Skip to main content

Duruş bozukluğu tedavisi modern çağın en fazla ihtiyacı olduğu uygulamalar arasında gösterilmektedir.

Duruş bozukluğu basit anlamıyla; ayağa kalkış, oturuş, yürüyüş vb. durumlarda bedenin genel olarak doğru pozisyonu alamıyor olması halidir. Doğru duruş tanımı, pozisyonlara göre değişiklik gösterir. Duruş bozukluğu değerlendirilirken hangi pozisyonda olunduğu önemlidir. Ayakta, uzanır vaziyette veya hareket halindeyken duruş bozukluğu kriterleri değişkenlik gösterir. Her duruşun kendi içerisinde değerlendirme kriteri vardır.

Duruş Bozukluğu Geliştiğini Nasıl Anlarım ?

Duruş bozukluğu geliştiğini nasıl anlarım sorusunu hepimizin kendimize sorması gerektiği bir sorudur. Duruş bozukluğu kavramı, sanılandan daha önemli bir kavramdır. Vücut doğru duruşu sergilediğinde kişi ruhsal olarak da kendini daha iyi hisseder çünkü duruş pozisyonları duygulanım durumu ve hisler üzerinde de etkilidir. Ayrıca doğru duruş, iç organların çalışma sistemlerini de olumlu yönde etkiler. Duruş bozuklukları ileri durumlarda gözle görülür biçimde fark edilir ancak özellikle bel, sırt ve boyun bölgesindeki ağrılar vücudumuzun bize ilettiği duruş bozukluğu sinyalleri olabilir.

Duruş bozukluğunun diğer belirgin özellikleri; nedeni açıklanamayan yorgunluk, kaslarda güçsüzlük, baş ağrısı, oturma, kalkma gibi aktiviteler esnasında hissedilen ağrı, karıncalanma hissi, dik durmakta zorlanma olarak sıralanabilir. Bu belirtilerin sağlık sorunu anlamında farklı karşılıkları da olabileceği için doğru tanının fizyoterapi öncesinde bir hekim tarafından koyulması hem hasta hem de tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir.

Duruş Bozukluğu Çeşitleri Nelerdir ?

Duruş bozukluğu çeşitleri nelerdir ?

S veya C şeklinde skolyoz, boyun düzleşmesi, bel düzleşmesi, bel çukurunda artış(lordoz), bacak boylarının eşitsizliğine bağlı pelvis dengesizliği ve kamburluk(kifoz) en sık rastlanan duruş bozukluklarındandır. Duruş bozukluğu tespit edildikten sonra hızlı bir şekilde tedavi aşamasına geçilmelidir çünkü bir duruş bozukluğu başka bir duruş bozukluğunu tetiklediği için geç kalındığı takdirde kas ve iskelet sistemi giderek sağlığını kaybeder. Örneğin; duruş bozukluğuna bağlı olarak bir bacağı diğerinden uzun olan bir kişide zaman içerisinde bel fıtığı, boyun fıtığı, skolyoz, migren gibi farklı rahatsızlıklar görülebilir. Bu nedenle tespit edilen duruş bozukluğu, zaman kaybedilmeden bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Burada bacak kısalığından kasıt ölçüm birimi olarak bir kısalık değildir. Bir bacağın diğer bacağa gore bir neden bağlı olarak pozisyonel bozukluğu gibi düşünebilirsiniz.

Duruş bozukluğu eğer omurgadaki herhangi bir kırık, çatlak veya omurga üzerinde kemikleşmiş herhangi bir yapıdan kaynaklanmıyorsa, bir takım fizik tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Uygun egzersizlerle gerekli kasların güçlendirilmesi, manuel yani el ile terapi ve aletli terapi; duruş bozukluğunun tedavi edilebileceği fizik tedavi yöntemlerindendir. Tedaviden maksimum verimin alınabilmesi için tüm bu fizik tedavi yöntemlerine ek olarak kişi günlük hayat içerisinde fizyoterapistinin önerilerini de göz ardı etmemelidir.

Duruş Bozuklukları Nasıl Düzeltilir ?

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir peki ? Duruş bozukluğu tedavisi konusunda ilk yapılması gereken problemin ne olduğunun saptanmasıdır. Omuz, sırt, boyun, kalça gibi bölgelerden hangisi ile ilişkili bir sorun olduğu tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi yöntemi uygulanır. Tedavinin ilk basamağı fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Bu tedavi yöntemi ile sırt ve bacaklardaki kaslar ve diğer dokular güçlendirilir. Anatomik olarak bedenin en uygun pozisyonu almasına yönelik egzersizler uygulanır. Özellikle duruş bozukluğunun çeşidine göre problem hangi bölgede ise ona yönelik egzersizlere öncelik verilebilir. Fizik tedavi uzmanları, tedavi sürecinde hem kişinin doğru bilgilendirilmesine hem de ihtiyaç duyulan egzersizlerle duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrıların en aza indirilmesine yardımcı olurlar. Bu süreçte egzersizlerin yanında korse de kullanılabilir. Ayrıca günlük yaşamdaki alışkanlıklarda da bazı değişiklikler yapılması tavsiye edilebilir.

Sağlıklı bir duruş için, ayaktayken kambur durmamaya özen gösterilmeli, baş, boyun ve omuzlar olabildiğince dik pozisyonda tutulmalıdır. Yatarken, uyuduğumuz yatağın sert ve düz olmasına dikkat edilmelidir. Baş yastığı çok alçak ya da çok yüksek olmamalıdır. Otururken ise, vücut ağırlığının her iki kalça üzerine de eşit olarak dağılmasına özen gösterilmeli, bel ve sırt dik pozisyonda tutulmalıdır. Öne eğilmeyi önlemek için masa başında çalışırken masaya, araba kullanırken ise direksiyona yakın oturmaya özen gösterilmelidir. Çalışma masasının yüksekliği de doğru duruş pozisyonuna göre seçilmelidir.

Duruş Bozukluğu Egzersizleri

Duruş bozukluğu egzersizleri mutlaka kişiye özel ve bir fizyoterapist değerlendirmesi ile kişiye verilmelidir. Aksi durumda duruş probleminiz daha fazla artabilir.

Hareketsiz bir yaşam omurga sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin en başında gelir. Gün içerisinde belirli aralıklarla ayağa kalkmak ve bedeni hareketlendirmek gerekir. Masa başı çalışanları için her otuz dakikada bir iki dakikalık kısa yürüyüş yapılması, iki saat arayla sırt, omuz ve boyun bölgesini çalıştıran küçük egzersizler yapılması önerilir. Hareketsiz bir yaşam vücuttaki kasların zayıflamasına ve güç kaybetmesine neden olur. Özellikle bel, karın ve sırt kaslarının zayıflaması ile birlikte fiziksel sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Sırt ve bel gibi vücudun arka bölgesindeki kasları çalıştırmak, vücudun ön bölgesindeki kasları çalıştırmaya oranla daha zordur. Bu nedenle genellikle zayıf kalan kaslar vücudun arka bölgesindeki kaslarıdır. Fazla kilonun da omurga sağlığını olumsuz yönde etkilediğini unutmamak gerekir. Gereken özen gösterildiği takdirde omurga sağlığını korumak herkes için mümkündür.

Duruş bozukluğu tedavisi için iletişim butonunu tıklayarak bizlerle iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply