Manuel Terapi Nedir? Hangi Rahatsızlıklarda Etkilidir?

Manuel terapi, tamamen vücut kaslarının çalıştırılması yöntemi ile herhangi bir cihaz kullanılmadan yapılan bir uygulamadır. Hastayı yormadan yavaştan hızlıya doğru hareketlerle yapıldığı için herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Bu yöntem ülkemizde ve dünyada uzman fizyoterapist ve bu alanda eğitimini tamamlamış hekim kişiler tarafından uygulanır.

Manuel terapi sadece kasların hareket ettirilmesi ile değil eklem, iç organlar ve sinirlerin dahi hareket ettirilmesi yöntemi kullanılarak da yapılmaktadır. Bunlarada osteopati ve sinir mobilizasyonları adı verilmektedir. Hastalar için hem şifa hem de rahatlama yöntemi olan manuel  terapi teknikleri en çok tercih edilenler arasındadır.

Manuel terapi, bel ve boyun fıtıkları, çeşitli kas ağrıları, sinir sıkışmaları, boyun kökenli baş ağrıları, topuk dikeni ve menisküs gibi daha birçok hastalığın tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Hastaların bu yöntemi çok sevmesi konforlu, ağrısız ve acısız olması bu yöntemin tercih edilebilirliğini attırmıştır.

Kas Ağrıları

Kas ağrıları günümüzde masa başı çalışan kişiler ve öğrencilerin en çok yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Duruş bozuklukları ve uzun süre hareketsizliğin getirdiği bu hastalıkların çözümü ilaçlar ile kısıtlı olmayıp çeşitli fiziksel terapilerle de desteklenebilmektedir. İstanbul’da ikamet eden ya da ulaşım zorluğu olmayan hastalar bu konuda Bakırköy fizyoterapi merkezi ile iletişime geçip fizyoterapist değerlendirmesi olabilmektedir. Tanısı hekim tarafından belirlenen rahatsızlıklar için kişiye özel belirlenen fizyoterapi yöntemleri ile kısa sürede sağlığınıza kavuşmak mümkündür.

Kas ağrısı olarak düşünülen hastalıklar farklı hastalıklarında belirtisi olabileceği gibi doktorunuz tarafından tanı konulması en önemli aşama olmaktadır.

Bel- Boyun Fıtığı

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde ameliyatsız ve ilaçsız çözümler sunan manuel terapi yöntemi ile İstanbul fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak mümkündür. Bu alanda uyguladıkları tedavi ile tedavi süresinin aksatılmaması durumunda kısa sürede olumlu sonuçlar alınmaktadır. Üstelik ilaçsız ve cihaz kullanılmadan yapıldığı için tıp dünyası adına atılan büyük bir adım olmuştur.

Uzman Fzt. Ahmet Burak SEZGİN ve daha birçok alanında uzman kişilerin uygyuladığı metotlar bel ve boyun tedavisinde uyguladığı farklı uygulamalar hemen her hastaya çare olmaktadır.

Migren

Günümüzde migren ağrılarının çözümü içinde fonksiyonel tıp tedavilerinden sıkça faydalanılmaktadır. İlaçla kesin sonuçlar elde edilemeyen dönem dönem migren atakları geçiren hastalar için bu yöntem çok faydalıdır.

Tıp Dünyasında geçtiğimiz yıllarda migren teşhisi konan hastalar için de ameliyat yöntemi ortaya çıkarılmıştır. Ancak her hastada olduğu gibi migren hastalarının da çok fazla tercih etmek istemediği bir yöntem olduğu söylenmektedir.

Migren tedavisinde de kullanılan manuel terapi, osteopatik terapi, GTOS Terapi, psikonöroimmünoloji gibi metotlar ile kısa sürede belirtilerin hafiflediği gözlemlenmiştir. Manuel terapinin yanı sıra bütüncül terapi yöntemi ile de migren ve migrenin etkilediği diğer hastalıklardan kolayca kurtulmak mümkün olmuştur.

Fizik tedavi uzmanı kişiler gelen hastaya tanıyı koyduktan sonra migrenin etki alanına ve derecesine göre uygun tedavi yöntemini belirlemişlerdir. Tedavi süresince, seanslar ertelenmeden düzenli olarak yapıldığında hastalığın iyileştiği atakların daha az tekrarlandığı gözlemlenmiştir. Bu tedavi ile amaç hem ameliyatı tedavi yöntemleri arasında en son sıralara getirmek hem de ilaç kullanımının azalmasını sağlamaktır. Buda fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlere büyük işler düştüğünü göstermektedir.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi