Skip to main content

İstanbul’daki En İyi Manuel Terapist

İstanbul’daki en iyi manuel terapist için karar verme aşamasındaysanız en iyi fizyoterapist ve en iyi manuel terapist araştırmaları yaptığınız platformlarda pek çok farklı bilgi ile karşılaşmanız muhtemeldir. Kulaktan dolma bilgilerle iyi bir karar vermeniz sizi doğru sonuca ulaştırmayacaktır. Bu nedenle; manuel terapiyi kimlerin uygulayabileceği ve ne tür yerlerden bu hizmeti almanız gerektiği konusu oldukça önemlidir.

Öncelikle manuel terapinin manuel tıp bilimi altında yer alan özel bir tıbbi saha olduğunu unutmamalısınız. Söz konusu uygulama mutlaka manuel terapi eğitimi almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Manuel terapi; uygulamaya uygunluğu olan hastalarda ameliyatsız biçimde çözüme kavuşturulabilecek ve kişinin yaşam kalitesini artırmak üzere tüm kas iskelet problemlerine uygulanan bir yöntem olduğunu da unutmamalısınız. Hastanın manuel terapiye uygunluğu için hekim ön görüsü şarttır.

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır ?

Manuel terapi nasıl uygulanır peki ? Manuel terapi yöntemi tamamen elle uygulanan bir yöntemdir. Kişilerin hareket sistemini ağrısız hareket ettirmesi ve postural dengesini sağlaması için gerçekleştirilen bir takım manevları kapsar. Farmakolojik tıbbi ilaç, invaziv olarak adlandırılan deri altı uygulamaları içermezler. (Avrupa ve bir çok doğu ülkelerinde doku altı bazı invaziv uygulamaları fizyoterapistler yapmaktadır) Manuel terapi uygulamaları; mekanik ya da tıbbi bir malzemeyle uygulanmaz. Fizyoterapistiniz bu uygulamayı sadece ellerini ve yine manuel terapi uygun alet ya da cihazlarla yapar.

Manuel tıp alanı içinde yer almasının temel sebeplerinden birisi de söz konusu uygulamaların manuel (elle) gerçekleştiriliyor olmasındandır. İğne, ışın, kanamalı veya ilaçlı bir işlem olmaması konforlu bir tedaviyi beraberinde getirir. Önemli olan uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanıyor olmasıdır. Hastanın manuel terapiye uygunluğuda var ise tabi.

Manuel Terapi Uzmanı

Manuel terapi yöntemine karar verdiyseniz mutlaka bu konuda manuel terapi uzmanı olan fizyoterapistlere başvuruda bulunmalısınız. Fizyoterapi ve manuel terapiye dair hiçbir eğitim almamış ve halk dilinde ağrıcı (şifacı) tabir edilen kişilerin manuel terapi uygulamalarını kesinlikle kabul etmemelisiniz.

Çünkü gerçekleştirilecek yanlış bir uygulama vücudunuzda kalıcı hasarlara yol açabilir. Mevcut yaşam kalitenizi bir daha geri dönülemez biçimde olumsuz yönde etkileyebilir. Nitekim bizler kliniğimizde sağlık profesyoneli olmayan kişilerin yapmış olduğu uygulamaların felaket olumsuz sonuçlarını bir çok kez görmekte ve tecrübe edinmekteyiz.

Fizyoterapist Nedir ?

Fizyoterapist nedir ? Fizyoterapist, doğuştan gelen özür durumları, hareket sistemi bozuklukları ve bunlara bağlı ağrı ve fonksiyon bozukluklarını, hekimin teşhis ve tanısı doğrultusunda ölçme, değerlendirme ve incleme yöntemlerini belirleyen, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan, söz konusu alanda uzman olan kişilerdir. Avrupa’da fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü mezunu kişiler direk erişim ve tüm mesleki özlük haklarına sahiptir. Ülkemizde mevcut mevzuat gereği tam yetki ile çalışılamamaktadır. Yapılan çalışmalar ve mevcut düzenleme süreçleri devam etmektedir. Gelişen Dünya ve tıp sistemiyle birlikte ülkemizde de fizyoterapi mesleği ve fizyoterapist ünvanı hak ettiği yerlere doğru ilerlemektedir.

Nasıl Fizyoterapist Olunur ?

Nasıl fizyoterapist olunur peki ? Fizyoterapistlik unvanı, sağlık yüksekokulları fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerini başarı ile tamamlayan kişilere verilir. Söz konusu eğitim 4 yıllık oldukça kapsamlı bir lisans eğitimini içerir. Söz konusu eğitimi tamamlayan ve fizyoterapist ünvanı almış olan sağlık profesyoneli kişiler uzmanlık alanlarını belirleyerek manuel terapi alanında uzmanlaşabilirler. Fİzyoterapistler üst düzey tıbbi bilgi ile yetişmiş sağlık profesyonelleridir. Dünya’nın en saygın 5 mesleği arasında gösterilen fizyoterapi ve rehabilitasyon alanı gelecek 50 yılın en iyi mesleği olarakta 1. sırada yer almaktadır.

Manuel terapi konusunda gerçekleştirilen yüksek lisans düzeyinde eğitim programlarıyla ve beraberinde getirdikleri klinik ve hasta tecrübeleriyle zaman içerisinde bu alanda da yetkin olduklarını kanıtlar ve ispatlarlar. Unutulmamalıdır ki manuel terapi elle uygulanan bir alan olması koşuluyla tecrübe, zaman ve uygulama üçgeni içerisinde zamanla çok daha başarı ile sonuçlanan bir uygulama haline gelir.

İstanbul’daki En İyi Manuel Terapist Nasıl Bulurum ?

Bu alanda destek alacağınız sağlık profesyonelinin mutlaka fizyoterapist ya da hekim olması gerektiğini lütfen unutmayın.

Manuel Terapi konusunda Uzm. Fzt. Ahmet Burak Sezgin‘den destek ve yardım almak için iletişim sekmesini tıklayarak bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi