fbpx

Fizyoterapi Kimlere Uygulanır? Fizyoterapist Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

İnsanlar gün içerisinde gerçekleştirdikleri hareketlerde yaş ilerledikçe kısıtlanma yaşarlar. Bunun başlıca sebebi vücudun artık eskisi kadar esnek ve yenileyici olamamasından kaynaklanır. Gerek yaşın getirdiği hareket kabiliyetinde ki kısıtlanma, gerekse ani sakatlanma ve yaralanmalarda sağlıklı yaşamın kalite olarak artırılmasında önemli rolü bulunan bir meslek olan fizyoterapi, çağımızın hayati önem taşıyan mesleklerinden biridir.

Fizyoterapist ne yapar?

Fizyoterapide amaç hareket, denge, ağrı, fonksiyonel yetersizlik, yaşam kalitesinde azalma problemi yaşayan bireylerin sağlığına kavuşma sürecinde terapi ve tedavi sunmaktır. Ortopedik, nörolojik, diyabet ve vasküler problemler hekim teşhis ve tanısı doğrultusunda fizyoterapist tarafından tedavi desteğiyle rehabilite edilir. İş sakatlanmaları, kas ve iskelet sistemi hastalıkları, ameliyat sonrası rehabilitasyon tedavisi fizyoterapi ve rehabilitasyon alanına girer. Bunun yanında beyin hasarları, felç ve omurilik hasarları, parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıklarda ekip çalışması koşuluyla tedaviye destek olarak fizyoterapi alanına girer. Diyabet hastalarının bacak ve ellerdeki hissizleşmeleri de yine fizyoterapist desteği sayesinde tam bir ilerleme kaydeder.

Fizyoterapi Kimlere Uygulanır?

 • Strese bağlı olarak oldukça yaygın görülen özellikle kadınlarda ortaya çıkan fibromiyalji ve miyofasiyal ağrı sendromuna bağlı gelişen ağrılarda,
 • Hareket kısıtlılıklarının giderilmesinde ve dolayısıyla hastaların hayat kalitelerinin arttırılmasında,
 • Alçı ile iyileştirilen kırık ve çıkıkların sonrasında ortaya çıkan eklem hareket açıklığının tekrar kazanılmasında, uzuv ve eklemlerin eski normal fonksiyonlarının kazanılmasında,.
 • Bel ve boyun fıtığına sahip hastaların ağrı tedavisinde,
 • Operasyon sonrasında günlük aktivitelere daha hızlı bir şekilde dönülmesi için rehabilitasyonda,
 • Fıtığa bağlı uzuvlarda kuvvet kaybı gelişen hastalarda kuvvet kaybının düzeltilmesinde ve daha burada saymadığımız birçok rahatsızlığın giderilme sürecinde size fayda sağlar.
 • Sinir sıkışmalarında,
 • Duruş denilen postür bozukluğu problemlerinde,
 • Skolyoz hastalığında,
 • Omurga rahatsızlıklarında,
 • Kanal daralmasında,
 • Bel kaymasında vb. rahatsızlıklarda teşhis ve tanılama hekim, değerlendirme ise fizyoterapist tarafından yapılarak uygulanabilir.

Fizyoterapist Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

Fizyoterapi, 4 yıllık Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden lisans diploması alarak çalışmaya hak kazanan fizyoterapistlerce uygulanan tedavi yöntemidir. Fizyoterapist seçerken, hastane, klinik gibi unsurlar her ne kadar büyük önem taşısa da her sağlık profesyoneli gibi hastaya ve hastalıklara yaklaşım, güncel akademiyi yakından takip etmek, gelişen yeni terapi metotlarını bilmek yada uygulamak ile birlikte hasta memnuniyetini araştırmak hastanın doğru bir fizyoterapisti seçmesinde oldukça önemlidir.

Fizyoterapist seçiminizdeki en önemli unsurlardan biri de iletişimdir. Sizinle doğru iletişim kurmalı, tedaviye ezbere ilaç eklentisi yapmamalıdır. Öncelikle sizinle hastalık sürecinizi paylaşmalı, gerekli tedavi yöntemini sunmalı ve vücudunuzun bu tedavi desteğini kaldırabilecek seviyede olduğundan emin olmalıdır. Unutmayın doğru fizyoterapist doğru tedavinin ilk adımıdır. Tabi ki mevcut rahatsızlığınızın teşhis ve tanısı ilgili hekim tarafından belirlenmiş ve fizyoterapiye uygunluğunuz var ise…

Marmara Üniversitesi Ortopedik Manipulatif Fizyoterapi alanında yaptığı uzmanlık eğitimi ile Ahmet Burak Sezgin ameliyatsız, iğnesiz ve ilaçsız bir tedavi şeklini benimseyen bir fizyoterapisttir. Yaşadığınız ameliyat sonrası günlük aktivitelerinize dönme sürecini fizyoterapi ile kolaylaştırmak, kas ve omurilik ağrılarınızı dindirmek için hemen randevu alabilirsiniz.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi