GTOS Terapi Hangi Rahatsızlıklarda Etkili?

GTOS terapi, genel olarak akut ve kronik ağrıların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir ve kas, tendon gibi yumuşak dokularda meydana gelen ağrıları hedefler. Yöntemi anlamak için ağrı mekanizmasının yumuşak dokular üzerindeki işleyişini incelemek gerekir.

Tendonlar, kasları kemiklere bağlar ve bu bağın kolojen lifleri üzerinde Golgi Tendon Organları(GTO) olarak adlandırılan çok sayıda duyu reseptörü yer alır. GTO’ ların asıl görevi kaslardaki gerilimi azaltmak ve kasın gevşemesine destek olmaktır. Vücutta çeşitli sebeplerle oluşan ağrılar nosireseptörler adı verilen nöronlar  vasıtasıyla beyne iletilir. Beyin kendini korumaya yönelik harekete geçer ve kaslara uyarı mesajı gönderir. Mesajın amacı, hareketi kısıtlayarak ağrılı bölgeyi korumaya almaktır. Bu durumda kaslar fazla çalışmak zorunda kalır ve bu da kas gerilmelerine neden olur. Böylece, artan kas aktivitesi bir ağrı döngüsü yaratmış olur.

Kasın gevşemesi ve ağrı döngüsünden çıkabilmesi için Golgi Tendon organlarının uyarılması gerekir. İşte bu noktada GTOS terapi yöntemi devreye girer. GTOS, Boston Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Whitney Powers’a göre 21.yüzyılın en etkili tamamlayıcı tedavi yöntemi olmaya adaydır. İlk seansta bile kalıcı çözüm üretebilen ve etkisini gösteren, düşük bütçesi ile benzeri yöntemlere göre büyük avantaj sağlayan GTOS terapi;  ABD, AB ülkeleri ve Türkiye’de başarı ile uygulanmaktadır.

GTOS Terapi Kimlere, Nasıl Uygulanır?

GTOS, kişiye özel planlanan tedavi adımlarından oluşur. Fizyoterapistler ev doktorlar tarafından özel cihazlarla manuel şekilde uygulanan yöntem tamamlayıcı adımlarla desteklenir. Birçok hastalığın alternatif tedavisine engel teşkil eden; diyabet, hamilelik, kalp, tansiyon ya da kısıtlama getiren yaş, cinsiyet, kilo gibi faktörler yöntemin uygulanmasında belirleyici değildir. İlgili doktor tarafından kesin tanısı konmuş olan hasta, ayrıca fizyoterapi uzmanı tarafından GTOS uygunluğu açısından değerlendirilir.

Fizyoterapi uzmanının ve ilgili hekiminde görüşlerini ve onayını alan her hastaya kolaylıkla uygulanabilen GTOS terapi, deri üzerinde oluşabilecek hafif kızarıklıklar dışında bir yan etkiye neden olmaz. Bu kızarıklıklar asla kalıcı bir problem değildir. Cildinizi kaşıdığınızda açığa çıkan kızarıklarla eşdeğer olarak düşünebilirsiniz.

GTOS Terapi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

Yöntem, tanı ve teşhisi hekim tarafından koyulmuş olan birçok iskelet-kas sistemi kaynaklı ağrının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Ayrıca;

  • Bel fıtığı ve duruş bozukluğunun neden olduğu bel ağrılarında
  • Bel omurlarında kireçlenme olarak bilinen faset sendromunda
  • Boyun fıtığı ve boyun kireçlenmesinde (boyun osteoartriti)
  • Halk arasında kulunç ağrısı olarak adlandırılan ve bölgesel kas romatizmasının bir türü olan miyofasiyal ağrı sendromunda
  • Omurilik kanalındaki daralmadan kaynaklanan kol ağrıları ve uyuşmalarda
  • Tenisçi Dirseği ve Karpal Tünel Sendromu gibi sinir sıkışmasının neden olduğu el ve dirseklerdeki ağrılarda
  • Kas yırtılması (lif kopması), yumuşak doku yaralanmaları, tendon yırtılması, menüsküs yırtılması gibi spor aktivitelerinden kaynaklanan yaralanmalarda, sakatlanmalarda
  • Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren fibromiyaljide
  • Bacak ve dizlere yayılan ağrılarda güvenle uygulanabilmektedir.

Kronik ya da akut birçok ağrının tedavisinde ilk seanstan itibaren bile başarılı sonuçlar alınan GTOS terapi, 21.yüzyılın en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. GTOS Terapi holistic denilen bütüncül bakış açısı ile ABS Holistik Sağlık Fizyoterapi Hizmetleri merkezimizde; Manuel Terapi, Osteopatik Terapi, Psikonöroimmünoloji ve FootBalance ayak analiz ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sistemi ve uygulamaları ile bir arada çalışan Türkiye’de Holistik (bütüncül) olarak hizmet eden ilk ve tek fizyoterapi hizmetleri merkezidir. Hayatına anlam ve sağlık katmak isteyen herkese sevgi ve saygılarımızla. Sağlıklı günler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi