fbpx

Bel Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Çeşitli nedenlerle omurganın öne ya da geriye kayması sonucu oluşan rahatsızlığa bel kayması denir. Normal halde altlı üstlü bir dizi içindeki omurların arasında yer alan eklem ve bağ dokuları birbirine kenetlenmiştir. Ön kısımdaki dokulara disk, arkada yer alan dokulara ise faset eklem adı verilmektedir. Bel kayması, söz konusu omurlardan birinin öne veya arkaya doğru yer değiştirmesidir.

Spondilolistezis adı da verilen rahatsızlıkta, omurların arasında yer alan dokular ve omurların içindeki omurilik ve sinirlerde eklemlerin bu kayma hareketinden dolayı sıkışma meydana gelir. Bunun sonucunda, bel başta olmak üzere vücudun birçok bölgesi bu kayma sonucu açığa çıkan sıkışmadan etkilenir. Kalça, bacaklar hatta ayak parmaklarında ağrı, karıncalanma, yanma ve uyuşma gibi şikayetler bel kayması problemlerinde görülebilir.

Bel Kaymasının Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Bel kayması rahatsızlıklarında ağırlıklı olarak görülen ilk belirti bel ağrısıdır. Bunu bacaklarda hissizlik, adalelerde gerilme, güçsüz hissetme ya da yürüme güçlüğü şikayetleri takip eder. İstirahat etmek bu şikayetlerin geçici olarak sönümlenmesini sağlasa da uzun süre ayakta durma, yine uzun yürüyüşler yapma ya da benzeri aktivitelerde, kişinin hissettiği ağrılarda artış yaşanabilmektedir.

Bel kayması tipleri arasında en sık rastlanılanları; yaşa bağlı olarak ileri yaşlarda görülen ve omurgada yıpranmaya bağlı olarak gelişen omurga kaymaları, tıbbi bir operasyon sonrası oluşan ve gelişen omurga kaymaları ve çocukluk döneminde doğumla ilişkili sıkıntılara bağlı gelişen omurlardaki kaymalar, duruş dediğimiz postür bozukluklarına bağlı gelişen kaymalar, kemik güçsüzlüğüne bağlı olarak gelişen kaymalar, kiloya bağlı olarak gelişen kaymalar bu problemlerde nedenler olarak sıralanabilir.

Bel Kayması Nasıl Tedavi Edilir?

Bel kayması, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmediği takdirde semptomlarda artış yaşanması kaçınılmazdır. Rahatsızlığı olan bir hasta ilgili uzman hekime bel ağrısı şikayetiyle başvurduğunda öncelikle hastanın rahatsızlığına dair şikayetleri dinlenir. Ardından hekim tarafından hemen fizik muayene ve gerekli görüldüğü takdirde radyolojik görüntüleme de talep edilebilir. Bu yaklaşımlar, hekimin fizyoterapi öncesi kişinin teşhis ve tanısı için mutlaka gereklidir. Çünkü sağlık bir ekip işidir.

Teşhis ve tanı sonrası kişinin mevcut durumu fizyoterapi ve rehabilitasyon programına uygun ise burada da fizyoterapist tarafından bir değerlendirme yapılır ve rahatsızlığın türüne ve durumuna göre bir fizyoterapi programı belirlenir. Vakaların bazılarında sadece istirahat etmek ve karın ve sırtta yer alan kasları güçlendiren egzersiz programları uygulanması tedavi için sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilirken bazı durumlarda bukadar kolay olmayabilir. Hekim-fizyotereapist dialogu içerisinde tedavi sürecinin gidişatı ve durumu belirlerek programda değişiklikler yapılabilir. Önemli olan oluşturulmuş fizyoterapi ve rehabilitasyon programının kişiye özel olması ve bütüncül bir bakış içerisinde olması gerekliliğidir.

Fizyoterapi ile Doğal ve Konforlu Bir İyileşme Süreci Gerçekleştiriliyor

Kişiye özel olarak oluşturulan fizyoterapi programıyla birlikte; egzersiz, doğru beslenme ve manuel ( el yordamıyla ) uygulanan metotlar bu programlamaya uygun ve düzelebilecek kişilere konforlu ve doğal bir iyileşme sürecini sunuyor. Uygulamaların mutlaka bir fizyoterapist tarafından yapılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bel kayması rahatsızlıklarında hekim teşhis ve tanısı elzemdir. Fizyoterapi uygulanacak hastanın tedavi sürecine, hekim tarafından konulacak teşhis sonrası uyun görüldüğü takdirde başlanır. Fizyoterapi sürecinde hastanın bütüncül bir bakış dahilinde kalça çevresinde yer alan kısa ve gergin kasların uzaması sağlanır ve yerinden kayan omurun daha güçlü, daha sağlam ve fonksiyonua uygun bir şekilde düzeltilmesi hedeflenir. Fizyoterapi, ilaç, iğne yada cerrahi tedavilerin dışında, hastanın doğal ve rahat bir iyileşme süreci yaşamasını amaçlayan konforlu bir tedav, yöntemidir ve tüm süreç multidisipliner çalışma ilkesi altında tüm sağlık profesyonelleri ile birlik altında gerçekleştirilir. Bel kayması problemlerinde fizyoterapiye özgün manuel terapi, osteopati, egzersiz, psikonöroimmünoloji, GTOS Terapi gibi metotlar uygun güvenilir ve başarılı metotlardır.

Fizyoterapistinize danışın.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi