Fizyoterapi Nedir?

Kelime anlamı olarak fizyoterapi; hastalıkların ısı, ışık ve su gibi fiziksel ve mekanik yöntemler kullanılarak tedavisi anlamına gelir. Doğumdan itibaren veya sonradan oluşmuş çeşitli yaralanmaların, travmaların, hastalıkların veya yaşlılıktan kaynaklanan fonksiyonel eksikliklerin; elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulaması, egzersizler ya da çeşitli dalgalarla giderilmesi yöntemidir. Spor esnasında yaşanan kırılma, ezilme, bükülme gibi rahatsızlıklar, bel ağrısı, bel fıtığı, boyun ağrısı ve fıtığı, omurilik zedelenmeleri, kısmi felç, el ve parmak hasarları gibi rahatsızlıklar fizyoterapi alanına girmektedir.

Neden Fizyoterapiye İhtiyacımız Var?

Fizyoterapide amaç, bireylerin yaşamsal faktörleri sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Fizyoterapi, fiziksel uygulamanın dışında duygusal ve sosyal ilişkiler gibi unsurları da kapsar. Kişinin bedensel ihtiyaçlarını kendisinin rahatça karşılayamaması toplumdan kendini soyutlamasına, sosyal çevresinde etkinliğini yitirmesine yol açabilir. Bu durum, kişiyi psikolojik anlamda olumsuz etkiler. Fizyoterapi ile kişinin hem ruhen hem de bedenen iyileştirilmesine yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Tedaviye geçilmeden önce birtakım laboratuvar bulguları ile muayeneye başvurulur. Fizik tedavi için özel bakım merkezleri, nörolojik, fitness merkezleri ve spor eğitim tesisleri gibi alanlar bulunmaktadır. En başta fiziksel engeli bulunan bireyler hayatlarını daha rahat idame ettirebilmek için fizyoterapiye ihtiyaç duyarlar. Ameliyat sonrası toparlanma için de yine fizyoterapiye ihtiyacı duyulur.

Fizyoterapist Kimdir, Neler Yapar?

Fizyoterapist, sağlıklı yaşam sürdürebilmek ve yaşam kalitesini arttırmak için doktor kontrolleri doğrultusunda hastalara yardımcı olur. Yaralanma, hastalık, doğuştan gelen özür, hareket sistemi bozuklukları veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında; kişilerin fonksiyonel kısıtlılıklarına, ağrıyı, özrü ve yeteneklerini özel ölçme, değerlendirme ve inceleme yöntemleri ile belirleyerek doktorun teşhisi doğrultusunda, fonksiyonun ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesine yönelik fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan ve tekrar değerlendirerek rapor eden, sağlıklı kişilerinde sağlığını devam ettirmek amacıyla uygun egzersizler / koruyucu programlar planlayan mesleki donanıma sahip olan bir sağlık personelidir. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünü kazanan tüm öğrenciler mezun olduklarında Fizyoterapist (Fzt.) unvanını alırlar. Eğitim süreleri 4 yıllık olup bazı fakültelerde İngilizce eğitimi tercih ederlerse 5 yıllık bir eğitim süreci vardır. Eğer isterler ise kendi alanlarında yüksek lisans yapıp uzmanlaşabilir ya da eğitim öğretim hayatlarını devam ettirip doktora programlarına katılıp öğretim görevlisi de olabilirler.

Fizyoterapistler, kendisine yönlendirilen hastalara öncelikli olarak genel bir ölçme değerlendirme yaparlar. Yapılan genel değerlendirme sonrasında hastanın tedavi programını düzenlerler. Fizyoterapistler aynı zamanda; farmakoloji, radyoloji, ortopedi, nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın doğum, biyokimya, ilk yardım, gibi tıp konuları ile ilgili temel bilgi sahibidirler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi