Skip to main content

Kulak çınlaması tedavisi için en yetkin bölüm kulak-burun-boğaz hekimliğinizdir. İlgili hekimliğin herhangi bir patolojik bulgusu yoksa ve kulak çınlamasının kaynağı boyun-omurga-çene bağlantısı olarak adlandırdığımız anatomik bölgelerse eğer fizyoterapiye yönelik teknik ve metotların hekim-fizyoterapist iş birliği içinde etkili olduğu bilimsel kaynaklarca ispatlanmıştır.

Kısaca bu blog yazımızda bilinmesi gereken husus; hekim muayenesi sonrasında kulak çınlaması nedeni kas-iskelet sistemine bağlı olarak ortaya çıkıyorsa ve fizyoterapiye uygunluk varsa kulak çınlaması tedavisi için fizyoterapist desteği de alabilirsiniz.

Kulak Çınlaması Tedavisi İçin İlk Önce İlgili Hekimlik

Kulak çınlaması tedavisi için iyileşme süreci altta yatan nedenin belirlenmesine ve tedavi edilmesine bağlıdır. Bazı durumlarda kulak çınlaması kendiliğinden geçebilirken bazı durumlarda zorunlu olarak hayat ve yaşam kalitesinin artması için ilgili hekimliğin tedavisi gerekebilir.

Öncelikle kulak çınlamasının nedenini tespit etmek için bir hekime görünmek önemlidir.

Kulak çınlaması;

 • Kulak enfeksiyonları,
 • İşitme kaybı,
 • Stres, kulak
 • İçi basınç değişiklikleri,
 • Sinüzit,
 • Tinnitus gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Kulak-burun-boğaz hekiminiz, kulak çınlamasının nedenini belirlemek için bir dizi test yapabilir. Kulak çınlaması tedavisi, temel nedeni tedavi etmek için yapılabilir. Örneğin, kulak enfeksiyonu veya sinüzit gibi bir enfeksiyon nedeniyle kulak çınlaması oluşuyorsa, antibiyotik tedavisi önerilebilir. Kulakta biriken baskı nedeniyle kulak çınlaması varsa, kulak zarının bir delinmesi veya kulak salgısının temizlenmesi gerekebilir.

Tinnitus Nedir ?

Tinnitus, kişinin kulaklarında ya da başında sürekli olarak duyduğu bir ses ya da uğultu hissidir, ancak bu ses kaynağı dışarıdan gelmez. Tinnitus, kendisi bir hastalık değil, genellikle bir semptomdur. Birçok farklı türde ve şiddette ortaya çıkabilir. Kişisel deneyimler arasında çınlama, uğultu, vızıltı, tıslama veya frekans benzeri sesler bulunabilir.

Tinnitus kelime anlamı olarak bahsettiğimiz gibi kulak çınlaması anlamına gelmektedir.

Psikolojik Kulak Çınlaması Nasıl Geçer ?

Stres veya anksiyete nedeniyle oluşan kulak çınlaması tedavisi, stres yönetimi teknikleri, nefes egzersizleri, yoga veya meditasyon gibi gevşeme teknikleri ile yapılabilir. İşitme kaybı veya tinnitus nedeniyle kulak çınlaması varsa, kulaklık, koklear implant veya çevresel ses maskeleri gibi işitme cihazları kullanılabilir.

Ayrıca bazı ilaçlar da kulak çınlamasını azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, bazı anti-anksiyete ilaçları, antidepresanlar veya kan basıncı ilaçları, kulak çınlamasını azaltmak için kullanılabilir. Ancak, ilaçların kullanımı konusunda hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir.

Kulak çınlaması tedavisi, nedenine bağlı olarak değişir ve birkaç farklı tedavi yaklaşımı kullanılabilir. Ancak, tedavi başarısı, temel nedenin doğru bir şekilde tanımlanması ve tedavi edilmesine bağlıdır.

Psikolojik kulak çınlaması problemlerinde hekim-psikolog-fizyoterapist üçlüsü önemlidir.

Kulak Çınlaması Tedavi Yöntemleri

Kulak çınlaması tedavi yöntemleri, kulak çınlamasının nedenine ve şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Aşağıda, kulak çınlaması tedavisi için yaygın olarak kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır:

 1. İlaç tedavisi: Bazı ilaçlar kulak çınlamasını azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, anksiyete ve depresyon tedavisi için kullanılan bazı antidepresanlar veya sakinleştiriciler kulak çınlamasını azaltabilir.
 2. Ses terapisi: Bu tedavi yöntemi, kulak çınlamasının yarattığı rahatsızlığı azaltmak için bir çeşit beyaz gürültü veya rahatlatıcı sesler kullanır. Bu sesler, çınlamayı maskeler ve beyne farklı bir ses sağlar.
 3. Koklear implantlar: Koklear implantlar, işitme kaybı nedeniyle kulak çınlaması olan kişiler için bir tedavi seçeneğidir. İmplant, işitme sinirlerini doğrudan uyararak kulak çınlamasını azaltabilir.
 4. KBB cerrahisi: Kulak çınlamasının nedeni, kulakta bir tümör veya başka bir fiziksel anormallik olabilir. Bu durumlarda, cerrahi müdahale gerekli olabilir.
 5. Stres azaltma teknikleri: Stres, kulak çınlamasının tetikleyicilerinden biri olabilir. Stres azaltma teknikleri, yoga, meditasyon, derin nefes egzersizleri veya masaj gibi farklı teknikleri içerebilir.
 6. Beslenme değişiklikleri: Kulak çınlamasının nedeni, yüksek tansiyon veya diyabet gibi beslenme faktörlerinden kaynaklanabilir. Bu nedenle, beslenme düzeninde değişiklikler yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak, kulak çınlamasını azaltmaya yardımcı olabilir.
 7. Fizyoterapi Teknikleri: Kulak çınlaması problemlerinin omurga veya çene kaynaklı durumlarında bu alnda uzman bir fizyoterapist değerlendirmesinden geçerek bu probleme yönelik kulak çınlamasında fizyoterapi metotlarını içeren yöntemlere başvurulabilir.

Kulak çınlaması tedavisi, nedenine bağlı olarak farklılık gösterir ve birçok farklı yöntem kullanılabilir. Tedavi yöntemleri, kulak çınlamasının şiddeti ve süresine de bağlı olarak değişebilir. Kulak çınlaması olan kişiler, tedavi seçenekleri hakkında hekimiyle konuşmalı ve en uygun tedavi yöntemini belirlemek için birlikte çalışmalıdırlar.

Kulak Çınlaması Neden Olur ?

Kulak çınlaması (tinnitus), kulakta bir sesin duyulması durumudur. Bu ses bazen hafif ve aralıklı olabilirken, bazen de şiddetli ve sürekli olabilir. Kulak çınlamasının birçok farklı nedeni olabilir.

Aşağıda kulak çınlamasına neden olan bazı yaygın faktörler bulunmaktadır:

 1. İşitme kaybı: İşitme kaybı, kulak çınlamasının en yaygın nedenlerinden biridir. İşitme kaybı olan kişiler, işitme sinirlerinin uyarılması için daha fazla çaba harcayabilir ve bu durum kulak çınlamasına neden olabilir.
 2. Yüksek sese maruz kalma: Yüksek ses seviyelerine maruz kalmak, kulak çınlamasına neden olabilir. Konserler, kulaklıklar ve yüksek sesli araçlar bu duruma örnek olarak verilebilir.
 3. Kulak enfeksiyonları: Kulak enfeksiyonları, kulak çınlamasına neden olabilir.
 4. Travma: Kafa travması, boyun travması veya yüksek irtifada bulunma gibi durumlar, kulak çınlamasına neden olabilir.
 5. Bazı ilaçlar: Kulak çınlaması, bazı ilaçların yan etkileri arasında yer alabilir. Aspirin gibi bazı ağrı kesiciler, antibiyotikler ve antidepresanlar kulak çınlamasına neden olabilir.
 6. Tansiyon: Yüksek tansiyon, kulak çınlamasının bir diğer yaygın nedenidir.
 7. Kulakta bir tümör: Nadir olsa da, kulakta bir tümör kulak çınlamasına neden olabilir.
 8. Stres ve anksiyete: Stres ve anksiyete, kulak çınlamasına neden olabilecek tetikleyicilerdir.
 9. Diyabet: Diyabet, kulak çınlamasına neden olabilecek bir diğer faktördür.
 10. Çene eklemi problemleri,
 11. Omurga’da meydana gelen açı bozuklukları.

Kulak çınlamasının nedeni kişiden kişiye değişebilir ve bazen birden fazla faktör bir araya gelerek kulak çınlamasına neden olabilir. Kulak çınlaması olan kişiler, nedenini belirlemek için bir doktora danışmalı ve uygun tedavi yöntemlerini hekimininde yönlendirmesi doğrultusunda araştırmalıdırlar.

Sol Kulağın Çınlaması

Sol kulak çınlaması kulak çınlamalarında yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çok faktör ve sebebe bağlı olarak gelişebilir. Kulak çınlaması problemlerinde hangi kulakta çınlamanın olduğu çoğunlukla özel bir belirleyiciliğe sahip değildir. Burada önemli olan kişiye özel durumların değerlendirilmesi ve hasta hikayesinin önemidir.

Sağ Kulağın Çınlaması

Sağ kulak çınlaması problemi diğer kulakta ki çınlama problemi gibi bir çok faktör ve sebep olabilir. Kulak çınlaması problemlerinde hangi kulakta çınlamanın olduğu çoğunlukla özel bir belirleyiciliğe sahip değildir. Burada önemli olan kişiye özel durumların değerlendirilmesi ve hasta hikayesinin önemidir.

Kulak Çınlaması Tedavisi Seçenekleri

Kulak çınlaması tedavisi seçenekleri konusunda en öncelikli programı belirleyecek olan bir kulak-burun-boğaz hekiminizdir.

Hekiminizin değerlendirmesi neticesinde bilimsel kaynak verilerinin doğrultusunda uygulanabilecek metotlar arasında eğer uygunluk durumunuz varsa ve hekiminiz uygun buluyorsa;

 • Osteopatik teknikler,
 • Psikonöroimmünolojik yöntemler,
 • Manuel terapi teknikleri,
 • Egzersiz,
 • Psikolojik danışmanlık vb. fizyoterapiye yönelik alanlardan da destek alınabilmektedir. Nitekim fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının ileri seviyede olduğu Avrupa ve Amerika kıtalarında kulak çınlaması tedavisi konusunda hekim-fizyoterapist iş birliği yüksek oranda oluşturulmaktadır.

Kulak Çınlamasında Fizyoterapi

Kulak çınlamasında son dönemlerde yapılan çalışmalar fizyoterapi teknik ve metotlarınında başarı sağladığını göstermektedir. Ancak çalışmaların daha fazla arttırılıp ve geliştirilmesinde de büyük önem vardır.

Kulak çınlaması, genellikle kulakta bir sorunla ilgili olsa da, bazı durumlarda omurga ile ilgili sorunlar da kulak çınlamasına neden olabilir. Bu durum, servikal (boyun) bölgedeki omurga sorunlarından kaynaklanabilir.

Özellikle boyun bölgesindeki omurga sorunları, omurganın çevresindeki kasları ve sinirleri etkileyerek kulak çınlamasına neden olabilir. Servikal osteoartrit veya boyun fıtığı gibi omurga sorunları, omurilik kanalında daralmaya neden olabilir ve bu da sinir hasarına yol açabilir. Bu durum, kulak çınlamasına neden olabilecek sinir uyarılarına neden olabilir.

Bununla birlikte, her kulak çınlaması tedavisi konusunda her zaman  omurga sorunlarından şüphelenmek doğru değildir. Kulak çınlaması olan kişilerin, nedenini belirlemek için bir doktora danışmaları ve uygun tedavi yöntemlerini araştırmaları önemlidir. Daha sonrasında kulak çınlaması tedavisi konusunda hekiminin de tavsiye ve yönlendirmesiyle beraber fizyoterapist değerlendirmesinden geçerek kulak çınlamasında fizyoterapi desteği ihtiyacına olup olmadığı belirlenmelidir.

Kulak Çınlaması Tedavisi İçin Hekim-Fizyoterapist İş Birliği

Kulak çınlaması(Tinnitus) rahatsızlığında hekim teşhis-tanı ve değerlendirmesi sonrasında ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezimizden Dünya standartlarında bilimsel, kanıta dayalı ve üstün teknoloji deneyimi ile fizyoterapist destek ve randevusu almak için bizleri iletişim sekmemizi tıklayarak arayabilir merak ettiğiniz her soruya cevap bulabilirsiniz.

Burada yeniden belirtmekte bir mahsur görmemekle birlikte ‘Kulak Çınlaması Tedavisi’ konusunda hekim – fizyoterapist iş birliğinin çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Sağlıklı günler.

 

Leave a Reply