Dünya Üzerinde Yaşayan Girit ve Kohama Halkı Neden Sağlıklı Dersiniz?

Nüfus araştırmaları, balık veya sebze yoluyla elde edilen Omega-3 yağları açısından zengin bir beslenme tarzı olan kişilerde, kalp hastalığı gelişme riskinin önemli oranda düşük olduğunu göstermiştir. Dahası, otopsi araştırmalarından sağlanan bulgular, yağ dokularında omega-3 oranı en az olan kişilerde, en yüksek oranda koroner damar hastalığı bulunduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, koroner kalp hastalığı riski düşük olan kişilerde yüksek oranda Omega-3 bulunduğu görülmüştür. Omega-3 yağ asitleri LDL kolestrolu ve trigliserit düzeylerini düşünür, trombositlerin aşırı birikmesini baskılar, fibrinojen düzeylerini düşürür ve yüksek tansiyona sahip kişilerin tansiyonu dengelemede katkı sağlar.

Kalp krizi geçirme oranı en düşük iki grup insan – Kohama Adası’nda yaşayan Japonlar ile Girit Adası’nda yaşayan Girit halkı göreceli olarak daha yüksek miktarlarda alfa-linolenik asit (esansiyel Omega-3 yağ asidi) tüketmektedir. Yapılan bir diğer araştırma ise bu halkların beslenme ve vücut yağ asitleri durumu üzerine olmuş. Girit halkının bol miktarda semiz otu ve ceviz tükettikleri saptanmış. Vücut yağ asidi sonuçları ise gayet şaşırtıcı. Avrupa’daki diğer ülkelerin vatandaşlarına göre vücut dokularında üç kat daha yüksek oranda alfa-linolenik asit (esansiyel Omega-3 yağ asidi) mevcuttur.

Hem Kohama Adası halkı hem de Girit Adası halkının beslenme alışkanlıklarına ilişkin bir diğer unsur ise oleik asit içeren yağları kullanmalarıdır. Yani en fazla zeytin ve fındıkta bulunan yağ asidi. LDL (kötü kolesterol) büyük oranda oleik asitten oluştuğundan, peroksidasyon olarak bilinen serbest radikallerden zarar görme sürecine karşı daha dirençli olur. Tüketilen besinlerin içerdiği oleik asit bir dereceye kadar koruma sağlasa da, Kohama ve Girit halkları arasındaki kalp krizi oranı, sadece oleik asit ve çok az miktarda alfa-linolenik asit tüketen nüfuslara oranla daha düşüktür. Bu sonuç doğrultusunda oleik asit kullanımından ziyade alfa-linolenik asit tüketiminin daha önemli bir etken olduğunu düşündürmektedir.

Vücut dokularınızdaki esansiyel yağ asidi seviyesini en iyi düzeylere ulaştırmak kısacası daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için işte size dört öneri;

  • Çok fazla hayvansal gıda tüketmekten uzak durun ve buna bağlı olarakta doymuş yağ tüketiminizi azaltın.
  • Ambalaj gıdalardan mümkün oldukça uzak durmaya çalışın.
  • Somon, uskumru, halibut, ringa gibi soğuk su balıkları tüketiminizi arttırın.
  • Günde 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketimine özen gösterin.


bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi