fbpx

Fıtık Ameliyatı Sonrası Ne Yapmalıyım?

Her zaman için insanların yaşamında sağlık son derece önemli olan bir konudur. Ama kimi zaman genetik faktörlerden ötürü, kimi zaman kişinin yaşam alışkanlıklarına bağlı ya da başka bir durumdan ötürü hiç beklenmedik sağlık sorunları yaşanabilir. Nitekim insanların yaşam kalitesini düşüren ölümcül bir faktör olmasa da yaşam kaliteniz için ciddi sorunlar yaşatan en önemli sağlık sorunlarının başında fıtık sorunları gelir.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı olarak ortaya çıkan fıtık sorunları ihmal edildiği zaman yada durum gerçekten cerrahi gerektirdiği zaman, fizik tedavi bir diğer adıyla fizyoterapi yeterli olamıyor yada çözüm sağlayamıyor. Bu durumda bel yada boyun fıtığı problemi son aşamaya gelindiği zaman cerrahi fıtık ameliyatları yapılması kaçınılmaz oluyor. Ama günümüzde birçok insan fıtık ameliyatları ve sonrası nelerle karşılacağı ve iyileşemeyeceğini düşünerek doğal olarak endişe hissediyorlar. Bu durumda cerrahi operasyonu gerçekleştirecek hekime mutlak güven duymalı ve inanmalılar. Çünkü fıtık operasyonunu gerçekleştirecek en yetkili kişi hekimdir.

Fıtık ameliyatı sonrası fizyoterapi olur mu?

Şimdi gelelim sorumuzun cevabına. Fıtık ameliyatları sonrası fizyoterapi etkili mi, uygulanabilir mi, faydası olur mu ? Gibi sorular mutlak aklımızdan geçmiştir. Fıtık ameliyatları sonrası türü ne olursa olsun ilgili hekimin tavsiyeleri şartsız uygulanmalıdır. Çünkü bu tavsiyeye uyum cerrahinin başarısını da arttıracaktır. Belirli bir süre yerinden kalkmadan yatakta dinlenmek gibi tavsiyeler yada öneriler olabiliyor yada gerçekten uzunca bir süre dinlenmek gerekiyor. Bu durumun vücutta kas grupları üzerine yarattığı kas güçsüzlüğü gibi olumsuzluklarda kaçınılmaz bir hal oluyor. İşte tam bu gibi bir durumda fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi gerçek bir iyileştirme biçimi olarak post-op rehabilitasyon dediğimiz ameliyat sonrası rehabilitasyon programı  uygulanarak başarı sağlanır. Uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanması koşulsuz tek şarttır. Son derece doğru ve etkili olan bir yöntemdir.

Fıtığın hangi durumunda fizyoterapi gereklidir?

Bu alanda çalışan ve fıtık ameliyatını gerçekleştiren beyin ve sinir cerrahisi hekimleri belirli durumlarda her zaman olmamakla birlikte fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi uygulamasını kaçınılmaz buluyor. Özellikle fıtık ameliyatlarını yapan cerrah hekimler şu noktada hem fikir. Cerrahi sonrası kas güçsüzlüğü, cerrahi sonrası devam eden ağrılar, ortaya çıkan ameliyat sonrası ödemler, ameliyat sonrası dokuda iç ve dış olarak ortaya çıkan yapışıklıklar vb. gibi durumlar için fizyoterapi son derece etkili bir yöntem.

Bu noktada fizyoterapistler üstün başarılar sağlayabilmekte. Bu sebeptendir ki Dünya’da bir çok ülkede fıtık ameliyatı sonrası her şey yolunda olsa bile koruyucu sağlık noktasında ve cerrahi başarıyı dahada fazla arttırmak için mutlaka fizyoterapi önerilmekte. Fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi, tam olarak bu noktada devreye giriyor. Yapılan fizik tedavinin bir diğer adıyla fizyoterapi ve rehabilitasyonun bu yönde iyileştirici bir etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda ama sonrasında kişiler gündelik yaşamda mutlaka fizyoterapistlerin önerdiği egzersizleri yaparak fıtığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeleri gerekmekte.

Fıtık ameliyatı sonrası fizyoterapi şart!

Kişi eğer fıtık ameliyatı yaptırdıktan sonra yeniden ortaya çıkmaması için doğru bir uzmandan yani bir fizyoterapistten olması gereken biçimde iyi bir fizik tedavi ve fizik tedaviyi güçlendirici olan egzersiz faaliyetleri ile kendisine gereken özeni gösterir ise bir daha hiçbir biçimde bel ya da boyun fıtığı sorunları yaşaması olası bile değil. Fizik tedavi yada fizyoterapi için herhangi bir yaş vb. kısıtlamalar olmadığının da altını çizmek gerekiyor.

Ama yine de nihai kararı multidisipliner çalışma ilkesiyle bu alanda uzman hekim ve fizyoterapistlere bırakmak gerekiyor. Ve sonrasında hiç zaman kaybetmeden böylesi bir durumda profesyonel destek alarak ihtiyaç halinde fizik tedavi ve metotlarını uygulaması ve yaptırmak gerekiyor. Hem de hiç zaman kaybetmeden. Sizde bu ve buna benzer bir şikayete sahipseniz lütfen alanında uzman bir fizyoterapist’e veya hekim’e danışmak için geç kalmayın. Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi