fbpx

Acaba Karaciğerimiz Kadar mı Sağlıklıyız?

Karaciğer rahatsızlıkları erken evrede hiçbir belirti göstermiyor. Rahatsızlık daha sonraki aşamalarda cilt renginde sararma, tırnaklarda mat görünümler ve karında şişkinlik görülmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor. İlaçlar nedeniyle yaşanan toksik durumlar ve mantar zehirlenmesi gibi vakalarda bu belirtiler günler hatta haftalar sonra bile yaşanabiliyor. Karaciğer sağlığınızı korumanız ve olası sağlık problemlerinin önüne geçebilmeniz için size bazı tavsiyelerimiz var. Karaciğerinizin durumu sağlığınız hakkında pek çok ipucu veriyor.

Beslenmenize Özen Göstermelisiniz

Sağlıklı bir karaciğer için doğru beslenme yaklaşımlarından yararlanmalısınız. Karaciğer problemlerinin büyük bir çoğunluğu yağlanma nedeniyle görülür. Bu durumda aşırı alkol kullanımı, obezite ve kötü beslenme tarzı etkilidir. Sucuk, salam ve sosis gibi katkı maddesi yoğun besinler, şekerli besinler, yağlı kızartmalar ve hazır meyve suları ile gazlı içecekler karaciğer yağlanmasında tehdit oluşturur. Yanlış beslenme nedeniyle vücutta meydana gelen hasarlar hastayı karaciğer nakline kadar sürükleyebilir. Psikonörimmünolojik beslenme yaklaşımlarından yararlanarak karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz. A ve B vitamini açısından oldukça zengin olan enginar, güçlü bir antioksidandır ve karaciğer problemlerinde olumlu etkiler sağlar. Basit şeker içeren besinler yerine sebze ve baklagil tüketimine ağırlık verebilirsiniz. Diyetinizde çay şekeri, bal(gerçek olmayan), çikolata ve reçel gibi besinlere çok az yer vermelisiniz. Tuz tüketiminizi kontrol altına almalı ve aşırı tüketimden kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenme uygulamalarını yaşam tarzınıza ve sağlık durumunuza uygun biçimde fizyoterapistinize danışarak özel egzersiz planlarıyla desteklemelisiniz.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmemelisiniz

Haftanın üç günü düzenli olarak egzersiz yaparak hem genel vücut sağlığınız için hem de karaciğerinizin işlevini yerine getirebilmesi için çok etkilidir. Karaciğer yağlanması, bel çevresinin genişlemesi ile birlikte görülür. Bu nedenle bel çevresindeki yağlanma ve kilo artışına özellikle dikkat etmelisiniz. Egzersiz programınıza mutlaka düzenli yürüyüşleri de dahil etmelisiniz. Gerekli durumlarda bütüncül fizyoterapi desteği alarak egzersiz düzeninizi kişiye özel tedavi planlarıyla destekleyebilirsiniz. Böylece beslenme ve yaşam tarzınız, yaşınız ve hastalıklarınız gibi faktörler doğrultusunda verimli bir tedavi sürecine adım atmış olacaksınız.

Karaciğer Sağlığında Osteopati Uygulamaları Oldukça Etkili

Tıbbi olarak Visseral dediğimiz söylem; iç organları ve onları tutan ligamentleri, lenf sistemini, damar ve sinirleri kapsar. İç organlarımız kontrolümüz dışında ve ritmik hareketlerle işlevlerini yürütür. İç organlarda fonksiyon bozukluğunda inflamasyon yani iltihaplanma veya yaralanma sonrası gerçekleşen safhalar, ameliyat sonrası komplikasyonlar, düzensiz yaşam tarzı ve sağlıksız alışkanlıklar gibi faktörler etkilidir. Bu tür sorunlarda visseral osteopati uygulamalarından olumlu sonuçlar alınıyor. Karaciğer fonksiyon bozukluklarında bu uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Osteopatik tedavilerde sadece görünen sorunlar değil bu sorunalra zemin hazırlayan etkenler de araştırılır. Dolayısıyla osteopatik yaklaşımlar karaciğer problemlerinin çözülmesinde etkili bir destekleyici tedavidir. Elbette bu tedavi tekniği de düzenli egzersiz programlarıyla desteklenmeli ve yağlanma sorununun önüne geçilmelidir. Osteopati uzmanınız, kişiye özel egzersiz planlamanızı yapmanıza yardımcı olacaktır. Böylece karaciğerinizdeki doku ve işlev bozukluklarının tedavisini kalıcı kılabilirsiniz.

Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi