Skip to main content

Düz taban tedavisi (Pes Planus), iğne veya kesici alet kullanılmadan fizyoterapiye yönelik egzersizler ve size özel oluşturulacak ortopedik tabanlık uygulamalarıyla gerçekleştirilebilir. Ayak sağlığı vücut genelini ilgilendirdiği için rahatsızlıkların ciddiye alınması önem taşır. Kas, tendon ve eklemlere dağılan yük orantısızlığı zamanla istenmeyen sonuçlar doğurabilir. 

Düz Taban Nedir ?

Düz tabanlık veya tıp literatüründeki adıyla pes planus, ayak tabanının çöküp tamamen yere temas etmesi anlamına gelir. Basit görünse de biyomekanik açıdan olumsuz bir durumdur. Hareket kabiliyetini azaltarak yaşam kalitesine kötü etki edebilen düz tabanlık, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Düz tabanlık oluşumunun en yaygın olduğu dönem, kemik yapısının hassas olduğu çocukluk dönemidir. Gelişimi devam eden kemik ve eklemler fazla zorlanırsa ayak şekli bozulabilir. Belirti görülmesine rağmen düz taban tedavisi sağlanmazsa vücuttaki birçok kas ve eklem olumsuz etkilenir.

Düz Taban Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Düz taban sorununun diğer adı taban düzleşmesi olarak bilinir. Kemerli olması gereken ayak altının aşağı doğru çöküp ideal boşluğu kapatması birçok belirtiye yol açar. Taban düzleşmesinin ilk belirtileri ayakta gözlemlenir. Ayak yapısının bozulmasıyla baldır, diz, kalça ve bel ağrıları ortaya çıkabilir. Hatta duruş denilen postür yapınızı dahi bozabilir. Ayak sağlığının vücut geneline olan etkisi, belirtilerin gelişim süreciyle gözlemlenebilir. Giderilmesi muhtemel ağrıların sıklıkla ortaya çıktığı yerler şöyle sıralanır:

 • Ayak bileği çevresi,
 • Ayak yanları,
 • Parmaklardan topuğa kadar olan bölge,
 • Baldır ortası,
 • Diz kapağı ve diz eklemi,
 • Kalça ve bacak arasındaki eklem, 
 • Bel ve kalça arasındaki bölge,

Ağrıların giderek şiddetlenmesi ve etki alanını artırması halinde profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Ayak çökmesi vücut duruşunu bozmaya başlamadan gerekli önlemler alınmalıdır. 

Düz Taban Neden Olur ?

Düz tabanlık neden olur, diyenler için verilebilecek yanıtlar şöyledir. 

 • Kronik veya sonradan edinilmiş rahatsızlıklar taban yapısını bozar. 
 • Birinci derece yakınlarda düz tabanlık bulunması, kas ve hastalıklarına yatkın olma, yeterli hareketin olmaması, gelişimsel ayak yapısı bozukluğu durumları kronik sebeplerdir. 
 • Ayaktaki kasların ve kemiklerin zedelenmesine yol açan travmalar, 
 • Yanlış beslenme düzeninden dolayı kilonun artması, 
 • İleri yaş ve eklem hastalıkları taban çökmesinin edinsel sebeplerindendir. 

Farklı nedenler, düz taban tedavisi için farklı metotların oluşmasını sağlamıştır. Yararlılığı en yüksek uygulama, ayak tabanlığını değiştirmektir. Son yıllarda footbalance tabanlık bu noktada tüm tabanlıklarları geride bırakmıştır.  

Düz Taban Egzersizleri

Düz taban egzersizleri mutlaka kişiye özel olarak programlanmalıdır. Egzersiz programınız size özel olarak yapılacak değerlendirme ile birlikte fizyoterapistiniz tarafından oluşturulduğu takdirde mutlak başarı ve iyileşme gerçekleşir.

Düz Tabanlık Düzelir Mi ?

Düz taban düzelir mi ? sorusu bu probleme sahip kişilerin merak ettiği problemler arasında. Düz taban problemlerinde erken müdahale büyük önem taşır. Kişinin yapılacak ayak analizi ile birlikte yine kişiye özel olarak tasarlanacak ortopedik medikal tabanlık kullanımının desteği ve fizyoterapistiniz tarafından size özel olarak oluşturulacak egzersiz programı düz taban probleminde düzelmeyi büyük oranda sağlayacaktır.

Pes Planus Tedavisi Footbalance İle Hızlı ve Etkili 

Footbalance tabanlıkları, çeşitli ayak rahatsızlıklarının tedavisi için uygundur. Taban çökmesi, yürümeyi zorlaştıran ve ayakkabıların çabuk yıpranmasına yol açabilir. Ameliyatsız ve ağrısız metotlarla tabandaki düzleşmeye deva bulmanız mümkün. Ayak, baldır, diz bölgelerinde yoğunlaşan ağrılarınızın teşhisi uzman hekim tarafından yapılır. Ortopedi ve travmatoloji uzmanının teşhisine uygun olarak ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği, sizler için bu özel hizmeti sunar. Footbalance standartlarında kişiye özel olarak üretilen tabanlıklar egzersizleriniz ile birleştirilerek ideal bir ayak kemerinin oluşturulmasına yardım eder. Düz taban tedavisi devamlı uygulamalar gerektirebileceği için terapi sürecinde hassasiyet gösterilmesi gerekir. Ayak tipinize uygun footbalance tabanlıklar kısa sürede hazırlanıp sizlere sunulur. 

Unutmayın, doğru bir tedavi süreciyle taban düzleşmesini kontrol altına almak mümkün. ABS Fizyoterapi Kliniği‘nden ihtiyacınız olan tedavi hizmetini güvenle alabilirsiniz. 

Sağlıklı ve mutlu adımlar.

One Comment

Leave a Reply