Fıtık Ameliyatları Sonrası Fizik Tedavi

Her zaman için insanların yaşamında sağlık son derece önemli olan bir konudur. Ama kimi zaman genetik faktörlerden ötürü, kimi zaman kişinin yaşam alışkanlıklarına bağlı ya da başka bir durumdan ötürü hiç beklenmedik sağlık sorunları yaşanabilir. Nitekim insanların yaşam kalitesini düşüren ölümcül bir faktör olmasa da yaşam kaliteniz için ciddi sorunlar yaşatan en önemli sağlık sorunlarının başında fıtık sorunları gelir.

Bel fıtığı ve boyun fıtığı olarak ortaya çıkan fıtık sorunları ihmal edildiği zaman fizik tedavi yeterli olamıyor yada çözüm sağlayamıyor. Bu durumda bel yada boyun fıtığı problemi son aşamaya gelindiği zaman cerrahi fıtık ameliyatları yapılması kaçınılmaz oluyor. Ama günümüzde birçok insan fıtık ameliyatları ve sonrası nelerle karşılacağı ve iyileşemeyeceğini düşünerek doğal olarak endişe hissediyorlar. Bu durumda cerrahi operasyonu gerçekleştirecek hekime mutlak güven duymalı ve inanmalılar. Çünkü fıtık operasyonunu gerçekleştirecek en yetkili kişi hekimdir.  Fıtık ameliyatları sonrası türü ne olursa olsun belirli bir süre yerinden kalkmadan yatakta dinlenmek gibi tavsiyeler yada öneriler olabiliyor yada gerçekten uzunca bir süre dinlenmek gerekiyor. Bu durumun vücutta kas grupları üzerine yarattığı kas güçsüzlüğü gibi olumsuzluklar olabiliyor. Bu gibi bir durumda  fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi gerçek bir iyileştirme biçimi olarak ameliyat sonrası rehabilitasyon programı olarak uygulanır. Son derece doğru ve etkili olan bir yöntemdir.

Hangi Durumlarda Fizik Tedavi Gerekebiliyor?

Bu alanda çalışan ve fıtık ameliyatını gerçekleştiren hekimler belirli durumlarda her zaman olmamakla birlikte- fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi uygulamasını kaçınılmaz buluyor. Özellikle fıtık ameliyatlarını yapan cerrah hekimler şu noktada hem fikir. Cerrahi sonrası kas güçsüzlüğü, cerrahi sonrası devam eden ağrılar, ortaya çıkan ameliyat sonrası ödemler, ameliyat sonrası dokuda iç ve dış olarak ortaya çıkan yapışıklıklar vb. gibi durumlar için fizyoterapi son derece etkili bir yöntem. Bu noktada fizyoterapistler üstün başarılar sağlayabilmekte. Fıtık ameliyatları sonrası fizik tedavi tam olarak özellikle bu noktada devreye giriyor. Yapılan fizik tedavinin bu yönde iyileştirici bir etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda ama sonrasında kişiler gündelik yaşamda mutlaka fizyoterapistlerin önerdiği egzersizleri yaparak fıtığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeleri gerekiyor.

Yani kişi eğer fıtık ameliyatı yaptırdıktan sonra yeniden ortaya çıkmaması için doğru bir uzmandan yani bir fizyoterapistten olması gereken biçimde iyi bir fizik tedavi ve fizik tedaviyi güçlendirici olan egzersiz faaliyetleri ile kendisine gereken özeni gösterir ise bir daha hiçbir biçimde bel ya da boyun fıtık sorunları yaşaması olası değil. Fizik tedavi için herhangi bir yaş vb. kısıtlamalar olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Ama yine de nihai kararı multidisipliner çalışma ilkesiyle bu alanda uzman hekim ve fizyoterapistlere bırakmak gerekiyor. Ve sonrasında hiç zaman kaybetmeden böylesi bir durumda profesyonel destek alarak ihtiyaç halinde fizik tedavi ve metotlarını uygulaması ve yaptırmak gerekiyor. Hem de hiç zaman kaybetmeden. Sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi