Fizyoterapinin Önemi Nedir?

Doğuştan gelen problemler ya da sonraki yıllarda geçirilen rahatsızlıklar sonucu vücutta çeşitli fonksiyon kayıpları yaşanabilir. Kökeni tıp biliminin kurucusu Hipokrat’a kadar dayanan fizyoterapi, vücuttaki hareket kabiliyetini ve işlevselliği geliştirmeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi sayesinde birçok hasta yaşam kalitelerini ve hareket kabiliyetlerini arttırarak, daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.

Fizyoterapiye En Kısa Sürede Başlamak Neden Önemlidir?

Ülkemizde doğuştan veya sonradan oluşan fonksiyon kayıpları sonucu fizyoterapiye ihtiyaç duyan milyonlarca vatandaş bulunuyor. Bunun dışında önemli ameliyatlar geçiren hastalar da ciddi bir fizyoterapi süreci ile iyileşebiliyorlar. “Ağaç yaşken eğilir” atasözünde de belirtildiği üzere terapi süreci ne kadar erken başlarsa o kadar verim alınıyor. Zihinsel veya fiziki engeli bulunan çocuklar henüz küçük yaşlarda uzman bir fizyoterapist ile tedaviye başladığında, ilerleyen yaşlarında topluma büyük ölçüde dahil olabiliyorlar. Fizyopterapi sayesinde hareket bozuklukları ve ortopedik deformasyonları en aza indirgenen çocuklar, gündelik yaşamlarında bağımsız olarak hareket etme şansına sahip olabiliyor. Geçirdikleri cerrahi müdahaleler sonucu vücut fonksiyonlarında kısıtlamalar oluşan hastalar, terapiye erken başladıklarında iyileşme süreleri kısalarak erkenden toparlanabiliyorlar.

Fizyoterapi Yöntemleri Nelerdir? Kaç Seansta İyileşme Gerçekleşir?

Her hasta farklı türde terapiye ihtiyaç duyar. Vücuttaki fonksiyon kayıplarının nerede oluştuğu ve hastanın tedaviye verdiği cevap; fizik tedavi sürecini ve yöntemini belirler. Fizik tedavide uygulanan belli başlı yöntemler şunlardır:

  • Egzersiz
  • Sıcak Tedavisi
  • Soğuk Tedavisi
  • Manuel Terapi
  • Lazer
  • Ultrason
  • Hidroterapi
  • Elektrik Akımı
  • Traksiyon

Yukarıdaki tüm tedavilerin kullanılacağı hasta tipleri farklıdır. Örneğin; elektrik akımı ile zayıflamış kaslara çeşitli frekanslarda elektrik akımı verilir, sıcak tedavisiyle hasta bölgede ağrı azaltılarak dolaşım düzenlenir, lazer ile doku iyileşmesi ve dolaşım hızlandırılır. Hastaların aklına takılan en önemli sorulardan biri de seansların ne kadar sürdüğüdür. Fizyoterapi seansları ortalama 1 saat sürer. Tam verim alınabilmesi için fizik tedavi süreci en az 10 seanstan oluşur. Hastanın iyileşme durumuna göre seans sayısı artırılabilir.

Tedavide Fizyoterapistin Önemi Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecini alanında uzman, iyi bir fizyoterapistin gerçekleştirmesi gerekir. Fizyoterapi bir masaj yöntemi değil; aksine çok ciddi ve yetkinlik gerektiren bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle bu işin eğitimini alan kişilere başvurulması gerekir. Hayatın içine dahil olup vücutlarındaki fonksiyon kayıplarını en aza indirmek isteyenler; alanında uzman, uluslararası akademik çalışmaları da bulunan Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin’den randevu alarak tedavi için ilk adımı atabilirler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi