Skip to main content

Manuel terapide bütüncül bakış günümüzde makineye veya cihaza ihtiyaç duyulmaksızın yalnızca elle uygulanarak kişiye özel olarak yapılan ve tedavi edici özelliği olan bir fizik tedavi şeklid3ir. Amaç kas gerginliği, kas spazmı, eklem disfonksiyonu, eklem blokajları ( kısıtlılık )’nın sebep olduğu ağrıların azaltılması ve tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Manuel terapi’de sorunlu bölgede veya kaynaklandığı bölgeye göre mevcut dokuya baskı, manipulasyon veya mobilizasyon yaparak eklem, kas ve yapının normal fizyolojik yapısında olması sağlanır.

Manuel Terapi Elle mi Uygulanır ?

Manuel terapi ellemi uygulanır ? Manuel terapinin en önemli özelliği yalnızca ellerin kullanılmasıdır. Manuel terapi kas, eklem, sinir sistemi ve iskelet yapısında hareket kabiliyeti kısıtlanan ve yeterli hareket alanı olmayan kimselerde uygulanır. Manuel terapi acılı, ağrılı bir işlem değildir asla. Önce zarar vermemek en bilinen sebeptir. Hastanın yada danışan kişinin acı çekmeden doğal yöntemlerle tedavi edilmesi amaçlanır. Dokularda oluşan gerginliğin azaltılması ve hareketliliğin güçlenmesi için manuel fizyoterapi bir diğer adıyla manuel fizik tedavi uygulanır. Manuel terapi mutlaka ama mutlaka bu alanda yeterliliğe sahip uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır.

Manuel Terapi ve Bütüncül Terapi Arasındaki İlişki

Manuel terapi ve bütüncül terapi arasında ki ilişki, gelişen ve modern Dünya yapısıyla birlikte teknolojinin de gelişmesi sağlık alanına yeni bakış açılarının kazandırılmasına olanak tanımıştır. Bu anlamda son zamanlarda ülkemizde de adından sıkça söz ettiren manuel terapi’nin yalın bir metot olmadığı bilinmelidir. Sağlık bütüncül düşünmeyi gerektirir. Bu yüzden ülkemizde de multidisipliner çalışan ve bütüncül tıp ilkesini benimsemiş olan fizyoterapistler tarafından da manuel terapi uygulanan hastanın ilgili şikayetlerinin altında yatan faktörün psikosomatik olması durumunda da psikoterapiyle birlikte uygulandığı ve uygulanabileceğini söylemek mümkündür.

Bütüncül terapi ve fonksiyonel tıp yaklaşımıyla hastalar çok daha kısa sürede tedavi edilebilmekte ve kalıcı bir etki oluşturulmaktadır. Bütüncül terapi mantığıyla uygulanan manuel terapi tedavisiyle hastalar cerrahi uygulamalara ihtiyaç duyulmaksızın hem ruhsal hem de bedenen iyileşirler.Tabiki burada belirtmekte yarar var; manuel terapi’nin kişiye öncelikle uygun olması gerekmetekdir. Ameliyat gerektirmeyen durumlarda uygulanabilirlikte denilebilir. Toparlayacak olursak; günlük hayatta yaşanılan psikolojik problemler yalnızca ruh sağlığına değil görüldüğü üzere eklem, kas, sinir ve dolaşım sistemlerine de etkide bulunmaktadır.

Bütüncül Tıp Nedir ?

Bütüncül tıp nedir ? Farkında olunmasa da beden sağlığı da yaşanılan sorunlardan etkilenir. Biz bütüncül düşünen sağlık profesyonelleri, bütüncül fizyoterapiyle sağlık probleminin sebep olduğu sorunun kaynağına inerek hem ruhsal hem de bedensel iyileştirmeyi gerçekleştirilir. Bu durum manuel terapiyle birlikte uygulanılarak gerçekleştirilir olmasıda başarı ve iyileşme oranını daha fazla arttırır. Genellikle manuel terapi uygulamasını gerektiren hastalıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon alanına yada rotasyolu olarak mevcut diğer alanlarla ilgilidir.

Manuel Terapi’de Bütüncül Bakış Açısı Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Peki bütüncül fizyoterapi ve manuel terapide bütüncül bakış açısı fizyoterapistler tarafından ortaya nasıl çıkmıştır dersiniz ?

Zamanla sinir sisteminin insan psikolojisiyle ilgili olduğuna dair bulgular bilimsel ve akademik olarak elde edilmiştir. Hastaların yaşam öyküleriylede bu durum bir çok kez örtüşmüştür. Böylece fizyoterapistler Düya’da ve ülkemizde metodolojik bir yol izleme kararı almışlardır. Bütüncül fizyoterapide’ki bakış açısı bu şekilde ortaya çıkmış denilebilir.

Manuel Terapi’nin Faydası

 • Manuel terapi hastaya çok daha kısa sürede iyileşme imkanı sağlar ve neden odaklıdır.
 • Bazı durumlarda ve uygun şartlarda tek seansta bile ağrıların büyük bir kısmı yok olabilir.
 • Yapılan araştırmalar ve değerlendirmelere neticesinde başarılı oranının oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Akademik ve bilimsel çalışmalarda bunu çok kez kanıtlamıştır.
 • Manuel terapi tedavisinde sorunlu bölgeye doğrudan uygulama yapıldığı için sonuçlar etkili ve hızlıdır.
 • Tamamen doğal olması herhangi bir ilaç kullanımına gerek duyulmasını engeller. Böylece kimyasal etkiler gözlemlenmez.
 • Şimdiye kadar gözlemlenen herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Manuel terapi uygulamalarında tamamen klinik bilgiler kullanılır
 • Manuel terapi ekonomiktir.
 • Sosyal hayatınızı ve yaşamınızda herhangi bir kısıtlama oluşturmaz.
 • İstirahat gerektirmez. Ameliyat gibi 1-2 hafta dinlenme zorunluluğu yoktur.
 • Spesifik yani kişiye özel olarak uygulanır.
 • Ağrısız ve acısız bir metottur.
 • Egzersiz gibi kolay ve uygulanabilir gibi destekleme ile kalıcı ve konforlu bir iyileşme sağlar.

Manuel Terapi’de Bütüncül Bakış ve Daha Fazlası İçin

Manuel Terapi’de bütüncül bakış konusunda tüm merak ettikleriniz ve randevu oluşturmak için bizlere randevu oluştur ya da iletişim sekmesini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca ana sayfamızda bulunan WhatsApp butonuna tıklayarakta hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler.

Leave a Reply