fbpx

Fizyoterapi Nedir?

Kelime anlamı olarak fizyoterapi; hastalıkların ısı, ışık ve su gibi fiziksel ve mekanik yöntemler kullanılarak tedavisi anlamına gelir. Doğumdan itibaren veya sonradan oluşmuş çeşitli yaralanmaların, travmaların, hastalıkların veya yaşlılıktan kaynaklanan fonksiyonel eksikliklerin; elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli tıbbi metotlarla giderilmesi yöntemidir.

Spor esnasında yaşanan kırılma, ezilme, bükülme gibi rahatsızlıklar, bel ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, omurilik zedelenmeleri, kısmi felç, el ve parmak hasarları, sinir sıkışmaları gibi rahatsızlıklar fizyoterapi alanına girmektedir. Bu alanda hekim tarafından teşhis ve tanısı koyulmuş hastalara hizmet veren sağlık profesyoneline de fizyoterapist denir.

Neden fizyoterapiye ihtiyacımız var?

Fizyoterapide amaç, bireylerin yaşamsal faktörleri sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Fizyoterapi, fiziksel uygulamanın dışında duygusal ve sosyal ilişkiler gibi unsurları da kapsar. Kişinin bedensel ihtiyaçlarını kendisinin rahatça karşılayamaması toplumdan kendini soyutlamasına, sosyal çevresinde etkinliğini yitirmesine yol açabilir. Bu durum, kişiyi psikolojik anlamda olumsuz etkiler. Fizyoterapi ile kişinin hem ruhen hem de bedenen iyileştirilmesine yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden fizyoterapi noktasında hastayla çalışılırken bütüncül düşünülmeli, psikosomatik problemlerde de mutlaka ilgili bir psikoloğa veya psikiyatra yönlendirmesi yapılmalıdır.

Bu fizyoterapinin başarısınıda arttıracaktır. Tedaviye geçilmeden önce birtakım laboratuvar bulguları ile muayeneye başvurulur. Bu başvuru uzman hekim tarafından yapılır ve teşhis tanı için önem arz edebilir. Fizyoterapi ve ya fizik tedavi için özel bakım merkezleri, nörolojik merkezler, fitness merkezleri, spor eğitim tesisleri. Spor kulüpleri, özel klinikler vb. gibi alanlar bulunmaktadır. En başta fiziksel engeli bulunan bireyler hayatlarını daha rahat idame ettirebilmek için fizyoterapiye ihtiyaç duyarlar. Ameliyat sonrası toparlanma için de yine fizyoterapiye ihtiyacı duyulur. Daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızda da fizyoterapinin hangi alanlarda daha etkili olduğunu detaylı okuyabilirsiniz.

Fizyoterapist Kimdir ?

Fizyoterapist, sağlıklı yaşam sürdürebilmek ve yaşam kalitesini arttırmak için doktor kontrolleri doğrultusunda hastalara yardımcı olur. Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel kısıtlılıklarına, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek doktorun teşhisi doğrultusunda, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerinde sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki donanıma sahip olan bir sağlık personelidir.

Peki nasıl fizyoterapist olunur sorusunu sorarsak;

Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü kazanan tüm öğrenciler mezun olduklarında Fizyoterapist (Fzt.) unvanını alırlar. Eğitim süreleri 4 yıllık olup bazı fakültelerde İngilizce eğitimi tercih ederlerse 5 yıllık bir eğitim süreci vardır. Eğer isterler ise kendi alanlarında yüksek lisans yapıp uzmanlaşabilir ya da eğitim öğretim hayatlarını devam ettirip doktora programlarına katılıp öğretim görevlisi de olabilirler. Akademik olarakta ilerleme noktasında önleri her bölümde olduğu gibi fazlasıyla açıktır.

Fizyoterapistler ne yapar?

Fizyoterapistler, kendisine yönlendirilen hastalara öncelikli olarak genel bir ölçme değerlendirme yaparlar. Yapılan genel değerlendirme sonrasında hastanın tedavi programını düzenlerler. Fizyoterapistler aynı zamanda; farmakoloji, radyoloji, ortopedi, nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın doğum, biyokimya, ilk yardım, gibi tıp konuları ile ilgili temel bilgi sahibidirler.

Fizyoterapistler bütüncül düşünce ve multidisipliner çalışma ilkesi doğrultusunda neredeyse tüm tıp alanları doğrultusunda etkileşim ve çalışma prensibi içerisindedir. Sizde mutlaka fizyoterapistinize danışın.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi