Skip to main content

Lenfödem fizik tedavi konusunda ABS Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi;

 • Kanıta dayalı,
 • Bilimsel,
 • Somut,
 • 3D analiz sistemleri kullanarak lenfödem fizyoterapi konusunda ülkemizin en öne gelen merkezleri arasında yerini almaktadır.

Lenfödem Fizik Tedavi Nasıl Yapılır ?

Lenf ödem, intertisyel sıvının kontrolsüz üretimi veya varolan sıvının akış problemi sonucunda oluşan sağlık problemlerinden biridir. Bu ciddi sağlık probleminin tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri de lenfödeme yönelik fizik tedavidir.

Rahatsızlık ilk evrelerde genellikle bacakları etkilediğinde ayak sırtında başlarken kolları etkilediğinde şişlik ellerde başlar. Zamanında fizik tedavi ile müdahale edilmediğinde ise bacak ya da kola doğru ilerler. Görünüm olarak şişkinlik olarak beliren rahatsızlığın ileri seviyelerinde ise sırt ya da karın gibi alanlarda şekil bozuklukları olabilir. ABS Fizyoterapi Merkezi uzman lenf ödem terapisti kadrosuyla rahatsızlığın tedavisinde hızlı yol almanızı sağlar. Alanında başarılı fizyoterapi uzmanları tarafından 3D ve yapay zeka destekli analizler yapılır. Vücut, beden ve özellikle ayak incelemesi ile birlikte entegre edildiğinde en doğru analize ulaşılır. İleri teknolojiden faydalanılarak oluşturulan merkez, lenf ödem tedavisinde gösterdiği başarı ile hastaların kısa sürede sağlıklarına kavuşmasına yardımcı olur.

 

Lenfödem Fizik Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

 

Lenf ödem fizyoterapistleri, lisans eğitimlerine ek olarak özel akademilerde uzun soluklu eğitim ve deneyim sürecinden geçerler. Daha sonrasında bu alana yönelik özel olarak görev alır. Fizik tedavi içerisinde lenfödem terapisi özel ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu özel alanda hastaların rahatsızlıkları hassasiyet ile incelenerek kişiye özel programlar hazırlanır.

Bu önemli rahatsızlık için dört farklı yöntem tercih edilir;

 • Manuel lenf drenaj kontrolü,
 • Kompresyon yöntemi,
 • Cilt onarıcı bakım ve
 • Günlük egzersiz olarak sıralanan bu yöntemler, kısa sürede yoğun bir tedavi programı ile sonuç almaya yardımcı olabilir.

Yöntemler alanında uzman lenf ödem fizyoterapistleri tarafından belirleniyor olup hasta, rahatsızlığın düzeyi gibi noktalara dikkat edilerek belirlenir. Aynı zamanda yaşanan gelişmeler ve 3D analizler de tedavi sürecinin şekillendirilmesini sağlar.

 

Lenfödem Tedavisi Nasıl Yapılır ?

 

ABS Fizyoterapi Merkezi’nde son teknoloji gelişmeler kapsamında lenfödem de başarılı ve kanıta dayalı sonuçlar elde eden uluslararası altın standart olarak kabul edilen kompleks boşaltıcı fizyoterapi konsepti ile tedavi süreci ilerletilir.

İyileşme süreci hastalığın düzeyi, kişinin özellikleri ya da yaş gibi çeşitli değişkenlere göre değişir. Bu nedenle tedavi süreci için kişisel verilerin doğru tespiti ve bu verilerin doğru analizi oldukça önemlidir.

Tedavi, hastalığın ilerleme seviyesi kapsamında biriken lenf sıvısını yönlendirmek amacıyla;

 • Lenf drenaj masajı,
 • Sıvıyı yönlendirdikten sonra tekrar birikmesini önlemek amacıyla bandajlama,
 • Cilt bakımı ve özel egzersizler,
 • Günlük takip ya da ev çalışmaları gibi farklı yöntemler ile gerçekleştirilir.

Bu yöntemler, tıp biliminin son gelişmeleri ve uzman kadro aracılığı ile belirlenerek hastaların memnuniyetini kazanan sonuçlara ulaşma imkanı tanır.

 

Lenfödem Fizik Tedavi İle İyileşir mi ?

 

Lenf ödem tanısı ile başlatılan tedavi sürecinde düzen ve süreklilik büyük önem taşır. Tedavi programının aksatılmadan devam ettirilmesi iyileşme sürecine olumlu katkı da bulunan şartlardan bir tanesidir. Aynı zamanda iyileşme süreci hastanın ev aktiviteleri, spor ya da yapılması gereken günlük egzersizlerin düzenine bağlı olarak değişebilir. Hastanın azim ve sabrının belirleyici olduğu bu süreç, ABS Fizyoterapi Merkezi ile yüksek başarılı sonuçlara ulaşma olanağı tanır. İyileşme süreci kişi bünyesi ya da lenf ödem rahatsızlığının ilerleme oranına bağlı olarak değişebileceği için ay ya da yıl kapsamında belirli bir zaman ile sınırlandırılmaz. İyileşme süreci, sabır ve planlı fizyoterapi programına uyum sağlama gerekir. Bu program sonucunda başarılı sonuçlara ulaşılarak hastaların günlük hayatlarına sağlıklı bir şekilde ulaşmalarına kaynaklık eder.

Siz de lenfödem riskinden şüpheleniyor, şüphelendiğiniz bölgede

 • Dolgunluk hissi,
 • Ciltte değişiklikler,
 • Ağrı,
 • Şişlik,
 • Kızarıklık,
 • Karıncalanma gibi günlük hayatınızı olumsuz yönde etkileyen çeşitli rahatsızlıklar ile karşılaşıyor ve sağlık sorununuza çözüm arıyorsanız ABS Fizyoterapi Merkezi ile iletişime geçebilir, lenf ödem problemine sağlıklı ve güvenilir bir şekilde çözüm getirebilirsiniz.

Lenfödem fizyoterapi konusunda uzman fizyoterapist ekibimizden destek, detaylı bilgi ve randevu almak için iletişim sekmemize ya da whatsapp logomuza tıklayarak bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply