Fibromiyalji Rahatsızlığında Fizyoterapinin Etkisi Nedir?

Fibromiyalji kişinin kendini çoğu zaman anlamsız bir şekilde yorgun hissetmesidir. Ne kadar uyursa uyusun uykusunu alamamış hissi üzerinde olur. Aslında bu bir hastalıktır. İnsanın kendini hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır. Bu hastalık tıpta Fibromiyalji olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık aslında yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak stresle birlikte çok geçmeden etkisini yeniden gösterebilmektedir. Kronik ağrı ve yorgunluk sentromu olarak da bilinen bir hastalıktır. Bu hastalığın diğer belirtileri: Kaslarda ağrı, aşırı yorgunluk, halsizlik, ağrı ve hassasiyettir.

Fibromiyalji Rahatsızlığında Fizyoterapi ve Rehabilitasyon [Hasta Görüşü]

Özellikle vücudun belli bölgelerinde ağrı ve hassasiyet duygusu vermektedir. Bu hastalıkta fizyoterapinin etkisi çoktur. Yapılan çalışmalar fibromiyalji rahatsızlığında fizyoterapi yöntem ve tekniklerinin etkin ve başarılı yollar olduğunu göstermektedir. Hekim teşhis ve tanısı sonrasında hazırlanacak olan rehabilitasyon programı ile Uzman Fizyoterapist yardımı ile hastalığı kısa süre içinde atlatmak mümkündür. Bakırköy Fizyoterapi Merkezi  ABS Holistik Sağlık Hizmetleri kadrosu ile bu hastalığın rehabilitasyon tedavisinde hizmet vermektedir.

Fibromiyalji Tedavisi

Hastalığın tedavisi için mutlaka hekim teşhis ve tanısı gerekir. Fibromiyalji teşhisinde hastanın hikayesi önemlidir. Hastanın yaşadığı semptomlar ve yaşam düzeni teşhis için önemlidir. Bu hastalığın tam anlamı ile tedavi edilebilmesi için süreklilik ve kararlılık önemlidir. Tedavide ilaçlı yöntem kullanılmaktadır. Buraya kadar tedavi hekime aittir ve hekim tarafından yapılır. İlaç tedavisinin yanında düzenli fizyoterapi olmak üzere egzersiz önerilmektedir. Bunun dışında hastanın günlük yaşantısına dikkat etmesi gerekmektedir. Fizyotertapi noktasında Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN birçok konuda hastalarına gerekli desteği sağlamaktadır.

İlaçsız Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji hastalığının tedavisi oldukça zordur. Bütüncül bakmayı ve düşünmeyi gerektirir. İlaç kullanımı gerekmeyen durumlarda İlaçsız metotlar fibromiyaljide yaralı olabilmektedir. İstanbulda Fizyoterapi Merkezleri fizyoterapi tedavi yöntemleri ile bu hastalığın tedavisinde etkin rol almaktadır. Fibromiyalji hastalığının tedavisinde:

  • Yoga: Yumuşak hareketler, meditasyon, nefes egzersizleri ve grup tartışması.
  • Plates
  • Fiziksel Terapi ile düzenli terapiler.
  • Egzersiz bu hastalık için önerilen en önemli yöntemlerden bir tanesidir.
  • Osteopatik terapi
  • Psikonöroimmünoloji
  • GTOS Terapi
  • Manuel Terapi

Kullanılmaktadır. Fonksiyonel Tıp ve multidisipliner çalışma ile hastanın hastalığının nedenleri üzerinde durulmakta ve koruyucu rehabilitasyon ile çözüm yolları aranmaktadır.

Fizyoterapinin Fibromiyaljiye Etkisi

Fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak da bilinmektedir. Fizyoterapide tedavi ilaçtan çok düzenli egzersize dayalı bir çok manuel teknik ve elektronik cihaz kullanımlarını içermektedir. Vücut için gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlandıktan sonra düzenli egzersizide öneren bir daldır. Fibromiyalji insanlarda yorgunluk ve bitkinlik halidir. Tedavisi için çeşitli ilaçlar önerilmekte fakat bu ilaçlar herkes için farklı bir etki göstermektedir. Bu sebepten dolayı hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar kanıta dayalı olarak göstermektedir ki fizyoterapinin önemi büyüktür.

Hastanın kendini iyi hissedecek ortamda düzenli yaptığı egzersizler ile hasta kısa süre içinde kendini toparlayabilmektedir. İstanbul Fizyoterapist fibromiyalji hastalığı tedavisinde uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Bu hastalık için önemli olan diğer bir konuda Bütüncül fizyoterapi olarak adlandırılan çok yönlü tedavi yöntemleridir. Tek bir yönteme bağlı kalmadan hastanın tedavisi için farklı yolların denenmesidir. Bu konuda bütüncül fizyoterapist yardımcı olmaktadır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi