Skip to main content

Lordoz tedavisi modern çağ problemleri arasında en fazla karşımıza çıkan problemlerden birisi olmuştur.

Çünkü;

 • Modern yaşam,
 • Sedanter yaşam,
 • Yanlış beslenme,
 • Kas ve iskelet güçsüzlüğü,
 • Duruş (postür) bozuklukları gibi durumlar omurganın genel yapısını bozarak lordoz tedavilerini zorunlu bir hale getirmiştir.

Ülkemizde ve Dünya’da lordoz tedavisi başarılı bir şekilde fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır. Tedavi seçeneklerine geçmeden önce lordoz nedir ? Bunu anlamamız gerekir.

Lordoz Nedir ?

Lordoz nedir sorusu sık karşılaşılan ve aranan konuların en başında gelir.

İnsan omurgası, üzerine düşen yükün eşit bir şekilde dağılması ve hareket açıklığının oluşturulması için doğal eğriliklere sahiptir. Lordoz, yandan bakıldığı zaman bel bölgesinde görülen kavisin ortadan kalkmasıdır. İçeri doğru artan çukurluk, hareket esnekliğini azaltır. Yaşam kalitesini bozan bu durum, karın bölgesinin öne doğru çıkmasını sağlar. Fizyoterapistlerin başarılı bir şekilde sonuçlandırdığı omurga sorunları arasında yer alır.

Lordoz Nasıl Meydana Gelir ?

Lordoz nasıl meydana gelir peki ? Bel bölgesindeki kasların uzun süre aynı pozisyonda kalması ile eğrilik azalır. Omurlar arasındaki diske doğru gerçekleşen kas spazmı, lordoza neden olur. Hareketsizliğin kasları güçsüz hale getirmesi, kişileri risk altında bırakır. Bu durumlarda lordozun meydana gelmesi için alt yapıyı oluşturur.

Lordoz Neden Olur ?

 • Masa başında, uzun süre yanlış pozisyonda oturmak,
 • Aşırı kilonun iskelet sisteminde yük oluşturması,
 • Ağır yük taşımak,
 • Postür-duruş bozuklukları
 • Bel bölgesine darbe almak,
 • Uzun boylu ve aşırı zayıf olmak,
 • Skolyoz gibi omurga rahatsızlıklarına sahip olmak,
 • Güçsüz sırt kaslarına sahip olmak,
 • Ruhsal durumlar,
 • Omurgayı etkileyen kronik hastalıklar,
 • Akciğer problemleri,
 • Büyük cerrahi operasyonlar,
 • Ciltte var olan yara ve skar izleri,
 • Kemik erimesi ve zayıflığı yaşamak.

Lordoz Belirtileri Nelerdir ?

Lordoz sonucu, omurga yapısı önemli ölçüde bozulur. Karın, sırt ve kalça kasları ile bağlarda meydana gelen dengesizlik ve güç kayıpları, vücuda binen yükü minimuma indirir. Bu sorunun en önemli belirtilerinden biri, oturup kalkarken ya da öne doğru eğilirken zaman içerisinde artan ve sürekli bir hale gelen bölgesel ağrıdır. Bu durum ile birlikte vücudun dik durması zorlaşır. Vücut mekaniğini bozarak omurga kanalını daraltır. Öne doğru eğilme ihtiyacı artar. Kas ağrıları ve yorgunluğa neden olan bu rahatsızlık, bacaklara vuran ağrılar ile daha da fark edilir.

Lordoz Testi

Lordoz testi mutlaka ilgili hekiminiz veya fizyoterapistiniz tarafından yapılmalıdır. Ancak basit bir şekilde kendinizde var mı diye merak ediyorsanız düz bir duvara yaslanarak bel çukurunuzu ellerinizle değerlendirebilir veya boy aynasında kendi duruşunuzu gözünüzle nasıl olduğu şeklinde yorumlayabilirsiniz.

Lordoz Egzersizleri

Lordoz egzersizleri her bireye ve danışana özeldir. Herkesin vücut yapısı farklı olacağından sıradan ve genel egzersizler bu omurga problemini arttırmakla kalmaz geri dönüşü olmayan duruş bozukluklarına sürükleyebilir. Bu yüzden mutlaka bir fizyoterapist tarafından bu lordoz egzersizleri verilmelidir.

Lordoz Ameliyatı

Lordoz ameliyatı gelişmiş Dünya ülkelerinde en son seçenek olarak görülmektedir. Öncelik bir fizyoterapist tarafından duruş ve kas-iskelet sistemi probleminin düzeltilerek sağlam ve sağlıklı bir omurgaya kavuşmaktır. Fizyoterapist değerlendirmesi ve uygulamaları sonrasında multidisipliner çalışma ilkesiyle diğer seçenekler değerlendirilmelidir.

