D Vitamini Eksikliği

İnsan yaşamı için gerekli olan vitamin ve minerallerin hayatımız boyunca önemli bir yeri bulunmaktadır. Başta kemik ve kas yapısı için gerekli olan D vitamini doğal olarak güneş ışınlarında ve çeşitli besinler içerisinde bulunuyor. Ancak belirli bir yaşa kadar çok fazla farkına varmadığımız d vitaminin vücudumuzdaki önemli işlevi özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan kemik hastalıklarının ardından D vitamininin bizim için anlamı çok daha iyi anlaşılmaktadır. D vitamini anne rahmini düştüğümüz andan itibaren ölene kadar önem taşıyan vitaminlerin başında gelmektedir.

Kemik ve İskelet Sağlığı İçin Önemli

Kemik ve iskelet yapımızın dışında vücudumuzun bağışıklık sistemine önemli katkıları bulunan D vitamini kan hücrelerinde bulunan akyuvarların çalışabilmesi için hayati önem arz eden vitaminlerin başında gelmektedir. Bu nedenle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak isteniyorsa D vitamininin vücudumuzda yeterli miktarda bulunduğundan emin olmamız gerekiyor.

Vücudumuza alığımız kalsiyum mineralinin dengelenmesinde önemli görevi bulunan d vitamini osteoporoz (kemik erimesi) açısından olmazsa olmaz bir vitamin olarak 40-45 yaşını geçmiş her insan için tehlike arz eden kemik erimesini önlemenin en ideal yöntemlerinden biri bu temel vitamini ihtiyaç ölçüsünde vücudumuzda bulundurmaktır. Hemen bir hatırlatma yapalım. Normal bir insan için 15 dakikalık yüz bölgesinden alınabilecek güneş ışığı bir günlük d vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu durumda hala yeterli d vitamini seviyesine sahip değilsek mutlaka ilgili bir uzmana başvurmak gerekir.

 

Güneş Işığının Azaldığı Kış Aylarına Dikkat

 

Havanın genellikle kapalı olduğu kış dönemlerinde içerisinde D vitamini ihtiva eden güneş ışığından mahrum kalmamız kaynaklanan bağışıklık sistemimizi zayıflatmak da ve direncimizdeki düşüş nedeniyle vücudumuzu virüs ve mikrobik saldırılara açık hale gelmektedir. Bu noktada D vitamini eksikliği vücut direncinin düşmesine ve hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir etkendir.

İnsan immün sisteminin ayakta kalmasını sağlayan vitamin ve minerallerin temeli sayılan d vitamini hayatımız boyunca bir şekilde alınması gereken en önemli takviyedir. İlerleyen yaşlarda vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak D vitamini miktarını International ünit yöntemiyle ölçtürebilirsiniz. Bu ölçümün ardından vücudunuzun hangi değerlerde d vitaminine ihtiyacı olduğunu bilerek beslenme tarzınızı d vitamini beslenme standartlarına göre şekillendirip uyarlamanızda yarar bulunmaktadır.

D Vitamini K Vitaminsiz Olmaz

Yapılan son çalışmalar D vitamini takviyelerinde mutlaka K vitamini takviyesinin de olması gerektiği yönünde. Tabiki bunlar mutlaka bir uzman gözetiminde kullanılmak şartıyla.

D Vitamini Eksikliği Kalp Krizi Riskini Büyük Ölçüde Arttırıyor

Özellikle gelişim çağındaki bebek ve çocukların büyümelerinde kalsiyum dengesini sağlayan d vitamini önemli rol oynar. Bilim çevrelerince yapılan araştırmalarda ülkemizde her 3 kişiden ikisinde D vitamini eksikliği bulunduğu dikkate alınırsa ilerleyen yaşlarda kemik erimesi gibi yaşam kalitesini bozan hastalıklar bir yana kardiyovasküler rahatsızlıklara bağlı ölümlerin gerçekleşmesinde vücutta yeterli derecede vitamin d bulunmamasının etkili olduğu kanıtlanmış gerçeklerdir. Sonuç itibariyle birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını önlemek ve sağlıklı bir hayat geçirebilmemiz bu önemli vitamini olması gereken ölçülerde almamızdan geçmektedir.

D vitamini eksikliğinde; ilgili bir uzmana ve ya klinik psikonöroimmünoloji terapistine (cPNİ) başvurabilir bu konuda detaylı ve profesyonel bir destek alabilirsiniz.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi