Skip to main content

Bel tutulması tedavisi ilaç dışı uygulamalarla mutlak çözüme ulaşabilir. Bu uygulamalar içerisinde fizyoterapi (fizik tedavi) uygulamaları önemli bir yere sahiptir. Güncel, akademik ve kanıta dayalı bel tutulmasına yönelik fizyoterapi uygulamalarıyla yüksek oranda başarılı bir sonuç açığa çıkar.

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir ?

Bel tutulmasına ne iyi gelir ? Evde ya da iştesiniz. Ansızın belinize bıçak gibi saplanan bir ağrı girdi ve kilitlendiniz. Basit gibi görünsede bu problem önemli nedenleri altında barındırıyor olabilir.

Bel Tutulması Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz

Bel tutulması aniden ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Vücut konumu kasların, omurların, disk jellerinin durumuna etki eder. Beli aşırı zorlayan hareketler, bölgedeki kaslarda gerilim oluşturur. Tutulma sonrasındaki birkaç saniye veya dakika zorlayıcı olabilir. Bel tutulduktan sonra farklı bir hareket yapmak ağrıyı artırabilir. Yerden bir şey kaldırırken belin kilitlenmesi, başlangıçta korkuya sebep olabilir. Tutulma, yaşam kalitesini azaltan ve tedavisinde geç kalınmaması gereken bir sorundur. Hareketi zorlaştıran ağrılar çoğunlukla ameliyatsız tedavi edilebilir. Fizyoterapi metotları kimyasal ilaçlarla ve elektronik cihazlarla bünyeyi zorlamaz. Bel kaslarının gevşemesi için yapılması gereken egzersizler vardır. Tedavi programı, tutulmanın düzeyine uygun olarak belirlenir. Kişiye özel fizyoterapi egzersizleri kısa sürede hazırlanır. İlk seanslar itibarıyla verim alabilmek mümkündür. Bel tutulması tedavisi, kronik bir hal alabilecek ağrıları engeller. Tutulmuş belin disk ve omur yapısını düzeltmek için klinik ve ev ortamında ilgili egzersizler yapılmalıdır. Gereksinime uygun egzersizler, disklerin sıkışmasını engelleyerek fıtık oluşumunu önleyebilir.

Bel Tutulması Neden Olur ?

Bel tutulması sebepleri, anlık gelişen veya zamanla oluşmuş faktörlerden kaynaklanabilir. Fıtığın yol açtığı sürekli ağrılar, tutuklama karıştırılmamalıdır. Ani sebepler, bel kaslarını aşırı zorlamak veya darbe almak şeklinde sıralanabilir. Yanlış pozisyon alarak yerdeki ağır bir cismin kaldırılması yaygın bir etkendir. Sinirler omurilikten çıkar ve cilt yüzeyine uzanır. Ani hareketler, sinir sıkışmasına yol açabilir. Tahriş olan sinirler, bulundukları bölgede ani bir saplanma hissi oluşturur. Lomber radikülopati, sinirlerin hasar görme durumudur. Belin sivri veya sert yüzeylere hızla çarpması, aniden tutulmaya sebep olabilir. Belli süreler kapsamında oluşan tutulma, duruş bozukluğundan kaynaklanabilir. Bel omurlarının ideal pozisyonunu kaybetmesi, omurilikten geçen sinirleri sıkıştırır. Oturma ve yürüme pozisyonlarını iyileştirmek rutin egzersizlerle mümkündür. Bel tutulması, hızlı tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır.

Belim Tutuldu Ne Yapmalıyım ?

Belim tutuldu ne yapmalıyım sorusunun cevabı en yakın sağlık kurumuna veya ilgili hekimliğe başvurmanızdır. Çünkü bel tutulması problemlerinin altında başka problemlerde yatıyor olabilir. Burada bel tutulmasının nedenini anlamak ve ne yapacağınızı bilmek için mutlaka ilgili sağlık uzmanından destek almanız gerekmektedir.

Bel Tutulması Kendiliğinden Geçer mi ?

Bel tutulması zamanla etkisini kaybedebilir veya şiddetlenebilir. Problemin kendiliğinden iyileşmesini beklemek, her zaman iyi sonuç vermez. Sağlık konusunda işi şansa bırakmamak daha doğrudur. Lomber bölge olarak isimlendirilen bel civarı, bilinçsiz uygulamalara ciddi reaksiyon verebilir. Disk, omur, sinir rehabilitasyonu amaca yönelik uygulamalar gerektirir. Belin kalça ve bacaklara olan etkisi, bütüncül bakış açısını gerekli kılar. Ağrısız, etkili ve çabuk bir fizyoterapi süreci, bel tutulması karşısında avantajlıdır. Ağrının iyileşmesini beklemek disk ve omurların sağlığı açısından tehlikeli olabilir. Bel omurları, konum itibarıyla vücudun ağırlık merkezini oluşturur. Sağlığı ertelemeyip modern metotlarla iyileşmek, fıtık oluşumunu ve sinirsel hasarları önler.

ABS Fizyoterapi Merkezi, iğne, ilaç ya da ameliyata gerek duymadan kanıta dayalı ve kişiye özel tedavi yöntemleri ile bel tutulmasına ne iyi gelir sorunuza ve tüm fizyoterapi ihtiyaçlarınıza çözüm olmaya hazır. ABS Fizyoterapi güvencesiyle beldeki ağrı şikayetleriniz için etkili çözümler bulabilirsiniz.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi