fbpx

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Bel fıtığı; omurgalarımızın arasında bulunan disk dediğimiz yastıkçıkların, beldeki disklerin zarar görmesi ve zorlanmasıyla oluşturduğu taşma, yer değiştirme gibi sebepler ile açığa çıkan durumdur. Kişi hayatını oldukça olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bel, boyun ve torakal fıtık dediğimiz göğüs hizası omurga eklemleri arasında oluşan fıtıkların başında gelen bel fıtığı ve boyun fıtığıdır. Genel olarak çok sık görülmemekle beraber torakal fıtıklar herhangi bir travmaya yada bir başka probleme bağlı olarak oluşurlar.

Konumuz bel fıtığına dönecek olursak, bel fıtığı kol ve sırt ağrılarının yanında şiddetli bel ağrılarına da neden olur. Bel fıtığının sebepleri arasında, yaz aylarının gelmesine bağlı olarak uzun süre soğuk klima altında kalmak, fazla kilo, aşırı yapılan egzersiz ile birlikte yanlış yapılan egzersiz, masa başı çalışmak, ofis çalışanları, pilot, host ve hostesler, bankacılar vb. sedanter dediğimiz meslek grupları, kadınlarımızda yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi, erkeklerde çok fazla kundura tarzı ayakkabı kullanınımı gibi sebepler olarak gösterilebilir.

Bel fıtığı nasıl anlaşılır ?

Hastalarda görülen bel ağrılarının ancak %5 i bel fıtığından kaynaklanır. Hasta şikayetlerinde bel ağrılarıyla birlikte ateş eşlik ediyorsa ve gece ağrıları daha da fazla artıyorsa mutlaka en hızlı bir şekilde hekime başvurulması gerekir. Çünkü bu tip problemlerde fıtık dışı durumlarda söz konusu olabiliyor ve mutlak hekim kontrolü gerekmektedir.

Bel fıtığında bel ağrısının yanında tek ya da her iki bacakta ağrı, bacak ve ayak parmaklarında uyuşma, ayakta üşüme ve hissizlik durumları olabilir. Hasta kuvvet kaybı ile birlikte topukları ve ayakları üzerinde yürüyemez. Daha ileri durumunda ise, her iki bacakta kısmi felç hissi, hissizlik, aşırı uyuşukluk hissi, idrar tutamama ve erkekler için iktidarsızlık görülebilir. İşte bu durumda mutlak çözüm zorunlu olarak cerrahi olabilir. Bu yüzden bu tip şikayetler bütününde de mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Direk fizyoterapist’e başvurulduğu takdirde fizyoterapist bu bulguları yorumladığı takdirde yine sizi multidisipliner çalışma ilkesi dahilinde ilgili bir uzmana yönlendirecektir. Bu sebepten, durumu bu noktaya getirmeden çözüm olabilmesi adına öncelik bir hekim kontrolü , sonrası uygulanacak fizyoterapi programıyla iyileşmek mümkün ve daha sağlıklıdır.

Bel fıtığının anlaşılabilmesi için başvurduğunuz uzman hekim hastayı muayene ettikten sonra gerekli görüldüğü hallerde MR isteyebilir. MR sonucuna göre belirlenen fıtığın durumuna göre tedaviye hemen başlanması uygun olacaktır. Bu durumda da fizyoterapistin oluşturacağı program ve rehabilitasyon şablonu mutlak önem taşır.

Bel fıtığı ağrısı nasıl geçer ?

Fıtık ağrısı, kişilerin yaşam kalitesini düşüren çok ağrılı bir durumdur. Fıtık ağrısının tedavisi için, ilaç tedavisi yanında veya cerrahi dışında hastanını klinik bulgularınıda göz önünde bulundurarak uzman Fizyoterapist eşliğinde fizyoterapi ve rehabilitasyon tedavisi almak uygun olacaktır.

Bir dönem cerrahlar ağır fıtıkların kesinlikle ameliyatsız geçmeyeceğini söylerken, günümüzde bu kanı değişmiş ve her fıtık ameliyat edilemez kanısına varılmıştır. Kim bilir belki zamanla fıtıkta ameliyat yapılmamalı kanısıda oluştacaktır. Her şeyin ilacı zaman.

Bel Fıtığında Ameliyat Kesin Çözüm Değil!

Fizik tedavi veya fizyoterapi ile iyileşemeyecek kadar ağır hastaların direk ameliyat edilmesi yerine artık farklı bütüncül tıp bakışları ve bütüncül fizyoterapi yöntemler denenmeye başlamıştır. Örneğin, hastalıkların temel nedenini araştırarak, hasta olmadan önceki biyolojik yapısına geri döndürmeyi amaçlayan yani tanı veya teşhis koymak yerine bozuk olan fizyolojik yapıyı düzeltmeye çalışan fonksiyonel tıp ve bütüncül fizyoterapi bakışı ile de bel ve boyun fıtık tedavisi olmak mümkündür.

Hastalıkların iyileştirilmesinden öte, bu hastalıklara tekrar yakalanmamak adına, koruyucu rehabilitasyon mantığıyla, yaşadığınız problemin altında yatan temel nedenleri ele almayı hedefleyen bütüncül fizyoterapi ile de fıtık tedavileri, bir daha tekrarlamamak üzere yapılabilir. Bizlerle iletişime geçmek için geç kalmayın.

Manuel Terapi’de Bütüncül Bakış

İstanbul Fizyoterapi Merkezi fonsiyonel tıp ve bütüncül fizyoterapiyi baz alarak, fizik tedavi veya fizyoterapide ameliyat gerektirmeyen bel ve boyun fıtıklarında bütüncül manuel tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Söz konusu şikayetleri olan ve bel boyun fıtığı tanısı ile başvuran hastalarda, İstanbul fizyoterapist merkezinde uygulanan terapi yöntemiyle, özellikle bel fıtığı çeken hastaların %85 ve üzerinde başarı sağlamıştır. Merkezin kurucusu ve fizyoterapistlerinden olan, Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak

Sezgin, tamamen elle uygulanan ve özel teknikler içeren manuel terapi metotlarını bilimsel ve akademik zeminde kanıta dayalı olarak uygulamaktadır. 2014 yılından bu yana fizyoterapist olarak hizmet veren ve, 2018 yılında Uzman terapist olan Ahmet Burak Sezgin, uyguladığı terapi ile bugüne kadar bir çok hastanın sağlığına kavuşmasında yardımcı olmuştur.

Bel ve boyun fıtığında topuklu ayakkabı giymek

Kadınları vazgeçemediği giyeceklerden biri olan yüksek topuklu ayakkabı, maalesef zamanla sağlığı olumsuz etkileyebilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymek, vücutta özellikle ayak ve omurgada ağrılara sebep olmaktadır. Normal pozisyondaki ayağa yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde, kemik öne doğru eğilir. Bu da zamanla ciddi duruş bozukluğuna ve haliyle bel fıtığına sebep olur. ABS Sağlık bu konuda bütüncül bir değerlendirme ve bütüncül tedavi kapsamında hastalarda meydana gelen bu mekanik bozuklukları yaptıkları medikal ortopedik tabanlıklarla tamamen düzelterek yaşamış olduğunuz bu problemi kökünden çözmektedir.

Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi