fbpx

Egzersizle Birlikte Doğru Beslenme Önemli

İnsanların beden yapıları farklı değişkenlerden etkilenerek bazı olumsuz durumlara maruz kalabilir. Bilhassa yürüme problemleri ile denge kayıplarına yol açabilen durumlar sonucunda hastanın günlük yaşamsal etkinliklerini bile kısıtlayabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek ve hareket kabiliyetini daha iyi bir hale getirmek için bir hastalık var ise hekim tarafından koyulmuş teşhis sonrası fizyoterapist eşliğinde çeşitli egzersizler yapmak çok önemlidir. Hastalık durumu yok ise bu durumda direk fizyoterapist programı da uygun olacaktır. Fakat fizyoterapist tarafından belirlenen ve yapılacak olan egzersizler tek başına bazen yeterli değildir.

Doğru Beslenme Egzersizin Faydasını Arttırıyor

Doğru beslenme ile birlikte sürdürülecek fizyoterapi’de başarı yüzdesi daha yüksektir. Beslenme kalitesi, egzersiz sonucunun kalitesini belirlemede büyük rol oynar. Egzersiz yapılan günlerde özellikle de kas ağırlıklı bir çalışma yapılmışsa besin gereksinimleri değiştiğinden buna uygun beslenmek önemlidir. Bütüncül fizyoterapi kapsamında mühim olan beslenme ve egzersiz, fiziksel fonksiyonların iyileştirilmesi, korunmasında etkilidir. Bütüncül fizyoterapi dahilinde psikonöroimmünoloji alanına uygun beslenme biçimi fizyoterapistin hazırlayacağı programla birlikte yüksek başarı oranını dahada sağlamlaştırmakta ve kalıcı hale getirmektedir.

Egzersiz Sonrası ve Egzersiz Öncesi Nasıl Beslenilmeli ?

Egzersiz yapan kişilerin beslenmelerine ayrıca önem göstermeleri gerekmektedir. Egzersiz öncesinde çok yemek önerilmeyen bir durumdur. Yapılan son çalışmalar aç karnına egzersiz yapmanın daha etkili olduğunu göstermektedir. Klinik psikonöroimmünolog ve fizyoterapist olarak çalışan terapistler bu bilgiye fazlasıyla sahiptirler. Son dönemde aldığımız duyumlara göre Dünya devi İspanyol futbol takımı Real Madrid A takımının idmanlarını aç karnına yaptığı söylenmekte. Bilimi ve akademik çalışmaları takip eden sağlık heyetinin başarısı olsa gerek. Konumuza dönecek olursak, egzersize başlamadan en az 3 yahut 4 sat önce ana öğünün alınmış olması gerekmektedir. Egzersiz öncesi bir şeyler yemek gerekirse hafif gıdalar tercih edilmeli yada aç karnına egzersize başlanmalıdır. Aç karnına egzersiz başarılamıyorsa en fazla 200 kalori değerinde gıda alınmalı ve bu kalori miktarı aşılmamalıdır.

Beslenme Konusunda Diyetisyen Desteği Şart!

Bir alanda eğitim almış olmak veya master yapmak tabi etik çerçevede yetki sağlayabilir ancak bizler konu beslenme olunca mutlaka bir egzersiz yorumu ve görüşüde almaktayız. Egzersiz öncesinde hangi besinleri alabileceğiniz ile ilgili daha detaylı konularda diyetisyeninizden yardım alabilirsiniz. Egzersiz ve beslenme kombinli bir terapi şablonu düşülüyorsa, klinik psikonöroimmünolojik terapi’ye uygun beslenme konusunda ise Uzman Fzt. Ahmet Burak Sezgin aracılığında ayrıntılı ve doğru bilgiler alabilirsiniz.

Peki egzersiz öncesi ara öğün tüketmek doğru mudur ?

Egzersiz öncesinde ara öğün tüketmek, gerekli enerjiyi sağlayacağından önerilmektedir. Ancak aldığınız gıdanın kalitesi de önemlidir. Ayrıca egzersiz öncesi ve sonrası su tüketimini gerekli miktarlarda yapmak gereklidir. Kaybedilen sıvı vücuda geri kazandırılmalıdır. Egzersiz sonrası sıvı gıdalar bu nedenle tercih edilebilir.

Egzersiz sonrasında enerji toplamak ve kasların toparlanması için yarım saat içerisinde besin alınmalı ve bu besinler, protein ve kolay sindirilen karbonhidratlardan oluşmalıdır. Bu durumda da ilgili sağlık profesyonelinin önerilerine göre, sindirime yardımcı olacak gıdaların doğru şeklide alınması önemlidir.

Gıda ve Besin Takviyesi

Değişen hayat ve çalışma koşulları ile beraber beslenme alışkanlıkları da değişmiştir. Normal beslenmenin yetersiz kaldığını düşünen veya daha enerjik hissetmek isteyen, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen pek çok insan gıda ve besin takviyesi yoluna gitmektedir. Ülkemizde de gittikçe kullanımı artan bu takviyeler genellikle psikonöroimmünoloji başta olmak üzere fonksiyonel tıp alanında değerlendirilmektedir. Bozuk çalışan fizyolojik yapının bu takviyelerle düzeleceği düşünülür.

Talep görmesiyle birlikte büyüyen bir sektör olduğundan marka çeşitliliği de her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle takviye alınacaksa ürün seçimi ve kullanımında bilinçli davranmak çok önemlidir. Mutlaka bu alanda eğitimini tamamlamış bir uzmana başvurun. Bakırköy fizyoterapi merkezi gerekli bilgilendirmeleri her zaman hastalarına yapacağından takviye besin kullanmaya gerek olup olmadığı ve daha pek çok konuda danışmanlıkla destek sağlamaktadır. Bizler öncelikle doğru beslenme sonrasında ihtiyaç halinde gıda veya besin takviyesi kullanılması gerektiğinden yanayız. Tabi ki ilgili hekim bilgisinde.

Egzersizde Psikonöroimmünoloji

Kişiye özel gerçekleştirilen bir terapi yöntemi olarak karşımıza çıkan psikonöroimmünoloji dünya çapında kullanılan yaygın bir metottur. İstanbul fizyoterapi merkezi kapsamında klinik psikonöroimmünolog tarafından verilen bu özel terapi yönteminde zihinsel rahatlama da çok önemlidir. Stresin ortadan kaldırılması veya azaltılmasıyla fiziksel bazı problemler bu sayede daha iyi bir duruma gelerek kişide bütünsel bir iyileşme gözlenir.

Uygulama alanı olarak bakıldığında bu terapinin farklı pek çok hastalıkta kullanılabildiğini söylemek mümkün. Yöntem, uzman fizyoterapist ve konu hakkında eğitim almış biri tarafından uygulanmalıdır. Temel olarak; sindirim sistemi, hormon dengeleri, sinir sistemi ve insan psikolojisi arasındaki etkileşime odaklanan psikonöroimmünoloji, olumsuzlukların yok edilmesine çalışmaktadır.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi