Skip to main content

Boyun tutulması tedavisi şikayeti özellikle modern yaşam ve hareketsizlikle birlikte her yaş ve cinsiyetten kişilerin yaşayabileceği problemler arasındadır. Boyun tutulması probleminde en başarılı yaklaşım fizyoterapi ve rehabilitasyon metotlarıdır.

Boyun Tutulması Fizik Tedavi

Boyun tutulması tedavisi fizik tedavi uygulamalarıyla yapılabilir. Ağrılara sebep olan problem, çoğunlukla ameliyat gerektirmez. Boyun kaslarını ve omurlarını ilgilendiren hastalıklarla tutulmanın ayırt edilmesi önemlidir. Disklerde fıtık oluşumu ve kemik dokusundaki problemler ağrıyı tetikleyebilir. Fizyoterapi metotlarıyla tedavi yapılabilmesi, sorunun teşhisiyle mümkündür. Farklı sebeplerden kaynaklanan ağrılar ilaç tedavisi gerektirebilir. Burada önemli olan bu ve buna benzer şikayetlerinizde vakit kaybetmeden ilgili sağlık profesyoneline başvurmanızdır.

Boyun Tutulmasına Egzersiz

Ameliyat ihtiyacı bulunmayan, hayat kalitesini azaltabilen, hareket kabiliyetini azaltan boyun problemleri egzersizlerle tedavi edilebilir. Egzersizler boyun ve kürek kemiği civarındaki kaslara odaklanır. Egzersizlerin öncelikli amaçları arasında levator scapulae kasını rehabilite etmek bulunur. Bu kas, bölgedeki kaslara göre hassastır. Tutulma problemlerinin büyük bölümü levator scapulae hasarlarıyla ilişkilendirilebilir. Açma germe egzersizlerinin metodik sıralamayla uygulanması, boyun ağrılarını zamanla azaltır. Her boyun egzersizi, her şikayete uygun olmayabilir. Boyun tutulması için uygun egzersiz metodunun hazırlanması ve uygulatılması profesyonel ortamda mümkündür. Kişiye özel geliştirilen tedavi metotlarımız, ağrılara son verir. Seanslar halinde uygulanan egzersizlerin süresi, gereksinimlere paralel olarak değişebilir. Problem altında yatan sebepler, uygun yöntemleri belirler.

Boyun Tutulması Neden Olur ?

Boyun tutulması sebepleri duruş bozukluklarıyla ilişkilidir. Boyundaki omurlar yedi tanedir. Boynun uzun süre öne eğilmesi, terliyken aşırı soğuğa maruz kalması, darbe alması birincil etkenlerdir. Omurlar arasında esnek yapılı jeller bulunur. Sürekli yanlış pozisyonda bulunmak, omur ve jel yapısını bozabilir. Duruş hataları çoğunlukla fıtık oluşumuna yol açar. Bölgedeki kasların fazla gerilmesi, tutulmanın temel sebeplerindendir. Psikolojik etmenler, omur sağlığını etkileyebilir. Boyun tutulması neden olur sorusunu yanıtlayabilecek durumlar şöyledir:

 • Fazla engin veya yüksek yastıklar tercih etmek.
 • Yatak sertliğinin vücuda uygun olmaması.
 • Bir süredir devam eden boyun düzleşmesi.
 • Ekran karşısında fazla zaman geçirmek.
 • Isınmadan sportif faaliyetlere başlamak.
 • Ani hareketler yapmak.
 • Aşırı kaygı ve stres.

Boyun Ağrısına Hangi Egzersiz İyi Gelir ?

Bilinmesi gerekir ki her boyun ağrısı aynı değildir. Ağrı spesifik bir olaydır. Alt yapıda başka problemlerin habercisi olabilir. Boyun ağrısı problemlerinde mutlaka ilgili hekimliğe başvurmak gerekir. Gerekli olan teşhis tanı sonrasında da boyun ağrısına hangi egzersiz iyi gelir ? Sorusunun cevabı için mutlaka fizyoterapistinize başvurmanız ve size özel egzersiz programı hazırlaması en sağlıklı ve bilimsel yoldur.

Boyun Tutulması En Hızlı Nasıl Geçer ?

Boyun tutulması problemleri genellikle ansızın gerçekleşen olaylardır. Boyun tutulmasının iyileşme süreci tutulumun şiddetiyle doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir.

Boyun tutulmasının iyileşme süresini bireyin;

 • Kas gücü durumu,
 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Kronik hastalıkları,
 • Duruş (postür) yapısı,
 • Stres faktörleri,
 • Çevresel şartları

gibi durumlar etkiler.

Boyun Tutulmasında Nasıl Yatılır ?

Boyun tutulmasında nasıl yatılır ? Sorusu boyun tutulması yaşayan kişilerin sıkça cevap aradığı bir sorudur. Bilimsel ve akademik çalışmalar boyun tutulması şikayeti olan kişilerde yatma pozisyonunun çok önemli olmadığını göstermektedir. Vücudunuz sizi en rahat ettiren şekle ve pozisyona uygun olarak yatıracaktır. Tabi ki ağrısız bir pozisyonda uyumak alışkanlık haline gelirse zamanla farklı kas-iskelet sistemi olumsuzluklarına sebebiyet verebilir. Boyun tutulması probleminizde takibinizi yapacak olan sağlık profesyoneli size en doğru ve detaylı yatma şeklini anlatacaktır.

Boyun Tutulması Nasıl Anlaşılır ?

Boyun tutulması belirtileri, fıtık belirtileriyle karıştırılmamalıdır. Tutulma şikayetleri çoğunlukla hareket kabiliyetinin azalmasıyla ilişkilidir. Boynun bir veya birkaç noktaya çevrilememesi en yaygın belirtidir. Bölgedeki kasların gerginleşmesi, sertlik ortaya çıkarabilir. Ense bölgesinde yoğunlaşan sertlikler, tutulma belirtisi olabilir. Boyun kasları zorlandıkça batma benzeri ağrılar hissedilebilir. Problemin kesin tanısı, boyun MR çekimleriyle koyulur. Ağrının sebebi araştırılırken kan tahlili gerekebilir. Tanılama sürecinde ortopedi veya nöroloji uzmanlarından destek alınması gerekebilir. Kas ve omurla ilişkilendirilmiş vakalar, hekim teşhis ve tanısı sonrasında terapiye uygunluk varsa ABS Fizyoterapi Merkezi’nde profesyonelce tedavi edilir. Kişiye özel terapi uygulamalarımız, kısa sürede maksimum sonuca odaklanır. Modern metotlar, ilaçsız ve ekipmansız iyileşme olanağı sunar. Geçmeyen boyun tutulması için ABS Fizyoterapi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Leave a Reply