fbpx

Kulunç Tedavisi

Sırtın üst kısmında sağ ve sol kürek kemiklerinin arasında oluşan kas ağrısına kulunç adı verilir. Kulunç ağrısı sırt, boyun ve ense kısmında şiddetli kas ağrısı olarak ortaya çıkar. Soğuk algınlığı, üşütme, yorgunluk gibi sebepler kulunç ağrısının sebebi olabileceği gibi stres, gerginlik gibi psikolojik sebepler de kulunç sebebidir. Farklı nedenleri olan kulunç ağrısının önce sebebini teşhis edip sonra kulunç tedavisi başlamalıdır. Bu gibi durum ve durumlarda mutlaka teşhis ve tanı hekim tarafından koyulmalıdır.

Şiddetli kas ağrısı şeklinde olan kulunç ağrısı sırt bölgesi ağırlıklı olsa da bel ve kalçaya da yayılan ağrı olarak kendini gösterir. Kulunç ağrısının son yıllarda daha çok rastlanmasının ve kulunç ağrısı şikayetlerinin çoğalmasının bir sebebi de hareketsiz yaşam tarzıdır. Bilgisayar başında oturma sürelerinin uzun süreler olması, birçok yere araba kullanılarak gidilmesi gibi sebeplerle insanlarda hareketsizlik artmıştır. Bu da kulunç ağrılarının ve kulunç şikayetlerinin çoğalmasına sebep olmuştur.

Kulunç Tedavisi Nasıl Olur?

Kulunç ağrısından şüphelenildiğinde önce bir uzman doktor muayenesi sonucu tedaviye başlanılmalıdır. Eğer kulunç ağrısı teşhisi konuldu ise bu durumda diğer tedavi yollarına başvurmadan önce hekiminde tavsiyesi ile fizyoterapiye başlanmalıdır. Bu sıkıntılarda uygulana gtos terapi yöntemi ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Bu uygulamanın yanında fizyoterapistin vermiş olduğu egzersizler de düzenli olarak yapılmalıdır.

İlaç kullanımı doktor gerekli gördüğünde yapılabilir. Kulunç tedavisi için düzenli gevşeme egzersizleri yapmak, oturuş ve duruş pozisyonlarını düzeltme, bilgisayar başında ve masa başında geçirilen süreleri azaltmak gibi yaşamımızda minik düzenlemeler de yapabiliriz.

Kulunç ağrısı için yapılan akademik çalışmalar göstermektedir ki fizyoterapist gözetiminde yapılan egzersizler ve uygun fizik tedavi desteği almak  kulunç tedavisi için başarılı yollar arasındadır. Yatak seçiminde de dikkatli olmak ve ortopedik, yatış pozisyonuna uygun yatak tercihinde bulunmak kulunç ağrısını hafifletmektedir. Bu durumda da duruş ve yatış pozisyonlarıyla alakalı fizyoterapiste danışılabilir.

Kulunç ağrısı tedavi edilmediği takdirde şiddetli ağrı dışında kulunç faktörüne bağlı başka şikayetlerede sebebiyet verebilmektedir. Bu durumda da zaman geçtikçe ağrıların artmasıyla birlikte günlük hayatta aksamalar yol açmakta ve hayat kalitesini kötü etkilemektedir. Sağlıklı günlerBir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi