Kireçlenme Nedir? Nasıl Geçer?

Eklemler arasında bulunan kıkırdak yapısının zaman içerisinde aşınması ile yaşanan bozulmalara kireçlenme denilmektedir. Bu bozulma sonrasında hastaların eklemlerinde şişme, ağrı ve hareketlerinde kısıtlanma gözlemlenmektedir. Kireçlenme her yaştan insanda rastlanabilecek bir rahatsızlıktır. Kireçlenme tanı ve teşhisi hekim tarafından koyulmuş ve fizyoterapiye uygun kireçlenme problemlerinden Uzman Fzt. Ahmet Burak Sezgin sayesinde tüm bu ağrılardan kolaylıkla kurtularak kısa zamanda eski sağlıklı günlerinize dönebilirsiniz.

Kireçlenme Belirtileri

Kireçlenme belirtileri için en doğru teşhis nitekim uzman hekim ve ya Fizik tedavi uzmanı tarafından konulmaktadır. Burada hastaların yaşayabileceği bazı belirtiler paylaşılmaktadır.

 • Eklemlerde yaşanacak sertleşme ve hareket kısıtlanması,
 • Bükülen eklemlerden çıtırtı vb seslerin gelmesi,
 • Eklem çevresinde gözlemlenen şişlikler,
 • Günlük yaşam sonrasında yaşanan ve artan eklem ağrıları…

Kireçlenme Neden Olur?

Kireçlenme bu alanda çalışan hekim ve uzman fizyoterapist değerlendirmelerinde yaşın ilerlemesi, aşırı kilolu olmak, yaşanan kazalar, meslek hayatı ve genetik olmak üzere belirli nedenlere göre tespit edilmektedir.

Eğer hasta İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyor ise İstanbul fizyoterapi merkezi ile temas sağlayarak kireçlenme konusunda çok daha detaylı bilgi alabilir, ilk fiziki fizyoterapist gözüyle  değerlendirmesini kolaylıkla sağlayabilir. Multidisipliner çalışma ilkesinde hastanın fizyoterapiye uygunluğu yok veya fizyoterapist aksi bir durumu düşünüyor ise ilgili uzmana hekime yönlendirebilir ve bu yönlendirmenin ardından yapılacak olan testlerle en doğru teşhis konularak gerekirse farklı tedavi süreci başlatılabilir.

Kireçlenme Nasıl Geçer?

Kireçlenme tedavisi için kesinlikle uzmanlardan yardım almalısınız. Hastalara alanında uzman hekimler tarafından; ilaç tedavileri ve bazı bölgesel enjeksiyonlar; fizyoterapistler tarafından ise belirli hareketler ve egzersizler yapılarak bir sonuç elde edilmeye çalışılmaktadır. Eğer tüm bu işlemlerden sonuç alınamıyor ve kireçleme ileri seviyelere ulaşmış ise ameliyat söz konusu olabiliyor. Bu durumda multidisipliner çalışma ilkesiyle hastayı ilgili bir başka uzmana yönlendirmek gerekiyor.

Ancak kireçlenme tedavisinde başarıya ulaşan ve uygulanan farklı fizyoterapi yaklaşımları ile de ameliyat gerektirmeyen kireçlenme rahatsızlıklarından kısa sürede ağrılarınızdan kurtulmanız mümkündür. Bakırköy fizyoterapi merkezi kireçlenme rehabilitasyonunda oldukça iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır. Uzman fizyoterapist gözetiminde yapacağınız egzersiz ve uygulanacak terapi yaklaşımları ile sağlığınıza kavuşmanız mümkün kılınmaktadır.

Elbette İstanbul fizyoterapist konusunda hastalara çok fazla seçenek sunsa da alanında uzman ve tecrübeli ellerden yardım almak çok daha önemlidir. Fizyoterapistlerimizden alacağınız yardım ile farkımızı ve hastalarımızın şifa bulması için elimizden geleni yaptığımızı göreceksiniz.

Kalça, Omuz ve Belde Kireçlenme İçin Egzersizler

Gelişen teknoloji sayesinde sağlık konusunda pek çok değişim yaşanmaktadır. Artık hastalıkların tedavisinde bütüncül bir yaklaşım tercih edilmektedir. Hasta hikâyesi dinlenerek neden sonuç ilişkisi ile hareket edilmektedir. Kireçlenme konusunda da bütüncül fizyoterapi çalışmaları ile kesin sonuçlar elde edilmeye çalışılmaktadır.

Hastalara foksiyonel tıp sayesinde özel uygulamalar seçilerek tedaviler uygulanıyor. Böylelikle her hastanın kireçlenmeden kurtularak sağlıkla yaşamına devam etmesi hedeflenmektedir. Kalça, omuz ve bel için uygulanacak basit birkaç egzersiz;

 • Kalça için: sert ve düz zemine uzanarak vücudumuzu dik bir konuma getiriyoruz. Daha sonra sağ bacak dizden kırılmadan yana doğru dik açı ile açılmaya çalışılır. Dörde kadar sayılarak bacak eski konuma alınır. İşlem her iki bacak için on defa uygulanarak kalça kaslarının güçlenmesi sağlanılmaktadır.
 • Omuz için: bu egzersiz esnasında bir sandalyeye oturulur. Sırt yaslanır ve spor lastiği alınarak ayaklardan geçirilir. İki ucundan tutulan lastik omuzlar dik halde iken çekip bırakılır. Bu her kol için on defa yapılmalıdır.
 • Bel için: yüz üstü uzanın ardından el ve ayaklarınızı uzatarak kendinizi ileri doru uzatarak birkaç saniye kalın. Bu sayede bel rahatlayacaktır.

Burada önerilenler basit egzersizlerdir. Bu rahatsızlıklar için mutlaka fizyoterapistlerin gözetiminde egzersiz yapmalısınız.bir soru sorun


Gelen Sorular


 • Kamola

  Benim sol kalçamda kireçlenme var, 3-4 senedir ağrim var, glyukozamin,ve başka ağri kesiçiler kullaniyorum, ilac almadim takdirde ağridan yüremüyorum, bi çozum varmi

  • Uzm. Fzt. Ahmet Burak Sezgin

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu durumda öncelik bir hekim teşhis ve tanısı gerekmektedir. Tedaviye uygunluğunuz var ise fizyoterapist değerlendirmesiyle birlikte çözüm sağlanabilir.

   Sağlıklı günlerTELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi