Skip to main content

Dışa basma tedavisi, özellikle ayaklarında dışa basma problemi yaşayan kişilerde en çok düzelmesi istenilen ayak basış problemlerinden birisidir. Gerek yetişkinlik döneminde, gerekse ilk hareketliliğin başladığı yürüme çağındaki çocuklarda karşılaşılan problemlerden biri supination ayak diyede adlandırılan ayağın dışa basması bozukluğudur.

Çocuklarda Dışa Basma Nasıl Anlaşılır ?

İlk adımların atıldığı bu dönemde, çocuklar ayaklarını belirgin bir şekilde dışa doğru açı oluşturarak yere basarlar. Erken yaşlarda fark edilebilen bu sorun, anne karnındaki bebeğin kalçalarının dışa dönük kalmasıyla ilgili olabileceği yönünde bir çok kanıtsal çalışma mevcuttur. Fakat bu demek değildir ki her dışa basma bozukluğu kalça kaynaklıdır !

Çocuklarda dışa basma problemi durumu her iki ayakta görülebildiği gibi sadece tek ayakta ortaya çıkabilir. Büyük çocuklarda ise bu bozukluk, diz ile kalça arasındaki bacak kemiğinin, boynunun arkaya dönmesi sonucu oluşabilmektedir. Bu tip problemlerden herhangi birini gözlemlediğimiz takdirde ebeveynleri olarak önce ilgili bir hekimliği daha sonrasında bu alanda çalışan fizyoterapistlerden destek almamız gerekmektedir.

Dışa Basma Düzelir mi ?

Dışa basma düzelir mi ?, Dışa basma iyileşir mi ? gibi sorular ayak problemlerinde merak edilen sorunlardan biridir. Gerek çocukluk çağında, gerekse yetişkinlik çağında ya da ileri yaşlarda bir nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek dışa basma bozukluğu ilgili uzmanlarca gerekli tedavisel ve kişiye özel ortopedik desteklerle düzelecek bir durumdur. Dışa basma bozukluğu ne kadar çabuk müdahale edilirse daha çabuk düzelme şansına sahiptir. Burada önemli olan yine ilgili fizyoterapistiniz ve hekiminizin değerlendirmesi sonrası uygulayacağı tedavi protokolleridir.

Dışa Basma Neden Oluşur ?

Ayak dışa basma neden oluşur ? Bu tip problemler herkesin hayatının bir döneminde mutlaka düşündüğü ayak basış problemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta. Basış problemleri arasında yer alan dış basma, kalıtımsal faktörlerin etkili olduğu gibi, dış etkenlere de bağlı olarak gerçekleşebilir. 

 • Ayağın genişliği, 
 • Bacakların uzunluğu arasındaki farklar, 
 • Ayak bileğinin dayanıklılığı, 
 • Kas gruplarında ki güçsüzlük, 
 • Skolyoz, kifoz gibi omurga rahatsızlıkları,
 • Postür(duruş) bozukluğu,
 • Kas gruplarının bütünsel hareket edememesi gibi faktörler dışa basma bozukluğunu etkilemekte olan sebepler olarak gösterilebilir. 

Genellikle çocukluk çağında görülen bu durum, yetişkinlik dönemlerinde ya da daha ileri yaş alma durumlarında kendisini gösterebilir. 

Ayağın topuk kısmının ve yan kısmının vücut yükünü taşıması, basış bozukluklarını ortaya çıkarmaktadır. Bu problemi yaşayan bireylerde, giyilen ayakkabıların topuk dış yan yüzeyi ve yan kenarlarının daha önce aşınmaya başlar. Yanlış ayakkabı tercihi bu basış probleminin artmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı sık ve sert ayakkabılar tercih edilmemelidir. En doğru karar ise bu tip durumlarda ilgili uzmanınızın da fikrini almaktır.

Çocuklarda Dışa Basma Nasıl Düzelir ?

Çocuklarda dışa basma nasıl çözülür, arayışları gelişen tıp ve kişiye özel ortopedik taban uygulamalarıyla, bu alanda özelleşen fizyoterapistlerin programlarıyla günümüzde çözülebilir anatomik bozukluklar arasına girmiştir. Burada önemli olan çocuklarda oluşabilecek dışa basma bozukluğunun farkında olabilmek ve ilgili uzman kontrolünden geçmiş olmaktır.

Dışa Basma Nasıl Anlaşılır ?

Basış bozukluğu anne karnında yapılan kontrollerde ortaya çıkabildiği gibi çocuğun yürümeye başladığı esnada da fark edilebilmektedir. Anne karnında çocuğun gelişimsel durumuna yönelik yorumlar bu konuda yapılabilir. Aksi takdirde bebek Dünya’ya gelip yürüme evresine geçmeden kesin yorum yapmak doğru değildir. Nitekim bu konuda ilgili uzmanınız ihtiyaç halinde size bilgilendirecektir.

Dışa basma nasıl anlaşılır ? peki

 • Ayaklarda ya da bacaklarda asimetrik görüntü,
 • Ayakların, bacaklara göre dışa doğru bakması,
 • Ayağın dış kenarı ve küçük ayak parmaklarında tahribatlar oluşması,
 • Uzun süreli ayakta durma durumlarında ağrı hissetme,
 • Yürürken sendeleme ya da düşme sorunları,
 • Yüksek hareket aktivitelerinde çabuk yorulma,
 • Ayak altında özellikle ayağın dış bölgesinde oluşan deri kalınlaşması,
 • Zaman geçtikçe kalça, bel, sırt gibi bölgelerde de hissedilen ağrılır durumlar düşünülebilir. 

Bu ve buna benzer durumlara sahipseniz doğru olan ilk olarak ortopedistinize ve fizyoterapistinize danışmanızdır.

Dışa Basma Nasıl Tedavi Edilir ?

Aşil tendiniti ayağın dışa basması sorununda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Gerekli tedaviler uygulanmadığı takdirde basış probleminden kaynaklı ağrılar oluşmaktadır. Kişinin eklemlerini korumak ve olası tahribatı önlemek için dışa basmayı önleyen tabanlık, bizzat kişiye özel ortopedik tabanlık olarak tasarlanmalı ve kişinin mevcut anatomik yapısına uygun olmalıdır. İlgili uzman fizyoterapistinizin değerlendirmesi sonucu oluşturacağı size özel egzersizlerin, Footbalance kişiye özel ortopedik tabanlıklarınız ile kullanılması bu ve buna benzer ayak basış problemlerinde son derece önemlidir. 

Dışa Basma Egzersizleri

Ayak dışa basma egzersizleri, ayak basış problemlerinde özellikle size özel olarak üretilmiş ortopedik medikal tabanlığınız ile birlikte yapmanız gereken tedavi edici egzersizleri içerir. Burada önemli olan dışa basma egzersizlerinizin fizyoterapistiniz tarafından size özel olarak oluşturulmuş olmasıdır. Yapılan son dönem akademik çalışmalar, dışa basma egzersizleri, kişiye özel olarak tasarlandığı takdirde iyileşmeyi ve başarı oranını daha fazla arttırmaktadır.

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Dışa Basma Tedavisi

21 yüzyıl fizik tedavi metotlarını bünyelerinde birleştiren ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği, Footbalance ortedik medikal tabanlık sistemiyle birlikte fizyoterapide geliştirdikleri merkezlerine has tedavi sistemi ile kısa zamanda etkili sonuçlara imza atmıştır. Teşhis ve tanının hekimler tarafından konulmasının gerekli olduğu merkezde, fizyoterapiye özgü metot ve değerlendirmeler yapılmasıyla hastanın medical ortopedik tabanlığı özel olarak tasarlanıp egzersiz programı oluşturulur. ABS Fizyoterapi, Footbalance ortopedik tabanlık sistemi ile iğne, ilaç ve ameliyat yöntemine başvurmadan basış bozukluğuna en uygun şekilde çözüm sunar. Bu tabanlıkların en önemli özelliği yüzde 100 kişiye özel üretilmesidir. Bu sayede kişinin gerçek ayak hareketleri desteklenerek doğru adım atmaya yardımcı olur.

Uzman fizyoterapistler tarafından sadece 10 dakika içerisinde hazırlanan ortopedik tabanlıklarla, ayak sağlığının bütün bir vücutla birleştirilmesi amaçlanmaktadır. Kliniğin diğer tüm merkezlerden ayrılan özelliği, sadece Footbalance tabanlıkları ile sınırlı kalmayarak fizyoterapiye has metotların, bütüncül ve fonksiyonel tıp bilinciyle Dünya standartlarında kanıta dayalı olarak uygulanmasıdır.

Yetişkinlerde dışa basma tedavisi, çocuklarda dışa basma tedavisi için siz de hemen İstanbul Bakırköy merkezinde ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği ile iletişime geçerek uzman ekipten Dünya standartlarında destek alarak ayak sağlığınıza kavuşabilir, yaşam standardınızı yükseltebilirsiniz. 

Sağlıklı ve doğru ayak anatomisine sahip yarınlara.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi