Skip to main content

Fizik Tedavi Nedir ?

Fiziki açıdan yaşanabilecek bazı durumlarda ve sorunlarda akla ilk önce fizik tedavisi gelir. Fizik tedavi nedir ve nasıl yapılır konusunda birçok araştırmalar mevcuttur. Günümüzde özel hastaneler ve devlet hastaneleri olmak üzere fizik tedavi merkezlerinde çalışmalar devam etmektedir.

Hastalıklar, yaralanmalar, kazalar, travmalar ya da yaşlılık sebebi ile fonksiyonlarda eksilme gösterildiğinde bu hareketlerin geri kazanılması için yapılan tedavilerdir. Bu tedavilerde hastanın şiddetine göre yöntemler uygulanır.

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır ?

Fizik tedavi öncelikle bir uzman ile birlikte, kontrol altında yapılır. Bu kişiler aynı zamanda tıp fakültesi mezunu uzman bir hekim ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu fizyoterapistlerdir. Hastalığın ortaya çıkış nedeni ile birlikte vücudun ilgili bölgesine çeşitli yöntemler ile fizik tedavi yapılır. Fıtık ve benzeri sorunlarda sıcak / soğuk su uygulaması da yaygın olarak kullanılabilir. Bir de elektrik akımı önemli olabilecek yöntemler arasındadır. Yaralanma veya hastalık sebep ise egzersiz de önemli bir yöntem olarak hastaları karşılar. Hastalığın şiddetine göre uygun bir fizik tedavi yöntemi uygulanır.

Maddeler haline fizik tedavi uygulaması yöntemler ise şu şekildedir :

 • Yüzeysel ısı
 • Derin ısı ( Ultrason ve yüksek yoğunluk içeren lazer içerisinde bulunur. )
 • Hidroterapi (Kaplıca tedavisi, Havuz içerisinde egzersiz gibi yöntemler içerisinde bulunur. )
 • Mekanoterapi (Mekanik cihaz ve aparatların tedavisi amacı ile kullanılır.
 • Manuel terapi yöntemleri ( Herhangi bir makine ya da cihaz işin içerisinde olmadan el ile uygulanan yöntemlerdir.
 • Tedavi eden egzersiz yöntemleri ( Hastalığa ve kişiye göre ayarlanmış egzersiz yöntemlerini içerir. )
 • Protez kullanımı ( Eksik olan uzvun yerine taklit edici aparatın kullanılmasıdır.)
 • Ortez kullanımı ( Halihazırda var olan bir uzvu korumak amacı ile uzvun desteğini artırmak için kullanılan aparatlar )

Fizik Tedavi Hangi Alanlarda Kullanılır ?

Fizik tedavinin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir :

 1. Ortopedik hastalıklar
 2. Yaralanmalar
 3. Nörolojik ve sinir – kas hastalıkları
 4. Akut ve kronik ağrı
 5. Romatizmal hastalıklar
 6. Doğumsal kemik hastalıkları
 7. Pediatrik rehabilitasyon
 8. Kalp – akciğer rehabilitasyonu
 9.  Yaşlı rehabilitasyon
 10. Spor yaralanmaları
 11. Diyabet , osteoporoz gibi metabolik hastalıklar
 12. Duruş bozuklukları
 13. Yumuşak doku hastalıkları
 14. Çapraz bağ yaralanmaları

Bu şekilde ortaya çıkan birçok farklı sebeplerden dolayı fizik tedaviler uygulanabilir.

Fizik Tedavinin Süresi Ne Kadardır ?

Fizyoterapist, hastanın iyileşme sürecini kendisi hastalığına göre belirler ve bununla birlikte tedavi süresi değişkenlik gösterebilir. Seans üzerinden gösterilen fizik tedavi uygulamaları ortalama 45 – 60 dakika arasında sürer. Hastalığa verilen tanıya bağlı olarak 15 ve 30 gün arasında süren tedavi uygulamaları bulunur. Önemli olan nokta kişinin yaşadığı sorunun tamamen ortadan kalkmasıdır ve bu süreçte seans süreleri uzayabilir ya da kısalabilir.

Fizik Tedavide Kullanılan Yöntemler ?

Fizik tedavi sürecinde kullanılan bazı yöntemler mevcuttur ve hastaya, hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir :

 • Manuel Terapi

Gevşetme teknikleri , lenf drenaj, tetik nokta terapisi gibi el ile uygulanan yöntemlerin genel adına verilen terapi çeşididir.

 • Yüzeysel Sıcak ve Soğuk Uygulamalar

Sıcak uygulamalar ağrının eşiğini artırır. Metabolik aktiviteyi artırmak ve kas spazmını azaltmak amacı ile kullanılır. Soğuk uygulamalar ise genellikle ağrıyı azaltma amacı ile kullanılır. Kan dolaşımını da azaltarak hücre dayanıklılığını artırır.

 • Derin Isıtıcılar

Ultrason ve kısa dalga diatermi tedavilerini içeren bir yöntemdir. Bu tedavi yöntemindeki amaç kas, kemik gibi bağ dokusu gibi derin dokuları ısıtmaktır. Isının ağrı kesici, kas gevşetici gibi etkileri vardır.

 • Elektroterapi

Çeşitli frekanslardaki elektrik akımının fiziksel etkilerinden tedavi yönteminin uygulanmasıdır. Elektroterapi de diğer yöntemler gibi ağrıları yok etmek için kullanılır. Bu tedavi yönteminde alternatif akımlar, doğru akımlar, orta frekanslı akımlar, alçak frekanslı akımlar ve yüksek frekanslı akımlar kullanılır.

 • Hidroterapi

Su ile yapılan tedavi yöntemidir. Genel uygulamada kaplıca, deniz ve havuz suyu ve sıcak su küveti tedavisi kullanılır.

 • Lazer Terapi

Dokularda önemli bir ısı artışı yaratmayacak kadar küçük dozlarla uygulanır. Genelde uygulanan bölgede hastalar pek bir şey hissetmezler fakat çok az da olsa ısı hisseden hastalar mevcuttur.

 • Traksiyon

Çekme kuvveti ile birlikte yumuşak dokular gerilir ve eklem yüzeyleri ile birlikte de kemik yapıları birbirinden ayrılır. Genel anlamda omurga rahatsızlıklarında, fıtık tedavilerinde kullanımı tercih edilir .

 • Kinezyo Teyp ( Bantlama Tekniği )
 • Terapotik Egzersiz
 • Osteopati
 • Kayroprakti
 • Psikonöroimmünoloji
 • GTOS Terapi

En sık başvurulan tedavi ya da terapi yöntemleri arasındadır.

Hekim teşhis ve tanısı sonrasında fizik tedavi konusunda kanıta dayalı, güncel ve alanında üst düzey metotlarla hizmet veren İstanbul Bakırköy’de bulunan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezinden destek ve randevu talebinde bulunmak için iletişim sekmesini tıklayarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply