Fizyoterapide Multi Disipliner Çalışmanın Önemi

Gündelik yaşamda karşılaştığımız zorluklar, duygusal ve sosyal ilişkilerde yaşanan sorunlar, kişinin kendi kendisini toplumdan soyutlamasına neden olabilir. Bu durum kişi için hem ruhen hem de bedenen oldukça yorucudur. Fizyoterapi; tam da bu noktada kişinin hayatının kurtarıcısı olacak en doğru yoldur. Fizyoterapide amaç, bireylerin yaşamsal gereksinimlerini sağlıklı olarak yerine getirebilmesini sağlamaktır. Bir fizyoterapist ise hastalarının kaliteli, sağlıklı ve ağrısız bir yaşam sürdürmesini amaçlar.

Fizyoterapi Birçok Tedavi Yöntemini İçinde Barındırır

Eklem, kas ve tendonlarda oluşan her türlü sertleşme, hareket işlevini kaybetme, iltihaplanma, dokuların ve organların görevlerini yerine getirememesi gibi hastalıklarda kullanılan en temel yöntem olan fizyoterapi, yüzyıllardır hastaların imdadına yetişen uygulamaların bütünüdür. Fizyoterapist tarafından uygulanan fizyoterapi kendi içerisinde farklı metotlar barındıran multidisipliner bir tedavi yöntemidir ve her geçen gün birçok farklı yöntem ile fizyoterapi uygulamaları çeşitlilik kazanmaktadır.

Fizyoterapi uygulamaları arasında en bilindik yaklaşımlardan biri olan manuel terapi asırlardır var olsa da son yıllarda çeşitli hastalıkların yanı sıra travma sonrası oluşan problemlerde uygulanır. Yöntemde eller kullanılarak kişinin kas ve hareket sistemi uyarılır, kişiyi ağrısız şekilde harekete geçirmeyi esas alır. Hastanın yeniden eski dengesine kavuşmasını kapsayan özel bir terapi yöntemi olan manuel terapi alanında uzman fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır. Aynı zamanda bazı durumlarda hastalara psikonöroimmünoloji tedavisi uygulanarak ağrıya neden olan stres ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ancak her türlü tedaviye direnç gösteren kimi hastalara, elle uygulanan ve osteopati adı verilen özel bir tedavi yöntemi de uygulanabilir.

Psikonöroimmünoloji: Beyin-Bağırsak-Bağışıklık Sistemi Üçlüsü

Fizyoterapistlerin özellikle üzerinde durduğu alanında en güncel yaklaşımlardan biri olan psikonöroimmünoloji en sade tabir ile davranış, beyin ve bağışıklık sistemi arasındaki bağlantıyı inceleyerek, hastalıklara bu açıdan çözümler bulmayı hedefler. Sinir sistemi, sindirim sistemi, hormonal denge, insan psikolojisi arasındaki etkileşimden yola çıkan psikonöroimmünoloji bu doğrultuda ilerleyerek zihinsel rahatlama yani stresi azaltma ve mümkünse ortadan kaldırma üzerine yoğunlaşarak birçok bedensel sorunun iyileştirmeyi başarmış bir yöntemdir. Psikonöroimmünoloji özel eğitim gerektiren bir tedavi yöntemidir ve bu nedenle mutlaka uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Çözüm Osteopati, Manuel Terapi, Psikonöroimmünoloji gibi yaklaşımlarda olabilir

Fizyoterapi yaklaşımları arasında bütüncül yaklaşım çerçevesinde manuel terapi, psikonöroimmünoloji, osteopati gibi farklı disipliner yaklaşımlar mevcuttur. Bazı durumlarda ise başvurulan yöntemler arasında multidisipliner çalışma ilkesiyle bütüncül terapi metotlarından olan; osteopati, psikonöroimmünoloji (PNİ), Manuel Terapi (OMT) terapisidir. Osteopati, manuel terapi ve psikonöroimmünoloji terapileri farklı branşlardaki tedavilerle birlikte cevap vermeyen ve vücudunda geçmek bilmeyen inatçı ağrıları olanlara uygulanması gereken multidisipliner bir tedavi yöntemidir. Öyle ki osteopati eğitimi alan uzman fizyoterapist ve hekimler ağrının kaynağını bulur ve çeşitli tedavi yöntem ve teknikleri uygulayarak vücudun genelindeki ağrıların yok edilmesini sağlarlar.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi