Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyunda bulunan ve boynun hareket etmesini sağlayan omurların arasındaki disklerin, sıvı kaybı sonucu aşınması ile omurlarda fonksiyon kaybı meydana gelir. Bu fonksiyon kaybı boyundaki sinirlere baskıya sebep olur. Sinirlerin baskıya uğraması sonucu ağrılarla kendini hissettiren boyun fıtığı oluşur. Hareketsiz yaşam tarzı, gergin ve stresli bir yaşam, ağır ve zorlayıcı hareketler yapmak boyun fıtığının tetikleyici sebepleridir. Yaşlanma sebebiyle disklerdeki sıvının azalması ile yaşlılık da boyun fıtığı sebebi olarak sayılabilir.  Boyun fıtığı birden fazla sebeple ortaya çıktığı için boyun fıtığı tedavisi için öncelikle sebebinin tespit edilmesi gereklidir.

Son yıllarda bilgisayar başında oturma sürelerinin çoğalması, cep telefonları ile uzun süre vakit geçirilmesi de boyun fıtığının oluşma sebeplerindendir. Masa başı çalışanlarda, ağır yük taşıyan beden işçilerinde de boyun fıtığı sıklıkla rastlanmaktadır.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Boyun ve sırt bölgesinde hissedilen ve zaman zaman omuzlar ile kollara da yayılan ağrılar hissedildiğinde uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Hekim muayenesi sonucu boyun fıtığı teşhisi konulduğu taktirde boyun fıtığı için fizyoterapiye başlanması sağlanır. Tedavi sırasında düzenli egzersizler hastaya önerilmektedir. Bu egzersizleri düzenli olarak zorlanmadan yapmak boyun fıtığı ağrılarını azaltmaktadır.  Bu egzersizler için en doğru yer fizik tedavi merkezleridir.

Uzman doktorun önerisiyle düzenli fizik tedavi boyun fıtığı tedavisi için en olumlu sonuç alınan ve bu hastalıkla uğraşan kişiler için ağrıları hafifleten bir tedavidir. Uzman fizyoterapistler tarafından yapılan fizik tedavi egzersizleri ile boyun fıtığı ağrıları azalmakta hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. Fizik tedavi merkezlerinde osteopatik terapi, psikonöroimmünoloji, manuel terapi, strukturel integration terapi, gtos terapi gibi yöntemler uygulanarak tedaviler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak egzersiz aletleri ile de belli hareketlerin yapılması sağlanmaktadır.

Boyun fıtığının cerrahi müdahale ile tedavisinde ağrıya sebep olan diskin sinire baskı yapan kısmı çıkarılır. Cerrahi müdahale ile ve ilaçla boyun fıtığını tedavisi edilmesi yolunu seçmeden önce düzenli fizik tedaviye gitmek en doğrusudur. Birçok boyun fıtığı olan hasta, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan fizik tedavi ile boyun fıtığını hayatından çıkarmıştır.



bir soru sorun


Gelen Sorular




TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi