Bütüncül Fizyoterapi ve Uygulama Alanları Nelerdir?

Tıp alanında kaydedilen ilerlemeler, insan sağlığı için uygulanan tedavi yöntemlerini ortaya çıkarmaktadır. Sağlık alanındaki bu gelişmeler fizyoterapi alanına da yeni bir bakış açısı kazandırmış, holistik fizyoterapi, bir başka deyişle bütüncül fizyoterapi anlayışının gelişmesine ortam hazırlamıştır. Tedavinin çok yönlü olarak ele alınması anlamına gelen bütüncül (holistik) fizyoterapi, osteopati, manuel terapi veya psikonöroimmünoloji gibi farklı disiplinlerin birlikte uygulanması anlamına gelmektedir. Örneğin bel fıtığı veya boyun fıtığı rahatsızlıkları yaşayan bir hastanın geçirdiği cerrahi müdahale sonrasında, rahatsızlığın tekrarlanmaması veya görülebilecek anomalinin önüne geçilmesi amacıyla uzman fizyoterapist, klinik psikonöroimmünolog ve osteopatlardan oluşan bir ekip ile yürütülen tedaviler oldukça faydalı olacaktır. Multidisipliner çalışma ilkesi asla unutulmamalıdır.

Fizyoterapi Nedir?

Günümüzde sıkça uygulanan bir tedavi yöntemi olan fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak da bilinir. Hekimler tarafından tanısı konulmuş olan hastalıkların tedavisinde uygulanan bu yöntem, konunun uzmanları tarafından hastalara uygulanır. Uygulama, çeşitli egzersizler, parafinler, ısı- ışık ajanları, tens, kum torbaları, ağırlıklar, soğuk ve sıcak tedavi ajanları ve çeşitli cihazlarla desteklenir. Tedavi eklem, kas ve kemik sistemlerinde oluşmuş rahatsızlıkların tedavisi veya sakatlıkların önlenmesini amaçlar. Rehabilitasyon boyunca seanslara düzenli olarak devam edildiğinde faydası görülür. Masa başında çalışmak ve hareketsizlik nedeniyle modern zamanların en büyük rahatsızlıkları olarak kabul edilen bel fıtığı ve boyun fıtığı, sıkça karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Bu bağlamda fizyoterapi; bel fıtığı, boyun fıtığı başta olmak üzere vücutta meydana gelen rahatsızlıkların tedavi edilmesinde büyük fayda sağlar.

Fizyoterapi Hangi Hastalıklar için Uygulanır?

Fizyoterapinin birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Günümüzde travmatik tanılar konular ortopedik rahatsızlıklar, plastik cerrahi ve yanıklar, bel fıtığı, boyun fıtığı, psikiyatri, yoğun bakımlar, kalp damar cerrahisi gibi konularda fayda sağlar. Vücudun hareket yetisi kısıtlanmış veya yitirilmiş uzuvlarını tedavi etmek ve güçlendirmek hedeflenir. Yöntem, oldukça geniş bir alanda uygulanmakla birlikte Psikonöroimmünoloji, GTOS Terapi, osteopati ve manuel terapi gibi branşlarla birlikte uygulandığında çok daha yararlı olur ve kalıcı etki bırakır.

Fizyoterapi ve Osteopati Arasındaki İlişki Nasıldır?

Osteopati, Türkçeye kemik ağrısı çevrilmiştir. Yunanca kökenli bir kelime olup kemik anlamına gelen osteo ve pati anlamına gelen ağrı kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Osteopati, vücuttaki ağrıyı gidermekle kalmaz, ağrının kaynağını tespit ederek rahatsızlığı kökünden tedavi etmeye çalışır. Fizyoloji temelinde hastaların özellikle kas ve iskelet sistemi ağrılarının iyileştirilmesinde kullanılan bu yardımcı yöntem, hareket sistemlerindeki fonksiyon bozukluklarında, spor ve egzersiz yaralanmalarında, çocuklarda gelişen gelişim problemlerinin giderilmesinde veya stres ve gerilim kaynaklı fiziksel rahatsızlıklarda etkilidir. Bu nedenle de osteopati eğitimi almış ve osteopatik bakış açısına sahip fizyoterapist ve hekimler tarafından uygulanan osteopati oldukça iyi ve kalıcı sonuçlar vermektedir.

Psikonöroimmünoloji Nedir, Kimler Tarafından Uygulanır?

Psikonöroimmünoloji, merkezi sinir sistemi, hormonlar ve insan psikolojisi ve bu etkenlerin meydana getirdiği fiziksel rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Tamamen hastaya özel olarak planlanan tedavi, rahatsızlığın başlangıcı, altında yatan nedenler ve daha önce uygulanan tedavilerin başarısız olma sebeplerini sorgular, çözümü bütüncül bir çerçevede arar. Günümüzde psikonöroimmünoloji, ülkemizde de Dünya’da olduğu gibi klinik psikonöroimmünoloji ( cPNİ ) eğitimi almış alanında uzman fizyoterapist, hekim, diyetisyen, diş hekimi ve psikologlar tarafından uygulanmaktadır. Stres ve gerginliklerin fizyolojik olarak vücutta bıraktığı olumsuz etkiler, psikonöroimmünoloji yöntemini kullanan fizyoterapistler tarafından giderilebilmektedir.

Manuel Terapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Manuel terapi, vücudun hareket sistemi elemanlarından bir veya birkaçının etkilenmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkların veya fonksiyon kayıplarının manuel therapist unvanına sahip bir uzman fizyoterapist veya hekim tarafından özel teknikler ile tedavi edilme yöntemidir. Manuel terapinin öne çıkan en önemli özelliği, herhangi bir cihaz kullanılmadan uygulanmasıdır. Manuel terapide terapistin el önemi ve hassasiyeti çok önemlidir. Tedavi esnasında ağrı veya fonksiyon kaybı olan bölgeye manuel terapist tarafından el ile baskı, germe veya döndürme hareketleri uygulanır. Özellikle bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavilerinde etkilidir. Bu fizik tedavi yöntemi, klasik bir tıp tedavisi olduğundan uzman bir fizyoterapist veya manuel terapi eğitimi almış uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Aksi halde kötü sonuçlanabilir.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi