Fizyoterapide Egzersizle Birlikte Beslenmenin Önemi

İnsanların beden yapıları farklı değişkenlerden etkilenerek bazı olumsuz durumlara maruz kalabilir. Bilhassa yürüme problemleri ile denge kayıplarına yol açabilen durumlar sonucunda hastanın günlük yaşamsal etkinliklerini bile kısıtlayabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek ve hareket kabiliyetini daha iyi bir hale getirmek için fizik tedavi uzmanı tarafından koyulmuş teşhis sonrası fizyoterapist eşliğinde çeşitli egzersizler yapmak çok önemlidir. Ancak yapılacak egzersizler tek başına yeterli değildir.

Doğru beslenme ile birlikte sürdürülecek fizyoterapide başarı yüzdesi daha yüksektir. Beslenme kalitesi, egzersiz sonucunun kalitesini belirlemede büyük rol oynar. Egzersiz yapılan günlerde özellikle de kas ağırlıklı bir çalışma yapılmışsa besin gereksinimleri değiştiğinden buna uygun beslenmek önemlidir. Bütüncül fizyoterapi kapsamında mühim olan beslenme ve egzersiz, fiziksel fonksiyonların iyileştirilmesi, korunmasında etkilidir.

Egzersiz Sonrası Ve Öncesi Beslenme

Egzersiz yapan kişilerin beslenmelerine ayrıca önem göstermeleri gerekmektedir. Egzersiz öncesinde çok yemek önerilmeyen bir durumdur. Egzersize başlamadan en az 3 yahut 4 sat önce ana öğünün alınmış olması gerekmektedir. Egzersiz öncesi bir şeyler yemek gerekirse hafif gıdalar tercih edilmeli, 200 kalori aşılmamalıdır. Egzersiz öncesinde hangi besinleri alabileceğiniz ile ilgili daha detaylı konularda diyetisyeninizden yardım alabilir, klinik psikonöroimmünolojik terapi dahilinde beslenme konusunda ise Uzman Fzt. Ahmet Burak Sezgin aracılığında ayrıntılı ve doğru bilgiler alabilirsiniz.

Egzersiz öncesinde ara öğün tüketmek, gerekli enerjiyi sağlayacağından önerilmektedir. Ancak aldığınız gıdanın kalitesi de önemlidir. Ayrıca egzersiz öncesi ve sonrası su tüketimini gerekli miktarlarda yapmak gereklidir. Kaybedilen sıvı vücuda geri kazandırılmalıdır. Egzersiz sonrası sıvı gıdalar bu nedenle tercih edilebilir.

Egzersiz sonrasında enerji toplamak ve kasların toparlanması için yarım saat içerisinde besin alınmalı ve bu besinler, protein ve kolay sindirilen karbonhidratlardan oluşmalıdır. İstanbul fizyoterapist önerilerine göre, sindirime yardımcı olacak gıdaların doğru şeklide alınması önemlidir.

Gıda Ve Besin Takviyesi

Değişen hayat ve çalışma koşulları ile beraber beslenme alışkanlıkları da değişmiştir. Normal beslenmenin yetersiz kaldığını düşünen veya daha enerjik hissetmek isteyen, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen pek çok insan gıda ve besin takviyesi yoluna gitmektedir. Ülkemizde de gittikçe kullanımı artan bu takviyeler genelliklepsikonöroimmünoloji başta olmak üzere fonksiyonel tıp alanında değerlendirilmektedir. Bozuk çalışan fizyolojik yapının bu takviyelerle düzeleceği düşünülür.

Talep görmesiyle birlikte büyüyen bir sektör olduğundan marka çeşitliliği de her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle takviye alınacaksa ürün seçimi ve kullanımında bilinçli davranmak çok önemlidir. Mutlaka bu alanda eğitimini tamamlamış bir uzmana başvurun. Bakırköy fizyoterapi merkezi gerekli bilgilendirmeleri her zaman hastalarına yapacağından takviye besin kullanmaya gerek olup olmadığı ve daha pek çok konuda danışmanlıkla destek sağlamaktadır.

Psikonöroimmünoloji

Kişiye özel gerçekleştirilen bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkan psikonöroimmünoloji dünya çapında kullanılan yaygın bir metottur. İstanbul fizyoterapi merkezi kapsamında verilen bu özel terapi yönteminde zihinsel rahatlama çok önemlidir. Stresin ortadan kaldırılması veya azaltılmasıyla fiziksel bazı problemler bu sayede daha iyi bir duruma gelerek kişide bütünsel bir iyileşme gözlenir.

Uygulama alanı olarak bakıldığında bu terapinin farklı pek çok hastalıkta kullanılabildiğini söylemek mümkün. Yöntem, uzman fizyoterapist ve konu hakkında eğitim almış biri tarafından uygulanmalıdır. Temel olarak; sindirim sistemi, hormon dengeleri, sinir sistemi ve insan psikolojisi arasındaki etkileşime odaklanan psikonöroimmünoloji, olumsuzlukların yok edilmesine çalışmaktadır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi