fbpx

Fibromiyaljide Bütüncül Fizyoterapi Etkili Bir Yöntem

Fibromiyalji kişinin kendini çoğu zaman anlamsız bir şekilde yorgun hissetmesi olarak adlandırılır. Kişi ne kadar uyursa uyusun uykusunu alamamış ve yorgunluk hissi üzerinde olur. Aslında bu bir hastalımıdır bilinemez ancak yorgun ve uykusuz olma hissi yaşam kalitesini bayağı etkileyen olumsuzluklardır. İnsanın kendini hiç uyumamış gibi hissettiren faktörün yumuşak doku romatizması olarak adlandırıldığı bilinmekte. Bu şikayetlere sahip olmak ve düzelmemek büyük olasıkla hekiminiz tarafından koyulacak teşhis ve tanı olarak Fibromiyalji denilecektir. Teşhis ve tanı fibromiyalji olsada bunun bir hastalık değil, yaşam bozukluğu olduğuna dair büyük iddaalarda yok değil. Dolayısıyla bu hastalık aslında yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilmektedir. Ancak stresle birlikte çok geçmeden etkisini yeniden gösterebilmektedir. Kronik ağrı sendromu, yorgunluk sendromu, yumuşak doku romatizması gibi isimlerde fibromiyalji verilen diğer isimlerdir. Bu hastalığın diğer belirtileri: Kaslarda ağrı, aşırı yorgunluk, halsizlik, ağrı ve hassasiyettir.

Özellikle vücudun belli bölgelerinde ağrı ve hassasiyet duygusu vermektedir. Bu hastalıkta fizyoterapinin etkisi akademik ve bilim camiası tarafından çokça kez ispatlanmıştır. Yapılan çalışmalar fibromiyalji rahatsızlığında fizyoterapi yöntem ve tekniklerinin etkin ve başarılı yollar olduğunu göstermektedir. Hekim teşhis ve tanısı sonrasında hazırlanacak olan rehabilitasyon programı ile Uzman Fizyoterapist yardımı ile hastalığı kısa süre içinde atlatmak mümkündür. Bakırköy Fizyoterapi Merkezi  ABS Holistik Sağlık Hizmetleri kadrosu ile bu hastalığın terapi ve rehabilitasyon tedavisinde hizmet vermektedir.

Fibromiyalji tedavisi

Hastalığın tedavisi için mutlaka hekim teşhis ve tanısı gerekir. Fibromiyalji teşhisinde hastanın hikayesi önemlidir. Hastanın yaşadığı semptomlar ve yaşam düzeni teşhis için önemlidir. Bu hastalığın tam anlamı ile tedavi edilebilmesi için süreklilik ve kararlılık önemlidir. Tedavide ilaçlı ve enjeksiyonlu yöntemler de kullanılmaktadır. Buraya kadar tedavi hekime aittir ve hekim tarafından yapılır.Bunun dışında bir diğer tedavi metodu ise fizyoterapidir. İlaç tedavisinin yanında bütüncül fizyoterapi ve multidisipliner çalışma ilkesi olmak üzere psikonöroimmünoloji, osteopati, gtos terapi, manuel terapi çok etkili metotlardır ve önerilmektedir. Bunun dışında hastanın günlük yaşantısına dikkat etmesi gerekmektedir. Fizyotertapi noktasında ABS Sağlık kurucusu ve çalışanı Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN birçok konuda hastalarına gerekli desteği sağlamaktadır.

 

İlaçsız fibromiyalji tedavisi

Fibromiyalji hastalığının tedavisi oldukça zor gibi görünür. Fakat çözülemeyecek veya açılamayacak hiçbir kapı yada şifre olmadığı gibi çözülemeyecek hastalıkta yoktur. Doğru yerden bakmak ve bütüncül düşünmek gerekir. Fonksiyonel ve bütüncül bakmak başarının ilk anahtarıdır. İlaç kullanımı gerekmeyen durumlarda İlaçsız metotlar fibromiyaljide yararlı olabilmektedir. İstanbulda Fizyoterapi Merkezleri içerisinde bulunan ABS Holistik Fizyoterapi merkezi tedavi yöntemleri ile bu hastalığın tedavisinde etkin rol almaktadır.

 

Fibromiyalji hastalığının tedavisinde:

 • Yoga: Yumuşak hareketler, meditasyon, nefes egzersizleri ve grup tartışması.
 • Plates
 • Fiziksel Terapi ile düzenli terapiler.
 • Egzersiz bu hastalık için önerilen en önemli yöntemlerden bir tanesidir.
 • Osteopatik terapi / Osteopati
 • Psikonöroimmünoloji
 • GTOS Terapi
 • Manuel Terapi
 • FootBalance Medikal Ortopedik Tabanlık gibi metotlar kullanılmaktadır. FonksiyonelTıp ve multidisipliner çalışma ile hastanın hastalığının nedenleri üzerinde durulmakta ve koruyucu rehabilitasyon ile çözüm yolları aranmaktadır.

fizyoterapinin fibromiyaljiye etkisi

Fizyoterapi, fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak da bilinmektedir. Fizyoterapide tedavi ilaçtan çok düzenli egzersize dayalı bir çok manuel teknik ve elektronik cihaz kullanımlarını içermektedir. Vücut için gerekli vitamin ve mineral dengesi sağlandıktan sonra düzenli egzersizide öneren bir daldır. Fibromiyalji insanlarda yorgunluk ve bitkinlik halidir. Tedavisi için çeşitli ilaçlar önerilmekte fakat bu ilaçlar herkes için farklı bir etki göstermektedir. Bu sebepten dolayı hastalığın tedavisi için yapılan çalışmalar kanıta dayalı olarak göstermektedir ki fizyoterapinin önemi büyüktür.

Hastanın kendini iyi hissedecek ortamda düzenli yaptığı egzersizler ile uygulanan başarılı metotlar ile hasta kısa süre içinde kendini toparlayabilmektedir. ABS Bütüncül Fizyoterapi Hizmetleri merkezi fibromiyalji hastalığı tedavisinde uzman kadrosu ile başarılı bir şekilde hizmet vermektedir. Tek bir yöntem ve metota bağlı kalmadan hastanın tedavisi için farklı yolların denenmesi gerçek başarı için uygulanması ve gerekli bir durumdur. Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular


 • Ömer

  Merhaba bnmm annem yaklaşık 5 aydir rahatsz bazen başın arkası ağrıyor oradaki ağrı hafifleyin ce miğde geğirme yapıyor göğüste yanma yapıyor vuvudunda aşırı terleme gece uyanin ca oluyor sürekli vücut halsiz vücudu rahatsz olmasa bu sefer gözü yanıyor

 • Rana Musal

  Merhabalar .. benim sağ kol küreğimin altında omuz ve belime doğru uyuşmayla gelen ağrı ne olabilir? Teşekkürler

  • Merhabalar. Öncelikli ilgili bir hekimliğe ve sonrasında fizyoterapistinize danışmanız gerekmektedir. Hekiminizin izleyeceği yol ve teşhis tanı doğrultusunda yorum yapılması en doğru yoldur. Sağlıklı günler.

  • Hatice alkan

   Miyofasiyal ağrı sendremu var sağ sırt bölgemde bir çok tedavi yöntemi denedim ama başarılı olamadım ama yılmadan devam ediyorüm bir yıldır haftanın üç günü plates yapıyorum ama yine sırt ağrısı devam ediyor n e önerirsiniz şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

   • Merhabalar. Doğru egzersiz, beslenme ve bütüncül fizyoterapi yaklaşımları kas ağrısı sendromlarında ciddi etkili ve başarılı bir yoldur. Bizlerle iletişime geçerek detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler.TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi