fbpx

GTOS Terapi Hangi Hastalıklarda Etkilidir?

GTOS terapi, genel olarak akut ve kronik ağrıların tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir ve kas, tendon gibi yumuşak dokularda meydana gelen ağrıları hedefler. Yöntemi anlamak için ağrı mekanizmasının yumuşak dokular üzerindeki işleyişini incelemek gerekir. Bu netice ile ağrı ile mücadelede GTOS Terapi metodunun etki mekanizması daha iyi anlaşılabilir.

Tendonlar, kasları kemiklere bağlar ve bu bağın kolojen lifleri üzerinde Golgi Tendon Organları(GTO) olarak adlandırılan çok sayıda duyu reseptörü yer alır. Kısaca GTO olarak adlandırılan Golgi Tendon’un asıl görevi kaslardaki gerilimi azaltmak ve kasın gevşemesine destek olmaktır. Vücutta çeşitli sebeplerle oluşan ağrılar nosiseptör’ler adı verilen nöronlar  vasıtasıyla beyne iletilir. Beyin kendini korumaya yönelik harekete geçer ve kaslara uyarı mesajı gönderir. Mesajın amacı, hareketi kısıtlayarak ağrılı bölgeyi korumaya almaktır. Bu durumda kaslar fazla çalışmak zorunda kalır ve bu da kas gerilmelerine neden olur. Böylece, artan kas aktivitesi bir ağrı döngüsü yaratmış olur.

Kasın gevşemesi ve ağrı döngüsünden çıkabilmesi için Golgi Tendon organlarının uyarılması gerekir. İşte bu noktada GTOS Terapi yöntemi devreye girer. GTOS, Boston Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Whitney Powers’a göre 21.yüzyılın en etkili tamamlayıcı ve destekleyici tedavi yöntemi olmaya adaydır. İlk seansta bile kalıcı çözüm üretebilen ve etkisini gösteren, düşük bütçesi ile benzeri yöntemlere göre büyük avantaj sağlayan GTOS terapi;  ABD, AB ülkeleri ve Türkiye’de de başarı ile uygulanmaktadır.

GTOS Terapi nasıl uygulanır?

GTOS, kişiye özel planlanan fizyoterapi ve rehabilitasyon adımlarından oluşur. Fizyoterapist tarafından özel olarak uygulanan egzerisz ve diğer manuel şekilde uygulanan yöntemlerle tamamlayıcı olacak şekilde doğru ve iyileştirici adımlarla desteklenir. Birçok hastalığın alternatif tedavisine engel teşkil eden; diyabet, hamilelik, kalp, tansiyon ya da kısıtlama getiren yaş, cinsiyet, kilo gibi faktörler yöntemin uygulanmasında belirleyici değildir. İlgili doktor tarafından kesin tanısı konmuş olan hasta, ayrıca fizyoterapi uzmanı tarafından GTOS uygunluğu açısından değerlendirilir. Hastanın uygunluğuna karar verildiğinde bu terapi programına dahil edilebilir. Yani önemli olan kişinin sahip olduğu rahatsızlık değil, ilgili hekimle birlikte fizyoterapistinin vereceği karardır.

Fizyoterapi uzmanının ve ilgili hekiminde görüşlerini ve onayını alan her hastaya kolaylıkla uygulanabilen GTOS terapi, deri üzerinde oluşabilecek hafif kızarıklıklar dışında asla bir yan etkiye neden olmaz. Klasik bir masaj uygulamasından daha risksiz bir terapi metodudur. Oluşabilecek kızarıklıklar ise asla kalıcı bir problem değildir. Cildinizi kaşıdığınızda açığa çıkan kızarıklarla eşdeğer olarak düşünebilirsiniz.

GTOS Terapi hangi hastalıklarda etkilidir?

Yöntem, tanı ve teşhisi hekim tarafından koyulmuş olan bütün iskelet, kas sistemi kaynaklı ağrının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Ayrıca;

Bel fıtığı ve duruş bozukluğunun neden olduğu bel ağrılarında

 • Bel omurlarında kireçlenme olarak bilinen faset eklem sendromunda
 • Boyun fıtığı ve bel fıtığında
 • Kireçlenme problemlerinde (osteoartrit)
 • Halk arasında kulunç ağrısı olarak adlandırılan ve bölgesel kas romatizmasının bir türü olan miyofasiyal ağrı sendromunda
 • Omurilik kanalındaki daralmadan kaynaklanan kol ağrıları ve uyuşmalarda
 • Yine omurulik kanalında ki daralmadan kaynaklı bacaklara yayılan ağrı ve uyuşmalarda
 • Priformis Sendromunda
 • Siyatik sinir ağrısında
 • Tenisçi Dirseği ve Karpal Tünel Sendromu gibi sinir sıkışmasının neden olduğu el ve dirseklerdeki ağrılarda
 • Kas yırtılması (lif kopması), yumuşak doku yaralanmaları, tendon yırtılması, menüsküs yırtılması gibi spor aktivitelerinden kaynaklanan yaralanmalarda, sakatlanmalarda
 • Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren fibromiyalji ve fibromiyalji tipi kas ağrılarında
 • Kas üzerinde oluşmuş olan tetik nokta ağrılarında.
 • Bacak ve dizlere yayılan ağrılarda güvenle uygulanabilmektedir.

GTOS Terapi metodu çok geniş ve patolojik olmayan ağrı semptomlarında rahatlıkla uygulanabilmektedir. Kronik ya da akut birçok ağrının tedavisinde ilk seanstan itibaren bile başarılı sonuçlar alınan GTOS terapi, 21.yüzyılın en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. GTOS Terapi holistik denilen bütüncül bakış açısı ve fonksiyonel değerlendirme ile ABS Holistik Sağlık Fizyoterapi Hizmetleri merkezimizde; Manuel Terapi, Osteopati, Psikonöroimmünoloji ve FootBalance ayak analiz ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sistemi ve uygulamaları ile bir arada çalışmaktadır. Türkiye’de bu manada Holistik (bütüncül) olarak hizmet eden ilk ve tek fizyoterapi hizmetleri merkezidir. Sizde geç kalmamak, hayatınıza anlam ve sağlık katmak istiyorsanız hemen iletişime geçin. Herkese sevgi ve saygılarımızla.

Sağlıklı günler.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

  close-link
  WhatsApp WhatsApp
  Hemen Ara
  Yol Tarifi