması gerekir.

Düz Taban Tedavisi

Düz taban tedavisi, tıpta pes planus olarak adlandırılır. Pes Planus olarak adlandırılan düz tabanlık, mekanik olarak bir ayak deformitesidir. Düz taban durumu doğuştan veya sonradan ortaya çıkabilir. Düz taban(pes planus) ameliyatsız, acısız bir şekilde uygun medikal destek ve egzersiz ile birlikte uzman bir fizyoterapist tarafından iyileştirilebilir. Kişiye özel olarak hazırlanan footbalance ortopedik medikal tabanlık ile yaşam konforu ciddi manada artırılabilir. Tabi ki burada öncelik ilgili hekim kontrolünden de geçmiş olmaktır.

Düz Taban Tedavisinde Kişiye Özel Ortopedik Tabanlık

Düz taban tedavisinde, ayak deformitesi ve anatomik bozukluk problemi yaşayan kişilerin uzun süre ayakta durmaları ciddi ağrılara neden olabilir. Kaval kemiği ve topuk kısmında yoğunlaşan ağrılar kişiye rahatsızlık verir. Genellikle ilgili uzmanlar bu tarz problemler karşısında hemen ameliyata başvurmak istemezler. Öncelikle hastanın şikayetleri ve ağrıların durumu değerlendirilerek cerrahi dışı yöntemlere başvurulur.

İçe Basma Tedavisi

İçe basma tedavisi, ayak içe basma sorunu ile karşı karşıya olan kişiler için footbalance ortopedik medikal tabanlık kullanımı uzman fizyoterapistler tarafından önerilir. Ortopedik bir tabanlık olan footbalance, tamamen kişinin ayak yapısına göre hazırlandığından kavrayıcı özelliğe sahiptir. Vücuda konforlu şekilde destek sağlayan bu ortopedik tabanlar sayesinde ayağın doğal hareketlerini yapabilmesi amaçlanır. Özel medikal ortopedik tabanlık ile kişi hareket eylemini en doğru şekilde gerçekleştirir. Doyasıya koşmak, spor yapmak, yürümek artık bir işkence olmaktan çıkar. Tabanlık sayesinde kişinin anatomik duruşu bile olumlu yönde etkilenecektir. Footbalance sadece bir tabanlık değildir. Çünkü ayak sağlığı vücudun bütünsel işleyişinde çok etkilidir. Tabanlıktan istenilen sonucun alınması için uzman bir fizyoterapistten destek almak gereklidir. Çünkü bu tabanlıkların kullanımında size özel olarak hazırlanacak egzersiz programınız da çok önemlidir. 

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Anlaşılır ?

Çocuklarda içe basma nasıl anlaşılır ? sorusu en fazla merak edilen konuların başında gelir. Özellikle çocuklarının hareketlenmeye başladığı dönemlerde ebeveynler çocuklarının nasıl hareket ettiğine, yere nasıl bastığına ve ayak yapısına dikkat ederler. Çünkü anne ve babalar bilirler ki çocuklarda içe basma problemi ne kadar erken dönemde müdahale edilirse o kadar iyi toparlama şansına sahiptir.

Peki çocuklarda içe basma nasıl anlaşılır ?

  • Yürümede zorlanma,
  • Dengesizlik,
  • Uzun mesafe koşularda çabuk yorulma,
  • Çok fazla düşme,
  • Uzun süreli aktivitelerden sonra ayaklarda ağrı hissetme,
  • Ayakkabıların çabuk deforme olması,

gibi durumlarda içe basma problemi olabilir. Doğru olan bu tip şikayetler varsa önce ortopedistinize daha sonrasında medikal egzersizlerinizin oluşturulması ve çocuklarda içe basmayı önleyen tabanlık almak ve özel olarak tasarlatmak için alanında uzman fizyoterapistinizden destek alabilirsiniz.

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Ayak İçe Basma Tedavisi

Çocuklarda içe basma tedavisi ve yetişkinlerde içe basma tedavisi, ayak problemlerinde Footbalance %100 kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlıklar, fizyoterapist tarafından bilgisayar ortamında yapılan analize göre 3D mantıkla yetişkin veya çocuğun kişiye özel olarak ayak ölçüsü alınarak hazırlanır. Kişinin ayak analizi alındıktan sonra özel olarak hazırlanan tabanlık sayesinde ciddi bir konfor söz konusu olacaktır. Tabanlık kullanmaya başladığınızda adımlarınızı doğru bir şekilde atmaya başlarsınız. Kullanım sırasında esneme yapan footbalance ayağın rahat hissetmesini sağlar. Kişiye özel hazırlandığı için ayak ile tam uyum içerisinde olacaktır. Footbalance sıradan bir ortopedik tabanlık değildir. Ayak sağlığını maksimum seviyede tutar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bunun yanında ayaklarda herhangi bir koku ya da mantar gibi problemlere neden olmaz. Size özel tabanlığınızı her ayakkabınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düz taban problemine son veren tabanlık ile içe basma gereksinimi de kendiliğinden yok olur. 21. YY’dan bu yana tercih edilen farklı fizik tedavi metotları ile pek çok sağlık problemi ortadan kalkıyor. İçe basma ve düz taban problemlerinden kurtulmak için ABS Fizyoterapi Merkezi tüm profesyonelliği ile yanınızda! Güncel tedavi teknikleri ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan yaklaşımları ile yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde uzman fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ve profesyonel uzman ekibi ile size özel bir footbalance ortopedik tabanlık  hazırlanabilir.

Sağlıkta bütüncül bir bakış açısı benimseyen ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin güvenilir ekibi ile içe basma ve düz tabanlık tedavisi konusunda yardım alabilir bu probleminize veda edebilirsiniz !

Sağlıklı ve konforlu adımlar.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi