Skip to main content

Kireçlenme nedir ? Kireçlenme nasıl geçer ? soruları bu rahatsızlık teşhisi almış kişiler tarafından sıkça araştırılmaktadır.

Eklemler arasında bulunan kıkırdak yapısının zaman içerisinde aşınması ile yaşanan bozulmalara kireçlenme denilmektedir. Bu bozulma sonrasında hastaların eklemlerinde şişme, ağrı ve hareketlerinde kısıtlanma ile birlikte yaşam kalitelerinde ve hareket kabiliyetlerinde bozulmalar gözlemlenmektedir. Kireçlenmeher yaştan insanda rastlanabilecek bir rahatsızlıktır. Kireçlenme tanı ve teşhisi hekim tarafından koyulmuş olmalıdır. Bu durumda fizyoterapistler ilgili hekimlerin ön görüleri neticelerinde cerrahi operasyone gerek duyulmayan menisküs problemlerinde çalışırlar. Fizyoterapiye uygun kireçlenme problemlerinden Uzman Fzt. Ahmet Burak Sezgin sayesinde tüm bu ağrılardan kolaylıkla kurtularak kısa zamanda eski sağlıklı günlerinize dönebilirsiniz. Aynı zamanda ABS Holistik Fizyoterapi Merkezi’nin kurucusu olan Sezgin, bütüncül fizyoterapi uygulamarıyla bu tip problemlere fonksiyonel olarak yaklaşmakta, dolayısıyla klasik fizik tedavi uygulamalarının ötesinde daha başarılı bir sonuca ulaşmaktadır.

Kireçlenmenin Belirtileri Nedir ?

Kireçlenme belirtileri için en doğru teşhis nitekim uzman hekim tarafından klinik bulgular göz önünde bulundurularak gerekli tetkitlerle birlikte konulmaktadır. Bununla birlikte hekim yönlendirmesi ile fizyoterapistin’de değerlendirmesi sonucu hastanın uygunluğu var ise fizyoterapi ve rehabilitasyon programına dahil edilir. Peki hastaların bu tip problemlerde yaşayabileceği belirtiler neler olabilir ?

Burada hastaların yaşayabileceği bazı belirtiler paylaşılmaktadır.

 • Eklemlerde yaşanacak sertleşme ve hareket kısıtlanması,
 • Bükülen eklemlerden çıtırtı vb seslerin gelmesi,
 • Eklem çevresinde gözlemlenen şişlikler,
 • Günlük yaşam sonrasında yaşanan ve artan eklem ağrıları.
 • Yaşam kalitesinde düşme gibi şikayetlere sahipseniz sizde ilk iş bir hekime başvurun ve sonrasında tabi ki fizyoterapistinize !

Kireçlenme Hastalığı Neden Olur ?

Kireçlenme bu alanda çalışan hekim ve uzman fizyoterapist değerlendirmelerinde yaşın ilerlemesi, aşırı kilolu olmak, yaşanan herhangi kazalar, meslek hayatı ve genetik yatkınlık olmak üzere belirli nedenlere göre tespit edilebilmektedir. Tabiki bunlar sadece belirtiler üzerine yorumlardır. Teşhis ve tanı için mutlaka hekim yorumu ve kararı gerekmektedir.

Eğer hasta İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyor ise, fizyoterapi merkezimiz ile temas sağlayarak kireçlenme konusunda çok daha detaylı bilgi alabilir, ilk fiziki fizyoterapist gözüyle  değerlendirmesini kolaylıkla sağlayabilir. Multidisipliner çalışma ilkesinde hastanın fizyoterapiye uygunluğu yok veya fizyoterapist aksi bir durumu düşünüyor ise ilgili uzmana hekime yönlendirebilir ve bu yönlendirmenin ardından yapılacak olan testlerle en doğru teşhis konularak gerekirse farklı tedavi süreci başlatılabilir.

Kireçlenme Geçer mi ?

Kireçlenme tedavisi için kesinlikle sağlık profesyoneli uzmanlardan yardım almalısınız. Hastalara alanında uzman hekimler tarafından; ilaç tedavileri ve bazı bölgesel enjeksiyonlar yada gerekli görülürse cerrahi uygulama; fizyoterapistler tarafından ise belirli hareketler, manuel terapi, psikonöroimmünoloji gibi bütüncül yaklaşımlarla belirli egzersizler yapılarak bir sonuç elde edilmeye çalışılmaktadır. Eğer tüm bu işlemlerden sonuç alınamıyor ve kireçleme ileri seviyelere ulaşmış ise ameliyat söz konusu olabiliyor. Bu durumda multidisipliner çalışma ilkesiyle hastayı ilgili bir başka uzmana yönlendirmek gerekiyor.

Ancak kireçlenme tedavisinde başarıya ulaşan ve uygulanan farklı fizyoterapi yaklaşımları ile de ameliyat gerektirmeyen kireçlenme rahatsızlıklarından kısa sürede ağrılarınızdan kurtulmanız mümkündür.

Bakırköy fizyoterapi merkezi kireçlenme rehabilitasyonunda oldukça iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır. Uzman fizyoterapist gözetiminde yapacağınız egzersiz ve uygulanacak terapi yaklaşımları ile sağlığınıza kavuşmanız mümkün kılınmaktadır.

Elbette İstanbul fizyoterapist konusunda hastalara çok fazla seçenek sunsa da alanında uzman ve tecrübeli ellerden yardım almak çok daha önemlidir. Fizyoterapistlerimizden alacağınız yardım ile farkımızı ve hastalarımızın şifa bulması için elimizden geleni yaptığımızı göreceksiniz. Kireçlenme nedir ? Kireçlenme nasıl geçer ? sorularına da ayrıca cevap bulabileceksiniz.

Kireçlenme Nedir ? Kireçlenme Nasıl Geçer ?

Gelişen teknoloji sayesinde sağlık konusunda pek çok değişim yaşanmaktadır. Artık hastalıkların tedavisinde bütüncül bir yaklaşım tercih edilmektedir. Hasta hikâyesi dinlenerek neden sonuç ilişkisi ile hareket edilmektedir. Kireçlenme konusunda da egzersizlerle birlikte bütüncül fizyoterapi çalışmaları uygulanarak daha kalıcı ve kesin sonuçlar elde edilmeye çalışılmaktadır.

Kireçlenme İçin Egzersiz

Hastalara foksiyonel tıp dahilinde fizyoterapiye özgü uygulamalar sayesinde özel uygulamalar seçilerek fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulanıyor. Böylelikle fizyoterapiye uygun her hastanın kireçlenmeden kurtularak sağlıkla yaşamına devam etmesi hedeflenmektedir. Kalça, omuz, dirsek, eller ve bel için uygulanacak basit birkaç kireçlenme egzersizinden bahsedecek olursak;

 • Kalça için: sert ve düz zemine uzanarak vücudumuzu dik bir konuma getiriyoruz. Daha sonra sağ bacak dizden kırılmadan yana doğru dik açı ile açılmaya çalışılır. Dörde kadar sayılarak bacak eski konuma alınır. İşlem her iki bacak için on defa uygulanarak kalça kaslarının güçlenmesi sağlanılmaktadır.
 • Omuz için: bu egzersiz esnasında bir sandalyeye oturulur. Sırt yaslanır ve spor lastiği alınarak ayaklardan geçirilir. İki ucundan tutulan lastik omuzlar dik halde iken çekip bırakılır. Bu her kol için on defa yapılmalıdır.
 • Bel için: yüz üstü uzanın ardından el ve ayaklarınızı uzatarak kendinizi ileri doru uzatarak birkaç saniye kalın. Bu sayede bel rahatlayacaktır.

Burada önerilenler basit egzersizlerdir. Bu rahatsızlıklar için mutlaka fizyoterapistlerin gözetiminde egzersiz yapmalısınız.

Kireçlenme Nedir ? Kireçlenme Nasıl Geçer ?

Kireçlenme nedir ? Kireçlenme nasıl geçer ? konularında fizyoterapi ve rehabilitasyon desteği almak için ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezimizle irtibata geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

2 Comments

 • Kamola dedi ki:

  Benim sol kalçamda kireçlenme var, 3-4 senedir ağrim var, glyukozamin,ve başka ağri kesiçiler kullaniyorum, ilac almadim takdirde ağridan yüremüyorum, bi çozum varmi

  • Uzm. Fzt. Ahmet Burak Sezgin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu durumda öncelik bir hekim teşhis ve tanısı gerekmektedir. Tedaviye uygunluğunuz var ise fizyoterapist değerlendirmesiyle birlikte çözüm sağlanabilir.

   Sağlıklı günler

Leave a Reply