Skip to main content

Kanal daralması tedavisi fizyoterapi uygulamalarının büyük başarıya sahip olduğu omurga problemlerinden birisidir. Spinal stenoz omurilikte kanal daralmasının tıbbi adıdır.

Boyundan bele kadar ulaşan omurlarda ilerleyen yaşla birlikte disklerin süngerimsi yapısının kaybolmasına bağlı olarak sertleşip sıkışması omurilikte kanal daralması adını alır. Disklerin esnekliklerini kaybetmeleriyle eklemler genişler, kireçlenir ve dokularda kalınlaşmaya bağlı olarak daralma problemleri görülür. Kanal daralması problemi doğuştan gelebileceği gibi genellikle ileri yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Vücuttaki diğer dokulara göre vücudun ağırlığını üstlenmesine bağlı olarak omurlardaki yaşlanma daha erken dönemlerde olabilir.

Genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle bacaklarda da hissedilir.

Bacaklarda;

 • Uyuşma,
 • His kaybı,
 • Dengesizlik şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık sık sık bel fıtığı rahatsızlığı ile karıştırılır.

Kanal Daralması Belirtileri Nelerdir ?

Bel, boyun veya omurun tamamında kendini gösterebilecek kanal daralması problemi omurilikteki basıya bağlı olarak bacaklarda adım atarken hissizlik, güçsüzlük şeklinde belirti gösterir. Bel bölgesinde ise yine daralmaya bağlı başta bel ağrısı olmak üzere bacağa vuran ağrı, uyuşma şeklinde görülür. Ağrılar çok yürümeye ve ayakta durma haline göre değişkenlik gösterir. Genellikle bu ağrılar kalçadan diz kapağı bölgesine kadar hissedilir. Dinlenildiğinde bu ağrılar geçtiği için hasta rahatsızlığı kolay kolay anlayamaz ve tedavi sürecine geç girebilir. Bir diğer kanal daralması belirtileri şu şekildedir; dik durmada yaşanılan zorluk, kramp, bağırsak problemleri, bacaklarda güç kaybı vb. gibi kendini gösterir. Bedeni döndürmeye, eğilip kalkmaya, başı sağa sola çevirmeye kadar her şeye yarayan omurga sağlığı için belirtileri erken zamanda teşhis edip probleme yönelik çözümlere adım atılması son derece önemlidir.

Boyunda Omurilik Daralması Belirtileri Nelerdir ?

Servikal dar kanal olarak adlandırdığımız omurga darlığı problemleri mutlak tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir.

Belirtileri;

 • Boyun bölgesinde daralmaya bağlı denge problemleri meydana gelir.
 • Kollarda uyuşma,
 • Güçsüzlük
 • Boyun hareketlerinde zorluk
 • Uzun süre aynı pozisyonda duramama,
 • Baş önce hareketleri yapmada zoruluk gibi belirileri olabilir.

Bu şikayetlere sahipseniz mutlaka ilgili hekiminize ve daha sonrasında fizyoterapistinize başvurmanız gerekir.

Belde Kanal Daralması Belirtileri Nelerdir ?

Lomber dar kanal olarakta adlandırılan bu problem farklı bel ve kalça problemleriyle karıştırabilmektedir. Kesin sonuç için mutlaka ilgili hekimliğin teşhsi tanısı gerekmektedir.

Belde kanal daralması belirtileri arasında;

 • Uzun süre yürümede zorluk ve dinlenme ihtiyacı,
 • Öne eğilme ile azalan bel ağrısı,
 • Bacaklarda yürümeyle artan güçsüzlük,
 • Kramp,
 • Hissizlik,
 • İleri safhalarda idrar kaçırma vs. gibi belirteçleri vardır.

Kanal Daralması Fizyoterapi

Kanal daralması fizyoterapi tedavisinde uygulanan çeşitli fizik tedavi yöntemleri vardır.

Bunlar;

 • Manuel terapi,
 • Osteopati,
 • Psikonöroimmünolojik terapi,
 • Fonksiyonel tıp yaklaşımları,
 • Gtos terapi,
 • Kinezyobant terapi,
 • Trigger point terapi,
 • Graston terapi,
 • Posturoloji (Merkezimizde özel olarak bilgisayarlı sistemle beden-ayak analizinin yapılması tekniği) uygulanır.

Omurilikteki Kanal Daralması Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 • Tedavi sürecinde ilk önce hasta kilolu ise hastadan kilo vermesi beklenir.
 • Başlangıç için hastalara bel bölgesindeki kasları güçlendirici egzersiz programları tavsiye edilir.
 • Buna ek olarak korse kullanımı fizik tedavide yardımcı olabilir.

Kanal daralmasında manuel terapi kasta oluşan gerginlik, spazm ve basıları ortadan kaldırmayı ve eklemlere anatomik doğal açıları tekrardan kazandırmayı hedefler. Bu tedavide elle yapılan uygulamalar ağrılara göre farklı hızlarda mobilizasyon, eklemleri bükmek, çekmek gibi güç kazandırmaya yönelik yöntemlerdir. Trigger Point terapi; fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri arasında kas iskelet sistemine bağlı hareket kısıtlılıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde halk arasında kulunç olarak bilinen spazm ve tetik noktalarına yönelik uygulama yapılır. Bu sayede kulunç bölgelerinin gevşemesi sağlanmaya çalışılır. Genellikle haftada 1-2 seans 3-4 hafta uygulama şeklinde yapılır. Kesin kararı ilgili uzmanınız verecektir.

Kanal Daralması Egzersizleri

Kanal daralması egzersizleri mutlaka bir fizyoterapist tarafından oluşturulmalıdır. Kanal daralması egzersizleri kesinlikle size özel olarak ilgili uzman tarafından klinik değerlendirmeniz yapıldıktan sonra oluşturulmalıdır. Aksi takdirde kanal daralması probleminiz için egzersiz yapmak size fayda değil zarar verebilir.

Kanal Daralması Ameliyatsız Geçer mi ?

Kanal daralması probleminde literatür 2 tip tedavi yöntemini işaret etmektedir. Bunlar;

 1. Fizyoterapi
 2. Cerrahi

Burada kişinin cerrahiye ihtiyacı varsa fizyoterapi etki ve fayda olarak düşük kalacaktır. Şayet fizyoterapi ile çözülecek bir kanal darlığı problemi varsa da cerrahi bir işleme gerek kalmayacaktır. Bu yüzden cerrahi mi fizyoterapi mi ? cevabı için  fizyoterapistinize ve hekiminize danışmanız en doğru yaklaşım olacaktır.  Çoğunlukla ise herhangi bir ameliyata ihtiyaç duymadan süreç sadece fizik tedavi ile başarıyla sonuçlanabilir.

Kanal Daralması İçin Pilates Yapılabilir Mi ?

Kanal daralması tedavisi konusunda medikal egzersizler ve pilates mutlaka bu alanda uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır. Tedavi amaçlı pilates uygulaması fizyoterapistler dışında uygulandığı takdirde istenmeyen olumsuz sonuçlar çok sık olarak yaşanmaktadır.

Klinik pilates hastanın omurga sağlığını düzeltmek için kişiye özel yapılan pratik bir egzersiz programıdır. Standart fizik tedavinin ardından tamamlayıcı tedavi şeklinde uygulanabilir. Kanal daralması tedavilerinde kas kuvvet ve esnekliği arttırmak için fizyoterapist eşliğinde güvenle uygulanabilir. Klinik pilates seansları 60 dakika şeklinde düzenlenmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden egzersiz de ise çeşitli egzersizlerin hastalar tarafından uygulanması beklenir. Bu egzersizlikler genellikle kasları esnek hale getirmeye ve güçlendirmeye yöneliktir. Kondisyon bisikleti, yürüme bandı ve yüzme gibi egzersizler kanal daralması tedavisinde kullanılır.

Kanal Daralması Tedavi Yöntemleri

Kanal tedavisinde herhangi bir ameliyat veya ilaç gibi yöntemlere ihtiyaç duymadan tedavi için ABS Fizik Tedavi Merkezini tercih edebilirsiniz. Tedavi merkezinde sorununuza en uygun ve pratik yöntemlerle çözümler geliştirilir. Bu sayede basit yöntemlerle yaşamınıza ağrısız, sorunsuz devam etmeniz sağlanır. İyileşme sağlanamadığı takdirde hastanın hayat kalitesini çok fazla etkilemeye devam eden bir durum varsa cerrahi tedaviye başvurulması önerilir. Kanal daralması tedavisi konusu hakkında detaylı bilgi ve randevu için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

2 Comments

Leave a Reply