Lordoz Korsesi

Lordoz korsesi yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar göstermektedir ki mutlaka kişiye özel olarak düşünülmeli ve mutlaka bir uzman tarafından verildiği takdirde kullanılmalıdır. Çünkü lordoz korsesinin uzun süreli kullanımı sırt ve bel kaslarını güçsüzleştireceği gibi lordoz problemlerinin korse kullanımının bırakılmasıyla artacağına yönelik sonuçlarda vardır.

Lordoz Nasıl Teşhis Edilir ?

Ağrıların artması ile kişiler doktora müracaat eder. Yapılan detaylı muayene ile teşhis konulur. Röntgen, düz film ve MRI görüntüleme gibi radyolojik görüntüleme teknikleri ile değerlendirilerek ilgili hekim tarafından lordoz teşhisi konulur. Daha sonrasında fizyoterapistiniz tarafından beliniz ve çevre yapıları kapsayacak biçimde kasların muayenesi de gerçekleştirilir. Kaslarda güçsüzlük ve uzunluk dengesizlikleri ile bel bölgesi işlevselliği ve hareketliliği ilgili uzman tarafından değerlendirilir. Daha sonrasında fizyoterapistiniz tarafından uygulanan terapi yöntemleri ile oluşturulacak programla bireyler zaman içerisinde sağlığına kavuşur.

Lordoz Tamamen Geçer Mi ?

Fizyoterapistiniz tarafından düzenli olarak egzersizlerinizin yapılması ve uygulanacak doğru terapi programıyal lordoz tamamen geçebilir.

Lordoz Tehlikeli Mi ?

Lordoz tehlikelimi sorusu bu probleme sahip kişilerin merak ettiği bir soru. Omurga bir bütündür ve bel çukurunda ki bir artma sırt, boyun ve kuyruk sokumu gibi bölgelerinde ağırlık merkezlerini bozacağı için kronik dönemde ciddi ağrılı problemlere sebebiyet verir. Bu ağrılarla birlikte kişilerde hareket kısıtlılıkları ve yaşam fonksiyonlarında bozulmalar olabilir.

Lordoz Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Lordoz tedavisi için yapılan muayene sırasında;

 • Ağrının şiddeti,
 • Hastanın hareket sınırlılığı,
 • Günlük yaşam aktiviteleri sorgulanır.

Fizik tedavi(fizyoterapi) ile şekillenen tedavi süreci, bel, kalça, sırt ve boyun programlarınıda içerisine alan bütüncül ve fonksiyonel bir programlar desteklenir.

Lordoz Tedavisi Bakırköy

Lordoz tedavisi Bakırköy lokasyonunda bulunan ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezi etkinliği kanıtlanmış fizyoterapi metotları ile sizlere hizmet sunmaktadır.

Lordoz Tedavisi İçin Fizik Tedavi

Lordoz tedavisi için fizik tedavi metotları mutlaka bütüncül bir değerlendirmeyi içerisine almalıdır. Çünkü omurga vücudu bir bütün olarak etkileyebilen bir yapıdır. Tüm kas sistemleri de birbiri ile ritmik olarak çalışır. Bel bölgesinde meydana gelen lordoz problemide omurga ve kas sistemini birlikte etkileyeceği için mutlaka bütüncül ve fonksiyonel bir fizyoterapist değerlendirmesi başarı oranını etkileyecektir.

Lordoz Tedavisi İçin Ne Uygulanır ?

Ağrı ve spazma yönelik fizik tedavi uygulamaları ile Osteopati, gtos terapi, psikonöroimmünoloji gibi teknikler gerçekleştirilir. Kısalmış kaslara germe ve gevşeme, kuvveti azalmış kaslara güç ve doğru bir duruş için ise postür egzersizleri yapılır. Postür eğitimi ve aktivite modifikasyonu ile günlük yaşam rutinleri değiştirilip tedaviye destek olunur.

Lordoz Tedavisi İçin Fizyoterapi En Etkili Yöntemlerden

Fizyoterapistin tedavi programı, lordoz rahatsızlığına kalıcı bir çözüm getirir. ABS Fizyoterapi‘de ilgili hekimlik tarafından teşhisi konulmuş olan lordoz problemlerinde iğne, ameliyat ve ilaca ihtiyaç duymadan Dünya standartlarına ve kanıta dayalı terapi programı takip edilir. Lordoz rahatsızlığını fizyoterapi yöntemleri ile atlatarak ağrı olmadan, konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Lordoz Tedavisi İçin Fizyoterapist Desteği Önemli !

Lordoz tedavisi kendiliğinden geçecek bir problem olmayabilir. Bu konuda yapılan akademik ve bilimsel çalışmalar fizyoterapist desteğinin büyük öneme sahip olduğunu göstermektedir. Detaylı bilgi ve iyileşmek için bizlerle iletişim sekmesini tıklayarak irtibata geçebilirsiniz.

 

 

Şimdi yorum yap 2 yorumlar

Yorum yap

ABS - Bütüncül Bakış ile Fizyoterapi