Acaba Karaciğerimiz Kadar mı Sağlıklıyız?

Karaciğer, bir çok metabolik süreçte, özellikle detoksifikasyonda anahtar rol oynayan karmaşık bir organdır. Karaciğer sürekli olarak, hem içsel olarak üretilen hem çevreden gelen zehirli kimyasalların bombardımanı altındadır. Bedenlerimizin işlemesini sağlayan metabolik sistemimiz geniş süreçler yelpazesinde sürekli olarak zehir üretirler. Bu üretime karşı ise karaciğer hepsine karşı etkin nötrleştirme mekanizması geliştirmiştir. Ancak tipik olarak beslenme yetersizlikleri sonucu, metabolik süreçler yanlış gitmeye başladığında metabolik ve içsel olarak üretilen zehirlerin tür ve düzeyleri artar.

Karaciğerin arındırması gereken zehirli kimyasalların çoğu çevremizden gelir. Bağırsaklarımızın içeriği, yediğiniz yemekler, soluduğumuz hava vs. kişiler İşlenmemiş organik besinlerle beslenseler dahi etkili bir detoksifikasyon sistemine gereksinim vardır çünkü organik olarak yetiştirilen besinlerin bile doğal olarak zehir içeren öğeleri vardır.

Karaciğer detoksifikasyonda pek çok rol oynar. Kanı süzerek zehirden arındırır, kolesterol ve diğer yağda çözünen toksinlerle dolu safrayı sentezleyip salgılar ve enzimlerle istenmeyen kimyasalları parçalarına ayırır.

Karaciğerin zehir giderme sistemlerinin düzgün işlemesi özellikle kanserlerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Tüm kanserlerin %90’ı kadarında çevresel etkenler yüzünden olduğu sanılmaktadır. Sigara dumanında, tükettiğimiz besinlerde, suda ve havada ki kanserojen maddelerin , bedenin detoksifikasyon sistemi ve bağışıklık sisteminin düzgün işlememesi sonucu gerek duyduğu besinlerin de yetersiz alımı ile birleşmesi yüzünden olduğuna dair bir çok araştırma vardır. Yani ağır çalışan bir detoksifikasyon enzim sistemi ve kötü bir bağışıklık sistemine sahipseniz kansere yakalanma ihtimaliniz aynı paralellikte yükselecektir.

Detoksifikasyon sistemimizin etkinliği ile kanserojenler gibi çevresel zehirlere açık olma durumumuz arasında ki bağı açıklamaya yönelik bir araştırma yapılmış. Bu araştırma yüksek oranda mesane kanserine yakalanan Torino’daki bir kimya fabrikası işçileri ile ilgili. Tüm işçilerin karaciğer detoksifikasyon enzimleri incelendiğinde en zayıf detoksifikasyon sistemine sahip olanların mesane kanseri olduğu bulunmuş. Bir başka deyişle; hepsi aynı düzeyde kanserojene maruz kaldığı halde kanser olanların, karaciğerin çalışma işlevlerinde zaaf olan kişilerin olduğu görülmüştür.

Nihai olarak korunmanın ve daha sağlıklı olmanın en iyi yolu, zararlı etmenlerden olabildiğince uzak durmak, uzak duramadıklarımızın ise bizlere zarar vermesini engellemek adına detoksifikasyon sistemimizin çalışmasını iyi düzeyde tutmak.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi