Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyunda bulunan ve boynun hareket etmesini sağlayan omurların arasındaki disklerin, doğru hareket edememesi, fazla bir yüke maruz bırakılması, yaş, beslenme ve hastalıklar vb. gibi durumlara bağlı olarak sıvı kaybı sonucu aşınması ile omurlarda fonksiyon kaybı meydana gelir. Bu fonksiyon kaybı boyundaki sinirlere baskıya sebep olur. Sinirlerin baskıya uğraması sonucu ağrılarla kendini hissettiren boyun fıtığı diye adlandırılan rahatsızlık oluşur. Hareketsiz yaşam tarzı, gergin ve stresli bir yaşam, ağır ve zorlayıcı hareketler yapmak boyun fıtığının tetikleyici sebepleridir. Yaşlanma sebebiyle disklerdeki sıvının azalması ile yaşlılık da boyun fıtığı sebebi olarak sayılabilir.  Boyun fıtığı birden fazla sebeple ortaya çıktığı için boyun fıtığı tedavisi için öncelikle sebebinin tespit edilmesi gereklidir. Bu durumda teşhis ve tanı için mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Modern yaşamla birlikte son yıllarda bilgisayar başında oturma sürelerinin çoğalması, cep telefonları ile uzun süre vakit geçirilmesi de boyun fıtığının oluşma sebeplerindendir. Masa başı çalışanlarda, ağır yük taşıyan beden işçilerinde de boyun fıtığı sıklıkla rastlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Boyun ve sırt bölgesinde hissedilen ve zaman zaman omuzlar ile kollara da yayılan ağrılar hissedildiğinde uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Hekim muayenesi sonucu boyun fıtığı teşhisi konulduğu taktirde boyun fıtığı için fizyoterapiye başlanması sağlanır. Tedavi sırasında düzenli egzersizler hastaya önerilmektedir. Bu egzersizleri düzenli olarak zorlanmadan yapmak boyun fıtığı ağrılarını azaltmaktadır.  Bu egzersizler için en doğru yer fizik tedavi merkezleri ve fizyoterapistlerdir. Özellikle egzersizlerle birlikte yapılan kişiye uygun Dünya standartlarına sahip fizyoterapi metotları başarı oranını ve egzersiz faydasını daha da arttırmaktadır.

Düzenli fizyoterapi ve rehabilitasyon boyun fıtığı tedavisi için en olumlu sonuç alınan ve bu hastalıkla uğraşan kişiler için ağrıları hafifleten bir tedavidir. Uzman fizyoterapistler tarafından yapılan fizik tedavi egzersizleri ve fizyoterapiye özgün ve uygun güvenilir, bilimsel geçerlilik kazanmış metotlar ile boyun fıtığı ağrıları azalmakta hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. Tabiki bu noktada belirtmekte fayda var; hastanın fizyoterapi programına uygun olması gerekmektedir. Fizyoterapi merkezlerinde osteopatik terapi, psikonöroimmünoloji, manuel terapi, strukturel integration terapi, gtos terapi ve footbalance gibi yöntemler uygulanarak kişiye özgü ve uygun tedaviler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak egzersiz aletleri ile de belli hareketlerin yapılması sağlanmaktadır.

Boyun fıtığının cerrahi yaklaşımında ağrıya sebep olan diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarılır ve ihtiyaç halinde sonrasında da fizyoterapi’ye yönlendirilebilir. Cerrahi ve ilaç kullanımı gerektirmeyen boyun fıtığının tedavisi yolunu seçmeden önce hekim teşhis,tanı ve görüşü multidisipliner çalışma da önceliktir. Böyle bir ortak çalışma boyun fıtığı olan hastalarda herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan da fizik tedavi ile boyun fıtığını hayatından çıkarmıştır. Sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi