Skip to main content

Manuel terapi ile ilgili araştırmalar son dönemlerde gerek akademik gerekse bilimsel olarakta çokça artmıştır. Manuel terapi yüzyıllar boyunca uygulanmış ve günümüze kadar gelmiş bir yöntemdir. Tıp alanının babası Tıbbın babası sayılan Hipokratın bu yöntemi ilk olarak uygulayan kişi olduğu ifade edilir. Daha da eski dönemlerde manuel terapinin uygulandığına dair de bir takım veriler mevcuttur.Hipokrat öncesinde dahi uygulandığına dair kanıtsal araştırmalar ve söylemlerde açığa çıkmıştır.

Manuel Terapi Etkili midir ?

Manuel terapi etkili midir ? Söz konusu terapi yöntemi Manuel Tıp alanı altında yer alan ve başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere tüm Avrupa’da uygulanan bir yöntemdir. Türkiye ise en iyi fizyoterapist arayışınıza cevap verebilecek nitelikte donanıma ve yetişmiş insan gücüne sahip bir ülkedir.

Manuel terapi alanında yapılan araştırmalar son 20 yıldır oldukça hızlanmış ve tüm dünyada alternatif ve yardımcı bir yöntem olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Uluslararası Manuel Terapi Derneği (FIMM) bu alanda araştırmalar yapmakta ve eğitim vermektedir.

Türkiye’de ise FIMM’e üye ilk dernek 2008 yılında Türk Manuel Terapi Derneği adıyla kurulmuştur. Öte yandan 2009 yılında ise Manuel Tıp Derneği FIMM üyesi olarak faaliyete başlamıştır.

Türkiye’de üniversite düzeyinde hem tıp fakültelerinde hem de sağlık bilimleri yüksekokullarında alanın uzman fizyoterapist akademisyenleri tarafından manuel terapi üzerine araştırmalar gerçekleştirimektedir. Ülkemizde akademik olarakta manuel terapi konusunda uzmanlık düzeyinde yüksek lisans eğitimi veren yüksek lisans programlarıda bulunmaktadır. Bu akademik yüksek lisans programları uygulamalı ve teorik olarak işlenmektedir. Yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada manuel terapi üzerine hem uygulamalı hem de teorik pek çok araştırma yapılmakta ve sonuçları da kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

Manuel Terapi Faydalı mıdır ?

Manuel terapi faydalımıdır ? sorusu bir çoğumuzun aklından mutlaka bir dönem geçmiştir. Bunun cevabını birlikte yapılan akademik çalışma ve araştırmaların sonuçlarına göre vermek daha doğru olacaktır. Dünyaca ünlü medikal tıp derigisi olan yakın zamanda manuel terapi alanında yapılan bir araştırmayı yayınlamıştır. The British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre; boyun ağrısı yaşayan 183 kişinin katıldığı bir çalışmayı içeriyor. Söz konusu araştırmada; boyun ağrısı yaşayan kişilerin; ilaç, muayene, direkt masraflar ve iş gücü kayıplarından doğan masrafları ve kişilerin sağlık durumları değerlendiriliyor.

Manuel terapi, fizik tedavi ve ilaç uygulamaları gerçekleştirilen 183 kişinin 27 hafta sonraki ağrı durumlarında ise şu şekilde bir değişim görülüyor:

  • Manuel terapi görenlerin ağrılarındaki iyileşme: Yüzde 68
  • Klasik fizik tedavi görenlerde: Yüzde 51
  • İlaç kullananlarda ise: Yüzde 36 iyileşme tespit ediliyor.

Öte yandan, gerçekleştirilen araştırma sonucunda manuel terapi uygulanan kişilerin diğer gruptaki kişilere oranla 3’te 1 oranında daha az maliyetle araştırmayı tamamladıkları ortaya çıkıyor.

Türkçeleştirecek olursak; boyun ağrısı teşhisine sahip kişilerde manuel terapi ile tedavi etmek klasik fizik tedavi ve ilaçla tedaviye göre daha başarılı olmaktadır. Bu başarıda beraberinde daha ucuz maliyet ile iyileşmeyi getiriyor.

Bu çalışmada Manuel terapinin daha az maliyetli olması ise; hastaların bu alanda aldıkları daha ucuz olmasından değil, uygulanan yöntemin daha iyi sonuç vermesi ve kişilerin günlük yaşam kalitesini arttırması nedeniyle iş kaybının azalması olarak değerlendiriliyor. Unutmayalım ki bu tip bir şikayetiniz varsa ve manuel terapi ile ilgili araştırmalar önceliğinizde ise önce uzman bir hekime, sonrasında ise uygunluğunuz söz konusu ise uzman bir fizyoterapist’e danışabilir, yardım alabilirsiniz.

Manuel Terapi ile İlgili Araştırmalar Konusunda Detaylı Bilgi İçin

ABS Fizyoterapi ve Rehabilitasyon merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply