Fizyoterapinin 5N 1K’sı

Dünyada hızla gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları sebebiyle oluşturulan yeni düzen insan doğasına ve fizyolojisine ters düşmektedir. Bu sebeple de fiziksel bozulmalar, belirli bölgelerde ağrılar artık çok sık karşılaştığımız sorunlara dönüşmüştür. Giderek hareketsizleşen bir dünyanın sonucu olarak da fizyoterapi bugünün ve geleceğin kaçınılmaz ihtiyacıdır.

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi, bazı sebeplerle kaybedilen fonksiyonel kabiliyetleri geri kazandırmayı, iyileştirmeyi veya geliştirmeyi sağlar. Önceleri masaj ve egzersizden ibaret olan fizyoterapi, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çok çeşitli teknikler kullanılarak uzmanlar tarafından hastanelerde, kliniklerde, tıp merkezlerinde gelişmiş teknikler ile uygulanmaktadır.

Fizyoterapiye Kimler, Ne Zaman İhtiyaç Duyar?

Fizyoterapideki amaç sağlıklı, hareketli ve bağımsız yaşam kabiliyetini sağlamaktır. Fizyoterapi, sağlıklı bireylerin sağlıklarını devam ettirmelerini sağlarken, bazı hastalıkların tedavisinde ve ağrı yönetiminin sağlanmasında kilit rol oynamaktadır. Ağrı sorunu olan hemen herkese fizyoterapi uygulanabilir ama öncelikle uzman tarafından ağrı tanısı konmalıdır. Fizyoterapiyle olumlu sonuçlar elde edilen bazı durumlar ise şöyledir:

  • Kas-iskelet sisteminde ağrıları olan kişilerde ağrı yönetimini sağlar.
  • Akciğer, kalp veya solunum yolu hastalarının daha kaliteli nefes alıp vermelerini sağlar.
  • Beyin veya sinir hasarı gibi nörolojik durumlardan kaynaklanan felç, multipl skleroz veya parkinson hastalarının hareket kabiliyetlerinin geri kazanımını veya geliştirilmesini sağlar.
  • Kadınlarda kronik pelvis tabanlı kas ağrı sendromunu tedavi eder.
  • Ortopedik ameliyat sonrasında güçsüzleşen eklem ve kaslarda hareket kabiliyetini yeniden kazanılmasını ve ağrının giderilmesine yardımcı olur.
  • Dolaşım bozukluğu sebebiyle kol ve bacaklarda şişme görüldüğünde uygulanır.

Fizyoterapi Nasıl Uygulanır?

Fizyoterapi, kişinin rahatsızlığına göre belirlenen tedavinin çeşitli makine ve cihazlarla bu konuda eğitim almış lisanslı bir fizyoterapist tarafından uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Genel olarak tedavi çeşitlerine bakarsak;

  • Dokuların iyileştirilmesinde kanıta dayalı tıp metotlarının terapatik düzeyde tüm Dünyada olduğu gibi uygulanması.
  • Kasları güçlendirmede compex dediğimiz elektrik akımı ve egzersiz, kemiğin iyileştirilmesinde de geçerliliği ve uygulanabilirliği olan manyetik terapi teknikleri kullanılır. Ağrıları azaltmak için ise vücudun özel noktalarına dolaşımın hızlandırmasını sağlayacak manuel terapi teknikleri uygulanır.
  • Manuel metotlarla aynı zamanda eklemlere hareketlilik kazandırılır, kaslar güçlendirilir.
  • Ayrıca holistik dediğimiz bütüncül terapi çatısı altında kanıta dayalı ve bilimsel tıp çerçevesinde psikonöroimmünoloji, osteopati, gtos terapi vb. Diğer terapi metotlarıda fizyoterapide kullanılmaktadır.

Bu tedavilerin dışında da kişinin bireysel durumuna göre farklı tedavi yöntemleri izlenebilir. Her tedavi kişinin acı eşiğine göre uygulanır.

Fizyoterapi uygulanmadan önce mutlaka bir uzman tarafından sorunun sebebi bulunmalı ve buna göre bir fizyoterapi tedavi yöntemi belirlenmelidir. Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’e uygun tedavi yöntemleri için danışabilirsiniz.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi