Skip to main content

İçe basma tedavisi, ayağın iç kısmında normalde kavisli bir yapı yer alır. Bu kavisli yapı ayağın yatay bir biçimde yaylanmasında oldukça etkilidir. Bu kavisli yapı; tibialis posterior kası ve tendonu tarafından desteklenir. Kasta bozulma meydana gelmesi halinde düz tabanlık oluşur.

İçe Basma Tabanlık

İçe basma tabanlık kullanımı sağlıklı bir ayak yapısıyla birlikte konfor ve anatomik yapı için önemlidir.

Ayağın iç kısmında yer alan uzun kavis kaybolur ve dış kısma doğru kayar. Yaylanma hareketini yapamayan ayak ise içe basma hareketi ile buna çözüm bulmaya çalışır. Böylece kişi yürürken devamlı içe basmaya başlar. Bu durumda içe basma tabanlık, kullanımı ile ayak deformitesinin önüne geçilmiş olur. İçe basmayı önleyen tabanlığınızın size özel olarak analiziniz ve anatomik yapınız göz önüne alarak oluşturulmuş olması gerekir.

İçe Basma Engelleyici Tabanlık

İçe basma engelleyici tabanlık kullanımı bu probleme sahip kişiler için önemlidir. İçe basma tıpta pronasyon basış olarak adlandırılır. Pronasyon basış olarak adlandırılan içe basma, mekanik olarak bir ayak deformitesidir.

İçe basma (pronasyon ayak) durumu doğuştan veya sonradan ortaya çıkabilir. Pronasyon ayak problemleri ameliyatsız, acısız bir şekilde uygun medikal destek ve egzersiz ile birlikte uzman bir fizyoterapist tarafından iyileştirilebilir. Kişiye özel olarak hazırlanan footbalance ortopedik medikal tabanlık ile yaşam konforu ciddi manada artırılabilir. Tabi ki burada öncelik ilgili hekim kontrolünden de geçmiş olmaktır.

İçe Basma Tedavisinde Kişiye Özel Ortopedik Tabanlık

İçe basma tedavisinde kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı;

 • Sağlık
 • Konfor,
 • Performans için önemlidir.

Ayak deformitesi ve anatomik bozukluk problemi yaşayan kişilerin uzun süre ayakta durmaları ciddi ağrılara neden olabilir. Kaval kemiği ve topuk kısmında yoğunlaşan ağrılar kişiye rahatsızlık verir. Genellikle ilgili uzmanlar bu tarz problemler karşısında hemen ameliyata başvurmak istemezler. Öncelikle hastanın şikayetleri ve ağrıların durumu değerlendirilerek cerrahi dışı yöntemlere başvurulur.

İçe Basma Tedavisi

İçe basma tedavisi, ayak içe basma sorunu ile karşı karşıya olan kişiler için footbalance ortopedik medikal tabanlık kullanımı uzman fizyoterapistler tarafından önerilir. Ortopedik bir tabanlık olan footbalance, tamamen kişinin ayak yapısına göre hazırlandığından kavrayıcı özelliğe sahiptir. Vücuda konforlu şekilde destek sağlayan bu ortopedik tabanlar sayesinde ayağın doğal hareketlerini yapabilmesi amaçlanır. Özel medikal ortopedik tabanlık ile kişi hareket eylemini en doğru şekilde gerçekleştirir. Doyasıya koşmak, spor yapmak, yürümek artık bir işkence olmaktan çıkar. Tabanlık sayesinde kişinin anatomik duruşu bile olumlu yönde etkilenecektir. Footbalance sadece bir tabanlık değildir. Çünkü ayak sağlığı vücudun bütünsel işleyişinde çok etkilidir. Tabanlıktan istenilen sonucun alınması için uzman bir fizyoterapistten destek almak gereklidir. Çünkü bu tabanlıkların kullanımında size özel olarak hazırlanacak egzersiz programınız da çok önemlidir. 

Çocuklarda İçe Basma Nasıl Anlaşılır ?

Çocuklarda içe basma nasıl anlaşılır ? sorusu en fazla merak edilen konuların başında gelir. Özellikle çocuklarının hareketlenmeye başladığı dönemlerde ebeveynler çocuklarının nasıl hareket ettiğine, yere nasıl bastığına ve ayak yapısına dikkat ederler. Çünkü anne ve babalar bilirler ki çocuklarda içe basma problemi ne kadar erken dönemde müdahale edilirse o kadar iyi toparlama şansına sahiptir.

Peki çocuklarda içe basma nasıl anlaşılır ?

 • Yürümede zorlanma,
 • Dengesizlik,
 • Uzun mesafe koşularda çabuk yorulma,
 • Çok fazla düşme,
 • Uzun süreli aktivitelerden sonra ayaklarda ağrı hissetme,
 • Ayakkabıların çabuk deforme olması,

gibi durumlarda içe basma problemi olabilir. Doğru olan bu tip şikayetler varsa önce ortopedistinize daha sonrasında medikal egzersizlerinizin oluşturulması ve çocuklarda içe basmayı önleyen tabanlık almak ve özel olarak tasarlatmak için alanında uzman fizyoterapistinizden destek alabilirsiniz.

Çocuklarda İçe Basma Tedavisi 

Çocuklarda içe basma tedavisi ve yetişkinlerde içe basma tedavisi, ayak problemlerinde Footbalance %100 kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlıklar, fizyoterapist tarafından bilgisayar ortamında yapılan analize göre 3D mantıkla yetişkin veya çocuğun kişiye özel olarak ayak ölçüsü alınarak hazırlanır. Çocuğun ayak analizi alındıktan sonra özel olarak hazırlanan tabanlık sayesinde ciddi bir konfor söz konusu olacaktır. Burada önemli olan ilgili hekimlik ile multidisipliner çalışma anlayışıyla ilerlemektir.

Yetişkinlerde Ayak İçe Basma Tedavisi

Yetişkinlerde ayak içe basma tedavisi size özel hazırlanacak ortopedik tabanlık ile düzeltilebilir. Tabanlık kullanmaya başladığınızda adımlarınızı doğru bir şekilde atmaya başlarsınız. Kullanım sırasında esneme yapan footbalance ayağın rahat hissetmesini sağlar. Kişiye özel hazırlandığı için ayak ile tam uyum içerisinde olacaktır. Footbalance sıradan bir ortopedik tabanlık değildir. Ayak sağlığını maksimum seviyede tutar ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bunun yanında ayaklarda herhangi bir koku ya da mantar gibi problemlere neden olmaz. Size özel tabanlığınızı her ayakkabınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İçe Basma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir ?

İçe basma sorunu nasıl tedavi edilir ? sorusu ebeveynlerin ve içe basma problemi olan yetişkinlerin sıkça cevap bulmaya çalıştığı bir konudur. İçe basma sorununda ilgili hekimlik muayenesi ile fizyoterapist değerlendirmesi önemlidir. Gerekli görüldüğü takdirde size özel hazırlanacak tabanlık ile içe basma gereksinimi de kendiliğinden yok olur. 21. YY’dan bu yana tercih edilen farklı fizik tedavi metotları ile pek çok sağlık problemi ortadan kalkıyor. İçe basma ve düz taban problemlerinden kurtulmak için ABS Fizyoterapi Merkezi tüm profesyonelliği ile yanınızda! Güncel tedavi teknikleri ve bilimsel olarak kanıtlanmış olan yaklaşımları ile yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ve profesyonel uzman ekibi ile size özel bir footbalance ortopedik tabanlık  hazırlanabilir.

Sağlıkta bütüncül bakış açısını benimseyen ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin güvenilir ekibi ile içe basma tedavisi konusunda yardım alabilir bu probleminize veda edebilirsiniz !

Sağlıklı ve konforlu adımlar.

23 Comments

 • Ali pamukcu dedi ki:

  Futbol oynarken daha çok dış şut çekmekten ve biraz az taban çöküşünden kaynaklanan sağ ayağım az içe donük.
  Siz ne öneriyorsunuz ?

  • admin dedi ki:

   Merhabalar Ali Bey,

   Fizyoterapist değerlendirmesinden geçmenizi öneririm. Bu değerlendirme ile fizyoterapistiniz ne yapılması gerektiğine karar verecektir.

   Sağlıklı günler.

   • hamide erdur dedi ki:

    hocam benim torunum iki ayağınıda içe basıyor .ne yapa biliriz 5 yasinda tirunum

    • admin dedi ki:

     Merhabalar,

     Geçmiş olsun öncelikle. Ortopedi hekimliği kontrolünden sonra fizyoterapist değerlendirmesi ve görüşü almanızı öneririm. ihtiyaç halinde ortopedik medikal destek alması doğru olacaktır.

     Sağlıklı günler.

  • Gulcan tanis dedi ki:

   Merhabs sag ayagim ice basiyior ve taban cokmesi dendi 10 sene oncede torpuleme ameliyati oldum yeni gittigim dr fizik gor ve tabanlik kullan dedi gecmese ameliyat olmalisiniz dedi bu hafta fizige bzslicam oneriniz nedir tabanlik icin

   • admin dedi ki:

    Merhabalar.

    Doktorunuzun yönlendirmesine binaen Fizyoterapi desteği almanızı kesinlikle öneririm. Bununla birlikte sağlık profesyoneliniz tarafından kişiye özel ortopedik tabanlık desteği hayat kalitenizi maximum düzeyde arttıracaktır.

    Detaylar için profilimizi inceleyebilirsiniz.

 • Gönül dedi ki:

  Merhabalarla giydiğim tüm marka ayakkabılar sağ ayakta taban altı Saga sol ayakta taban altı sola kayıyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   İçe basma problemi,
   Duruş bozukluğu,
   Basış problemi gibi durumlar söz konusu olabilir. İlgili uzman değerlendirmesi ve gerekli görüldüğü takdirde ortopedik tabanlık kullanımı öneririm. Saygılar.

  • Aynur Sönmez dedi ki:

   Merhaba benim kızımda kalça cikikligi vardı doğuştan ve dört aylıkken ameliyat oldu sun beş yaşını doldurdu ama içe doğru basıyor bunun için ne yapmalıyım…

   • admin dedi ki:

    Merhabalar,

    Geçmiş olsun öncelikle. Bir hekim ve fizyoterapist değerlendirmesi sonrasında hayat kalitesini ve yaşayabileceği eklem deformasyonları önlemek için kişiye özel medikal ortopedik tabanlık analiz ve sonrasında kullanımı için destek alabilirsiniz.

    Sağlıklı günler.

 • Tolga dedi ki:

  Merhaba hocam,

  30 yaşında 1,87cm boy ve 99kiloyum. Ayaklarımda fazlasıyla içe basma söz konusu. Özellikle sağ ayağımda çok daha fazla. Ayağımın iç kısmında kemik dışarıda ve yürürken tüm ağırlık resmen o çıkıntı kemiğin üzerine oturuyor. Uzun süre yürüyünce inanılmaz ağrı çekiyorum. Tabanlık veyahut cerrahi tedavi olarak nasıl bir yol izleyebilirim. Cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Çok geçmiş olsun. Öncelikle detaylı bir ortopedist muayenesinden geçtikten sonra mutlaka bir fizyoterapist desteği alın derim. Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı ve fizyoterapiye has rehabilitasyon programı yaşam kalitenize olumlu katkı sağlayacaktır.

   Sağlıklı günler.

 • Serpil dedi ki:

  10 yaşındaki kızım sol ayağı adım atarken içe doğru dönüyor bu sorunu çözmek için nereye gitmeliyim

  • admin dedi ki:

   Merhabalar.

   Önce ortopedist muayenesine daha sonra fizyoterapist değerlendirmesi ve gerekli desteklerin alınması en doğru yaklaşım olacaktır. Detaylar için sayfamızı daha detaylı incelemenizi öneririm.

   Sağlıklı günler.

 • Cevdet dedi ki:

  Mrb ıyi günler benim sağ ayagim kemik içe doğur kaymis ortapeti ciktim daha ayagk korsa yazdilar bunu faydası olurmu

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,

   Geçmiş olsun. Evet. Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı probleminiz için fayda sağlayabilir. Ancak öncesinde yine bir değerlendirme gerekir.

   Sağlıklı günler.

 • hale dedi ki:

  merhabalar ,18 yaşındayım aşırı içe basmayla birlikte nasır oluştu ayağımda ve basma bozukluğundan dolayı sürekli tekrarlıyor ve içe basma problemim geçmiyor.Yürüyüş yaptığımda veya çok hareketli zamanlarımda ayağım aşırı ağrıyor,ne önerirsiniz?ve ayrıca ayakkabı seçimi nasıl olmalı acaba ? teşekkür eederim

  • Merhabalar,

   Geçmiş olsun öncelikle.

   İlgili bir ortopedist muayenesinden öncelikle olarak geçmeniz faydanıza olacaktır. Daha sonrasında bu alanda çalışan bir fizyoterapistten destek ve ihtiyaç halinde size özel tasarlanacak ortopedik medikal tabanlık ( kişiye özel ) desteği alabilirsiniz.

   Sağlıklı günler.

 • İlkay dedi ki:

  Merhaba 32 yaşındayım ve 3 yıldır içe basma problemim oluşmayabaşladı son zamanlardada ağrı hissedıyorum çok ne yapmam gerek ?

Leave a Reply