fbpx

Bel Fıtığına Bütüncül Bakış

Bel fıtığı tedavisinde her geçen gün yeni yaklaşımlar ortaya çıkmakta ve eski uygulanan yöntemlerin yerini yenileri almaktadır. Son zamanlarda özellikle bütüncül tıp ve fonksiyonel tıp akımlarıyla birlikte hastalıklara bütüncül değerlendirme imkanı açığa çıkmıştır. Bel fıtığı hastalığında bütüncül yaklaşım ve multidisipliner bakış açısı için kabul edilen düşünc,e tüm bedenin belirli bir uyum içinde birlikte çalıştığı ve ağrı ya da sorun nereden kaynaklanıyor ise tespit edilip, o sorunu çözmek için çalışan ve düşünen bir yaklaşım sistemidir.

Ameliyat gerektirmeyen bir bel fıtığı vakasında ameliyatsız bir şekilde bel fıtığından kurtulmak isterseniz bütüncül fizyoterapi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız ya da İstanbul’da sağlık hizmeti alabilecek konumdaysanız, İstanbul Fizyoterapi merkezi içerisinde en önde gelen kurumlardan birisi olan ABS Holistik Sağlık ve Fizyoterapi Hizmetleri size hem bel fıtığı tedavisi için hem de farklı başka sorunlarınız için çeşitli fizyoterapi yöntemleri ile fayda sağlayacak ve öncü olacaktır.

Bel fıtığına ameliyatsız çözüm

Uzun yıllardır bel fıtığı tanısı konulan tüm hastalara ameliyat ile tedavi seçeneği sunulmaktadır. Ancak tüm bel fıtığı hastalarına ameliyat iyi gelmemekte sonrasında tekrarlayıp daha kötü rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler. Bu nedenle günümüzde ameliyatsız bel fıtığı tedavisi çok önemlidir.

Eğer bel fıtığı tanısı konulduğunda direk olarak ameliyata yönlendirilirseniz öncesinde muhakkak farklı birkaç doktor ile de görüşmeniz uygun olacaktır. Bununla birlikte tıpkı Dünya’da ve Avrupa’da olduğu gibi birkaç fizyoterapist’e danışmanız ve fikir almanız da en mantıklı durum olacaktır.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisinde öncelikle ilaç ya da iğneler ile kısa süreli çözümler bulunabilir. Ancak asıl etkili olan çözümler uzman fizyoterapist kişiler tarafından uygulanan fiziksel tedavilerdir. Fiziksel tedaviler doğru ve ara vermeden uygulandığın da olumlu birçok etki göstermektedir. Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN fizyoterapi ve rehabilitasyon, psikonöroimmünoloji, osteopati, manuel terapi ve Gtos terapi gibi birçok farklı yöntem ile hastalarına ameliyatsız çözümler sunmaktadır.

Manuel terapi ile fıtık tedavisi

Manuel terapi hiçbir şekilde bir cihaz kullanmadan tamamen hastanın ağrı olan ya da ağrıya sebebiyet olan bölgenin çalıştırılması için çeşitli hareketlerin yaptırılması ve el ile uyarılma uygulanmasıyla gerçekleşen bir yöntemdir. Bu yöntem eklem rahatsızlıkları, kronik bel ağrısı, akut sırt ağrısı, fibromiyalji, fıtıklar ve sinir sıkışmaları gibi şikayetleri olan birçok hastaya bu alanda eğitim almış uzman fizyoterapistler tarafından teşhis ve tanısı hekim tarafından koyulmuş olması şartıyla uygulanmaktadır. Dünya’da ve Avrupa’da hekim teşhis tanısına gerek yoktur. Hasta direk fizyoterapist ile ilerleyebilir. Fakat ülkemizde hekim teşhis ve tanısı zorunluluğu vardır.

Manuel terapi diğer fonksiyonel tıp çözümleri gibi hastalara beklenildiğinden çok daha fazla kısa sürede olumlu etkiler vermektedir.

Manuel terapi ile hastalara, elle uygulanan uygulamaları ile kas, eklem ve dokulara basınç uygulanmaktadır. Bu yöntem ile hastanın kasları rahatlar dolaşım sistemi doğru çalışmaya başlar varsa eklem blokajı dediğimiz eklem limitliliği açılarak fizyolojik olarak iyileşme mekanizmasına etki sağlar. Bu da yumuşak dokularda ağrının azalmasına sebep olur. Bunun yanı sıra hastanın kemik ve eklemlerini bükmek suretiyle yavaştan hızlıya hareketler yapılır.

Neden bütüncül tıp bakışı ile tedavi tavsiye ediyoruz ?

Bütüncül tıp bakışı ile yapılan tedaviler hastaların tüm vücutlarına etki etmektedir. Sorun olan bölgeye yapılan uyarılar sayesinde vücut bir bütün şeklinde kendi kendini iyileştirmeye başlar. Bu tabiî ki doğru bir yaklaşımdır ancak problem ağrı olan bölgede değil ise ağrının nedenini anlamak ve nedene yönelik çalışmak gerekir. Bu nedenle bütüncül tıp bakışı tavsiye edilen önemli bir terapi yöntemi olmuştur.

Bu tedavi ve bu bakış açısı aynı zamanda Osteopati adı ile anılır. Osteopati çok geniş yelpazede uygulanan bir manuel terapi yöntemidir. Beyin ve omurilik sıvısının vücutta dolaşımının düzenlenmesine dahi fayda sağlamaktadır. Bu yöntem uzun yılar önce Amerika’da uygulanmaya başlanılan ve uzun yıllardır inanılmaz çözümler üreten bir tedavi olduğu için tercih edilmesinin önemli bir sebebi de budur.

Osteopati sadece bel fıtığında değil, omuriliğin etkili olduğu vücuttaki tüm bölümlere tedavi ederek tüm vücuda sağlık vermektedir. Bu yaklaşımı Türkiye’de birçok fizyoterapist uygularken Bakırköy fizyoterapi merkezi olarak ABS Bütüncül Sağlık Fizyoterapi Hizmetleri merkezimiz de bu alanda çok başarılı olmuştur.

Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi