Skip to main content

Piriformis sendromu tedavisi, priformis kası ile siyatik sinirin sıkışması sonucu oluşan bir hastalık belirtisi olarak karşımıza çıkar. Priformis uyluk bölgesinde üçgenimsi ve piramit yapıda olan bir kastır. Kadınların uyluk bölgesinin erkeklerden daha geniş olması hastalığa yakalanma riskini artıran bir etkendir.

Kuyruk sokumunda ağrıya neden olduğu için genelde bel fıtığı ile karıştırılır. Başta kalça bölgesi olmak üzere, bacaklarda ağrı ve uyuşmalara neden olabilir. Piriformis sendromu tedavisi fizik muayene ve MR çekimleri sonucunda kesin tanı konulması suretiyle başlar. Tedavinin başarılı sonuçlanması için mutlaka fizyoterapistten destek alınması, hastaya verilen egzersiz ve direktiflerin eksiksiz yerine getirilmesi ve bütüncül bir yaklaşımla günlük alışkanlıkların değiştirilmesi ile başarıya ulaşabilir.

Piriformis Sendromu Neden Oluşur ?

Piriformis sendromu neden oluşur derseniz; Genellikle travmalar, yaralanmalar ve yanlış hareketler sonucu oluşan hastalık ve anatomik yapı kaynaklı da olabilmektedir. Trafik kazası, düşme, kalçaya ani darbe gibi travmalar priformis kasının zarar görmesine neden olabilir. Yaşam tarzında yapılan yanlış hareketler aslında hastalığın oluşmasında büyük etkendir. Sürekli ayakta durmak, bağdaş kurarak oturmak veya hareketsiz kalmak kasın tahribatına sebep olabilir. Çok hareketsiz kalmak gibi fazla egzersiz yapmak ve profesyonel olarak ağır kondisyon gerektiren sporlarla uğraşmak da priformis sendromunu tetikleyebilir. Anatomik kaynaklı sebeplere ise omurga eğriliği olarak tanımlanan skolyoz veya iki bacak boyunun birbirinden farklı olması gösterilebilir. Priformis kası ve uyluk kemiği kişiler ve cinsiyetler arası farklı varyasyonlar gösterdiği için kişilerin hissettikleri ağrı şiddetinde ve hastalığın kendini belli ediş biçiminde farklar gözlenebilir.

Piriformis Sendromu Nedir ?

Genel olarak hasta şikayeti bel fıtığındaki gibi belden kalçaya doğru yoğunlaşan kök ağrıları şeklinde kendini belli eder. Hastanın geçmiş yaşantısı, hareket durumu ve çalıştığı işler detaylı olarak dinlenilmesi teşhisin ilk aşamasını oluşturur. Daha sonra hastayı zorlayan ağrıları ve bölgeleri tespit edebilmek için fiziki muayene yapılır. Bacakları bükme, germe, eğilme ve kalkma işlemleri hastaya yaptırılarak kasın zorlanma durumu gözlenir.

Eğer fiziki muayenede bir sonuç elde edilemezse Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemine başvurulabilir. Bu yöntemde siyatik sinirin ve priformis kasının gösterdiği değişkenliğe göre tedavi yöntemi belirlenebilir. Ancak çoğu durumda fiziki muayene ile durum teşhis edilebilir.

Piriformis Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Priformis sendromu tedavisi hastanın şikayet ve hissettiği ağrı şiddetine göre ortopedist ve nörologlar tarafından muayene edilebilir. Akabinde fizyoterapistler bir tedavi planı çıkarır. Tedavide fizyoterapistler ve hastanın eş güdümlü çalışabilecekleri şekilde bir tedavi programı uygulanır. Tedavinin başlangıç döneminden sonuna kadar ilgili fizyoterapist kontrolünde tedavi program ilerler.

Piriformis Sendromundan Kurtulanlar

Piriformis sendromundan kurtulanlar, için teşhis ve tanı sonrası süreç çok önemlidir. Bel fıtığı veya kalça problemleriyle çok fazla karıştırılır. Bu yüzden bel ve kalçaya uygulanan bir çok yanlış tedavi piriformis sendromunu iyileştirmez. Doğru teşhis ve doğru tedavi çok önemlidir. İlgili uzman hekiminizin Piriformis teşhisi sonrasında fizyoterapistinizin değerlendirmesi ile piriformis sendromu fizik tedavi mutlaka alınmalıdır.

Piriformis sendromu tedavi yöntemleri;

  • Manuel Terapi,
  • Osteopati,
  • Trigger point terapi,
  • Egzersiz,
  • Gtos Terapi,
  • Footbalance Kişiye Özel Medikal Ortopedik Destek,
  • Psikonöroimmünoloji,

Gibi bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi yaklaşımlarından oluşmalıdır.

Priformis Sendromu Egzersizleri

Piriformis sendromu egzersizi için en önemli ilk kural bir fizyoterapist değerlendirmesinden geçmek ve ona göre Piriformis sendromu egzersizleri protokolü oluşturulmasıdır. Hastaya germe pozisyonuna hazırlık için ısınma çalışmaları yaptırılır. Sırt üstü yatar pozisyonda ayaklar önce uzatılır ve daha sonra bükülerek karın bölgesine doğru çekilir. Böylece kalça bölgesinde ısınma hareketleri yaptırılmış olur.

İkinci aşamada yatar pozisyonda bir diz bükülerek zemine basılır. Diğer diz karın bölgesine çekilerek esneme başlatılır. Aynı işlem diğer diz için de uygulanır. Son aşamada ise bir kol yere paralel uzatılır ve dizler sağa sola hareket ettirilerek germe antrenmanı tamamalanır.

Piriformis Sendromu Kesin Çözüm

Piriformis sendromu kesin çözüm, diye birşey söz konusu olamaz. Çünkü tıpta kesinlik ifadesi veya mucize bir metot yoktur. Bilim en büyük gerçektir. Piriformis sendromunda erken teşhis %80’lere varan bir başarı sağlayabilir. Hastanın diğer fiziki sağlık koşulları el vermesi halinde ise sadece ama sadece fizyoterapist ünvanına sahip bir profesyonel ile pilates yapmaları konusunda da tavsiye verilebilir. Piriformis sendromunda pilates, tek başına tedavi etmede yetersizdir. Bunu yazımızın ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız.

Piriformis Sendromu İyileşir mi ?

Piriformis sendromu iyileşir miPiriformis sendromu geçer mi, soruları siyatik ağrısı, bel ağrısı, kalça ağrısı yaşayan ve bu konuda araştırma yapan herkesin merak ettiği sorulardan biridir.

Piriformis sendromu tedavisinde kemik erimesi, kalça kireçlenmesi vb. kontrendikasyon durumlarında  hastalara tedavi konusunda hassas davranılması gerekebilir. Kişilerin ilgili hekimliğin muayenesi sonrasında mutlaka fizyoterapistleri tarafından da değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Bu muayene sonrasında terapi program oluşturulması, eksiksiz ve düzenli takip etmeleri tedavideki başarıyı artıran bir etken olarak karşımıza çıkar.

Tüm anlatılan bu protokoller eksiksiz yerine getirildiği takdirde Piriformis sendromu iyileşir ve Piriformis sendromu tamamen düzelir.

Yüksek kanıt içeriğine sahip ve güncel fizyoterapi metotlarıyla birlikte en doğru yöntem ile Piriformis sendromundan kurtulmak istiyorsanız ABS Fizyoterapi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi