Skip to main content

Fibromiyalji belirtileri;

 • Yorgunluk,
 • Uyku ve hafıza problemlerinin eşlik ettiği kas ve iskelette hissedilen yaygın ağrı türü olarak tanımlanabilir.

Genellikle uyku düzenin bozulmasına ve aşırı yorgunluk hissedilmesine neden olan uzun süreli yumuşak doku romatizmal ağrı sendromudur. Bu hastalığın her yaş grubunda ortaya çıkma ihtimali vardır. Ancak orta yaş grubundaki kadınlarda diğer kişilere göre daha sıklıkla görülür.

Fibromiyalji Neden Olur ?

Bu hastalığın ortaya çıkmasında hem çevresel hem de genetik faktörlerin etkisi vardır. Hastalığın oluşmasında genetik faktörler çevresel faktörlere göre daha etkilidir. Yakın çevresinde bu hastalığı olan kişilerin diğer kişilere göre fibromiyalji hastalığına yakalanma oranı 8 kat daha fazla olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır.  Çevresel faktörler arasında ilk sıralarda bazı enfeksiyon türleri yer alır. Çeşitli bilimsel araştırmalarda enfeksiyonların direkt fibromiyalji ile bağlantılı olmasa da hastalığın oluşmasında rol oynayabileceği belirtilir. Tüm bu nedenlere ek olarak günlük hayatta yaşanılan stresin de fibromiyaljiye neden olduğu düşünülür.

 Fibromiyalji Belirtileri Nedir ?

Fibromiyalji belirtileri genellikle vücudun belirli noktalarında ortaya çıkan hassasiyet ve ağrı olarak kendini gösterir. Bu ağrılar zamanla gündelik hayatı olumsuz etkileyecek seviyeye ulaşabilir. Bu hastalığın ağrı dışındaki en yaygın belirtiler şu şekildedir:

 • Depresyon ve anksiyete,
 • Odaklanma güçlüğü ve dikkat eksiklikleri gibi sorunlar,
 • Egzersiz yaparken çabuk yorulma ve halsizlik durumu,
 • Kulakta yoğun çınlama,
 • Ağrı eşiğinin düşmesi ve herhangi bir ağrıyı olduğundan daha fazlahissetme,
 • Çarpıntı ve nefes alamama hissi,
 • Ödem,
 • Sindirim şikâyetleri,
 • Gözlerde kuruluk.

Fibromiyalji Tanı ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tanının doğru bir şekilde konulabilmesi için öncelikle hastanın öyküsü uzman hekim tarafından ele alınır ve ardından hastanın fiziki muayenesi detaylı bir şekilde yapılır. Fibromiyalji hastalığının doğru bir şekilde teşhis edilebilmesi için yapılan fiziki muayenede vücudun belli bölgelerindeki kaslar ve bunların kuvvet dereceleri kontrol edilir.  Bazı durumlarda ise hastalıkla ilgili doğru teşhisi koyabilmek için doktorlar çeşitli laboratuvar testlerinden de faydalanabilir. Fibromiyalji hastalığının tedavisinde günümüze uygulanmakta olan çeşitli yöntemler vardır. Cerrahi yöntem, düşünülebilecek en son aşamadır. Çünkü en basit cerrahi yöntemler dahi bazı riskler taşıyabilir. Fizyoterapi tedavi yöntemleri arasında öne çıkar. Hasta ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi de alabilir. Ağrılı kasların güçlendirilmesi ve hastanın şikayetlerinin azaltılması için her hastanın ağrı şiddetine göre  fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Fizyoterapi hastanın yaş ve cinsiyet gibi kişisel durumuna ve ağrıların şiddetine göre belirlenir. Bu nedenle hekim teşhisi oldukça önemlidir. Fizyoterapide amaç, hastanın hayati unsurları sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Doktor teşhisinin ardından ABS Fizik Tedavi Merkezi’nde hiçbir cerrahi müdahale, iğne ve ilaç gibi yöntemler kullanılmadan hastalığın tedavisi gerçekleştirilir. Merkezde doğru fizyoterapi teknikleri kullanılarak tedaviden en iyi verim alınmaya çalışılır. ABS Fizyoterapi Kliniği‘nde insan sağlığı açısından kabul edilmiş dünya standartlarında tedavi metotları kullanılır. Bu metotlar ile siz de yaşam kalitenizi yükseltebilir, fibromiyalji rahatsızlığınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İletişim ve randevu için tıklayınız.

Leave a Reply