Fizyoterapi İle Osteopati Arasındaki Farklar Neledir?

Günümüzün yaşam koşulları hareketsizlik masa başı çalışma gibi nedenlerden ötürü birçok insan bel, boyun ve çeşitli bölgesel ağrılardan şikayetçidir. Bu ağrılara yönelik geliştirilen farklı tedavi yöntemleri arasında yer alan osteopati fizyoterapi kökenli bir tedavi yöntemidir. Özel bir tedavi yöntemi olan ve yalnızca bu alanda eğitim almış uzman kişilerin uygulayabileceği alternatif bir bilim dalı olan osteopati tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Peki osteopati ile fizik tedavinin arasında nasıl bir fark vardır? Bu iki tedaviyi birbirinden ayıran özellikleri neler, gelin göz atalım.

Osteopati ve Fizik Tedavi Arasındaki Fark?

  • Osteopati el ile uygulanan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Özellikle ağrının ana kaynağı tespit edilip tedavi edilmeye başlanır.
  • Osteopati aynı zamanda eklemdeki oluşan fonksiyon bozukluklarının tespitini sağlar ve sonrasında rahatsızlık hissedilen eklemi dengeleyerek iyileşmesine yardımcı olur.
  • Kas ve iskelet sistemi üzerinde oluşabilen omurga disk kaymaları, duruş bozuklukları gibi durumlarda tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olan osteopati, oluşan semptomdan ziyade sebebine yönelik geliştirilen modern bir tedavi yöntemidir.
  • Fizyoterapistler ise elle tedavi yöntemiyle birlikte çeşitli egzersiz hareketleri ve yardımcı fizik tedavi cihazları ile birlikte terapiye katkı sağlayabilirler.

Osteopati Nasıl Uygulanır?

Osteopati tedavisi bütüncül bir tedavi yöntemidir. Boyun ağrılarından şikayeti olan ve fizik tedavi uygulanan bir hastaya boyun bölgesini esas alan bir tedavi uygulanırken, osteopatide ise bu alandaki ağrı bütünsel olarak değerlendirilerek tüm vücut genelinde hatta iç organlara kadar uzanan bir tedavi yöntemi uygulanır. Osteopati ve fizik tedavi arasındaki farklardan bir diğeri de rahatsızlığı olan kişiye her gün fizik tedavi uygulanabilirken osteopati ise bir hafta içinde sadece 1-2 seans şeklinde uygulanabilir. Bu iki tedaviyi birbirinden ayıran diğer bir özellik ise osteopati tedavisinin uygulandığı bir hastada var olan şikayetlerinin nüksetme olasılığı fizik tedavi uygulanan diğer bir hastaya göre çok daha azdır.

Bütüncül bir şekilde uygulanan etkili tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlar ortaya koyan osteopatik tedavi bir çok rahatsızlığın tedavisinde etkin rol oynar. Problemin asıl kaynağının bulunduğu bu tedaviyi uzman kişiler tarafından almanız büyük önem taşır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi