fbpx

Boyun Fıtığı Tedavisi

Daha önce bel fıtığı’nda tedavi programımız ve yapılması gerekenlerden detaylıca bahsetmiştik. Bu defa konumuz yine bel fıtığı problemleri kadar önemli olan bir diğer fıtık hastalığı olan boyun fıtığı problemi.

Bu rahatsızlıkta; boyunda bulunan ve boynun hareket etmesini sağlayan omurların arasındaki disklerin, doğru hareket edememesi, fazla bir yüke maruz bırakılması, yaş, beslenme ve hastalıklar vb. gibi durumlara bağlı olarak sıvı ve dokunun esnekliğini kaybı sonucu aşınma, taşma veya sıkışması ile omurga arası yastıkçık dediğimiz disklerde fonksiyon kaybı meydana gelir. Bu dejenerasyon yani yıpranma, bir sonuç olarakta boyundaki sinirlerde baskı oluşturur. Sinirlerin baskıya uğraması sonucu ağrılarla kendini hissettiren durumada tıpta’ boyun fıtığı ‘ adı verilir ve bir hekim tarafından teşhis edilmelidir.

Boyun Fıtığı Neden Olur?

Hareketsiz yaşam tarzı, gergin ve stresli bir yaşam, ağır ve zorlayıcı hareketler yapmak, anatomik yapısal durumlar, mekanik faktörler, yanlış duruş ve postür bozuklukları, çene eklemi bozuklukları ve diğer tüm kas-iskelet problemleri boyun fıtığının tetikleyici sebepleridir.

Yaşlanma sebebiyle disklerdeki sıvının azalması ile yaşlılık da boyun fıtığı sebebi olarak sayılabilir. Boyun fıtığı birden fazla sebeple ortaya çıktığı için boyun fıtığı tedavisi için öncelikle sebebinin tespit edilmesi gereklidir. Bu durumda teşhis ve tanı için mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Modern yaşamla birlikte son yıllarda bilgisayar başında oturma sürelerinin çoğalması, cep telefonları ile uzun süre vakit geçirilmesi, sedanter dediğimiz hareketsiz yaşamda boyun fıtığının oluşma sebeplerindendir. Masa başı çalışanlarda, ağır yük taşıyanlar, beden işçileri gibi meslek gruplarında da mesleğin çalışma gereksinimlerine bağlı olarak boyun fıtığı sıklıkla rastlanmaktadır.

Boyun fıtığı tedavisi nasıl olmalıdır?

Boyun ve sırt bölgesinde hissedilen ve zaman zaman omuzlar ile kollara da yayılan ağrılar ilerleyen durumlarda güç kaybı ve hissizlik hissedildiğinde uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Hekim muayenesi sonucu boyun fıtığı teşhisi konulduğu taktirde boyun fıtığı için fizyoterapiye başlanması sağlanır. Tedavi sırasında düzenli egzersizler hastaya önerilmektedir. Bu egzersizleri düzenli olarak zorlanmadan yapmak boyun fıtığı ağrılarını azaltmaktadır.  Bu egzersizler için en doğru yer fizik tedavi merkezleri ve fizyoterapistlerdir. Özellikle egzersizlerle birlikte yapılan kişiye uygun Dünya standartlarına sahip fizyoterapi metotları başarı oranını ve egzersiz faydasını daha da arttırmaktadır.

Düzenli fizyoterapi ve rehabilitasyon boyun fıtığı tedavisi için en olumlu sonuç alınan ve bu hastalıkla uğraşan kişiler için ağrıları hafifleten bir tedavidir. Uzman fizyoterapistler tarafından yapılan fizik tedavi egzersizleri ve fizyoterapiye özgün ve uygun güvenilir, bilimsel geçerlilik kazanmış metotlar ile boyun fıtığı ağrıları azalmakta, hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. Tabiki bu noktada belirtmekte fayda var; hastanın fizyoterapi programına uygun olması gerekmektedir. Fizyoterapi merkezlerinde osteopati, psikonöroimmünoloji, manuel terapi, strukturel integration terapi, gtos terapi ve bütüncül terapide mutlak önem arz eden ayak sağlığına yönelik footbalance kişiye özel ortopedik tabanlık uygulamaları gibi yöntemler uygulanarak kişiye özgü ve uygun tedaviler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak egzersiz aletleri ile de belli hareketlerin yapılması sağlanmaktadır.

Boyun fıtığının cerrahi yaklaşımında ağrıya sebep olan diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarılır ve ihtiyaç halinde sonrasında da fizyoterapi’ye yönlendirilebilir. Cerrahi ve ilaç kullanımı gerektirmeyen boyun fıtığının tedavisi yolunu seçmeden önce hekim teşhis,tanı ve görüşü multidisipliner çalışma da önceliktir. Böyle bir ortak çalışma boyun fıtığı olan hastalarda herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan da fizik tedavi ile boyun fıtığını hayatından çıkarmıştır.

Sizinde böyle bir şikayetiniz varsa ve hekim tarafından konulmuş teşhis tanıya sahipseniz bizlerle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi