Skip to main content

Kas romatizması belirtileri vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir. Kas romatizmaları ve eklem romatizmaları çoğunlukla benzerdir. Aralarındaki fark, belirti gösterdikleri bölgelerden kaynaklanır. Kas romatizmaları vücudun adaleli bölümlerinde, eklem romatizmaları kemik dokusunda gelişir. Ataklar halinde ortaya çıkan romatizma belirtileri, az veya çok şiddetli olabilir. Vücudun farklı bölgelerinde hissedilen her ağrı romatizmal olmayabilir. Kas romatizması ağrıları çoğunlukla birden fazla etkiye yol açar. Tek bölgede yoğunlaşan ağrılara terleme, titreme, üşüme, batma hissi eşlik edebilir. Kas liflerinde romatizma oluştuğunu gösterebilecek detaylar şunlardır:

  • Vücudun bir veya birkaç bölgesinde aşırı hassasiyet
  • Bölgesel üşüme veya terleme
  • Uyuşma, güçsüzlük, halsizlik hissi
  • Ağrı şiddetinin artıp azalması
  • Ani kramp
  • Uzun süreli karıncalanma

Romatizmalı bölgede şişkinlik hissi, yaygın belirtilerdendir. Bölgesel renk değişikliğine rastlanabilir. Hareketsizlikle artan tutukluk, uzun süre oturmayı zorlaştırabilir. Masa başında çalışanlar açısından kas ve iskelet rahatsızlıkları dezavantaj oluşturur. Belirtilerin zamansız gelip gitmesi, gündelik işlerde verimi azaltabilir.

Kas Romatizması Neden Olur ?

Kas romatizması neden olur sorusu merak ediliyor. Kas romatizması tıp literatüründe fibromiyalji olarak isimlendirilir. Kemik ve eklem romatizmalarına artrit adı verilir. Fibromiyalji ve artrit çoğunlukla farklı sebeplerden kaynaklanır. Kas dokusundaki romatizmal ağrılar travmatik etkilerle ortaya çıkabilir. Vücudun çeşitli bölgelerine alınan darbeler, sert düşüşler, kazalar romatizma geliştirebilir. Acı hissini beyine iletmekle görevli sinir hücrelerinin fazla hassasiyet göstermesiyle ağrılar sık tekrarlar.

  1. Sinir hücrelerindeki bozulma ilk sebeptir.
  2. İkinci yaygın sebep, vücudun hormon yapısındaki bozulmalardır.

Kaslarında fibromiyalji gelişmiş bireylerde noradrenalin, dopamin, serotonin hormonları ideal seviyenin altına inebilir. Şiddetli ağrıların hormonsal dengesizlikle alakalı olduğuna görüşler vardır. Derin kesi işlemlerinin uygulandığı cerrahi operasyonlar, bölgesel ağrıların sebepleri arasında bulunur. İleri yaş, kas romatizması oluşumunu tetikleyebilir.

Kas Romatizması Tedavisi Nasıl Olur ?

Kas romatizması tedavisi nasıl olur ?

Kas romatizması ameliyatsız tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Halk deyimiyle bıçak altına yatmadan, sonuç odaklı fizyoterapi uygulamalarıyla ideal sonuç alınabilir. Ense, boyun, bacak, kalça, bel, sırt, diz ve dirsek etrafında bulunan kaslar fibromiyalji oluşumuna müsaittir. Farklı bölgelerin müdahale gereksinimleri değişken olabilir. Kas problemleri hastanın fiziksel gücünü, esnekliğini, yaşam motivasyonunu kötü etkiler. Sinir hücreleri ve çizgili kaslar ideal seviyede uyarılarak normalleştirilir. Terapi merkezimizde uygulanan metotlar, bütüncül bakış açısıyla uygulanır. Hastalığın olumsuz etkilediği vücut fonksiyonları, minimum düzeyde etkilenmiş fonksiyonlar beraberinde iyileştirilebilir. Yirmi birinci yüzyılda geliştirilen ve birçok probleme çözüm sunan yeni metotlar, ameliyat gereksinimini ortadan kaldırabilir. Kas romatizması belirtileri mevcutsa önce hekiminize daha sonra destek olarak merkezimizi tercih edebilirsiniz. ABS Fizyoterapi profesyonel, çabuk, ağrısız yöntemler uygular. Kas romatizması belirtileri için gönül rahatlığıyla fizik tedavi yaptırabilirsiniz.

Kas romatizması belirtileri probleminiz için hekim teşhis ve tanısı sonrasında bizlerden terapi desteği almak için iletişim sekmemizi tıklayarak ulaşabilir, detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Leave a Reply