Bel Fıtığının Bu Sebebine Çok Şaşıracaksınız?

Bel fıtığı; beldeki disklerin zarar görmesi ve zorlanmasıyla oluşan yırtık sebebiyle olan fıtıklardır. Kişi hayatını oldukça olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren fıtıkların başında gelen bel fıtığı, kol ve sırt ağrılarının yanında şiddetli bel ağrılarına da neden olur.

Bel fıtığının sebepleri arasında, yaz aylarının gelmesine bağlı olarak uzun süre soğuk klima altında kalmak, fazla kilo, aşırı yapılan egzersiz ve kadınlarımızda yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi olarak gösterilebilir.

Fıtık nasıl anlaşılır

Hastalarda görülen bel ağrılarının ancak %5 i bel fıtığından kaynaklanır. Hasta şikayetlerinde bel ağrılarıyla birlikte ateş eşlik ediyorsa ve gece ağrıları daha da fazla artıyorsa mutlaka en hızlı bir şekilde hekime başvurulması gerekir.

Bel fıtığında bel ağrısının yanında tek ya da her iki bacakta ağrı, bacak ve ayak parmaklarında uyuşma ve hissizlik durumları olabilir. Hasta kuvvet kaybı ile birlikte topukları ve ayakları üzerinde yürüyemez. Daha ileri durumunda ise, her iki bacakta kısmi felç hissi, hissizlik, aşırı uyuşukluk hissi, idrar tutamama ve erkekler için iktidarsızlık görülebilir.

Bel fıtığının anlaşılabilmesi için, Fizik tedavi uzmanı veya başvurduğunuz uzman hekim hastayı muayene ettikten sonra gerekli görüldüğü hallerde emar isteyebilir. Emar sonucuna göre belirlenen fıtığın durumuna göre tedaviye hemen başlanması uygun olacaktır. Bu durumda da fizyoterapistin oluşturacağı

Fıtık ağrısı nasıl geçer

Fıtık ağrısı, kişilerin yaşam kalitesini düşüren çok ağrılı bir durumdur. Fıtık ağrısının tedavisi için, ilaç tedavisi yanında, Uzman Fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi veya fizyoterapi ve rehabilitasyon almak uygun olacaktır.

Bir dönem cerrahlar ağır fıtıkların kesinlikle ameliyatsız geçmeyeceğini söylerken, günümüzde bu kanı değişmiş ve her fıtık ameliyat edilemez kanısına varılmıştır.

Fizik tedavi veya fizyoterapi ile iyileşemeyecek kadar ağır hastalarda ameliyat yerine artık farklı yöntemler denenmeye başlamıştır. Örneğin, hastalıkların temel nedenini araştırarak, hasta olmadan önceki biyolojik yapısına geri döndürmeyi amaçlayan yani tanı koymak yerine bozuk olan fizyolojik yapıyı düzeltmeye çalışan fonksiyonel tıp ile de fıtık tedavisi olmak mümkündür.

Hastalıkların iyileştirilmesinden öte, bu hastalıklara tekrar yakalanmamak adına, koruyucu rehabilitasyon mantığıyla altında yatan temel nedenleri ele almayı hedefleyen bütüncül fizyoterapi ile de fıtık tedavileri, bir daha tekrarlamamak üzere yapılabilir.

İstanbul Fizyoterapi Merkezi fonsiyonel tıp ve bütüncül fizyoterapiyi baz alarak, fizik tedavi veya fizyoterapide ameliyat gerektirmeyen bel ve boyun fıtıklarında bütüncül manuel tedavi yöntemleri uygulamaktadır.

Söz konusu şikayetleri olan ve bel boyun fıtığı tanısı ile başvuran hastalarda, İstanbul fizyoterapist merkezinde uygulanan terapi yöntemiyle, özellikle bel fıtığı çeken hastaların %85 ve üzerinde başarı sağlamıştır.

Merkezin kuru fizyoterapistlerinden olan, Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN tamamen elle uygulanan ve özel teknikler içeren manuel terapi metotlarını bilimsel ve akademik zeminde kanıta dayalı olarak uygulamaktadır.

2014 yılındadan beridir fizyoterapist olan ve 2018 yılında Uzman terapist olan Ahmet Burak Sezgin, uyguladığı terapi ile bugüne kadar bir çok hastanın sağlığına kavuşmasında yardımcı olmuştur.

Bel ve Boyun Fıtığında Topuklu Ayakkabı Giymek

Kadınları vazgeçemediği giyeceklerden biri olan yüksek topuklu ayakkabı, maalesef zamanla sağlığı olumsuz etkileyebilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymek, vücutta özellikle ayak ve omurgada ağrılara sebep olmaktadır. Normal pozisyondaki ayağa yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde, kemik öne doğru eğilir. Bu da zamanla ciddi duruş bozukluğuna ve haliyle bel fıtığına sebep olur.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi