fbpx

Manuel Terapide Kayroprakti Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kayroprakti, manuel terapi uygulamaları içerisinde yer alan ve bu alanda eğitimini tamamlamış uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan terapi yöntemidir. Kayroprakti hakkında bilgi vermeden önce bu uygulamanın temeli olan manuel terapi hakkında bilgi vermek gerekmektedir.

Manuel terapi herhangi bir ek cihaz kullanmadan yalnızca eller kullanılarak uygulanan, kökeni Hipokrata kadar dayanan bir tıp bilimidir Bu bilime verilen uygulamanın isminir manuel terapi. Manuel terapinin tarihi eski Yunan hekimlerine kadar dayanmaktadır. O dönemden günümüze kadar uygulanmaya devam edilen bilimsel ve geleneksel bir yöntemdir. Kas ve eklem ağrısı, omurga problemleri, kas spazmı gibi kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde ağrılı bölgenin mobilize ve manipüle edilmesi ile tedavi sağlanmaktadır.

Mobilize ya da mobilizasyon hastanın varolan kısıtlılık durumunun ve ağrısının giderilmesi için uygulanan tekrarlı ve yumuşak hareketlerdir.

Manipüle ya da manipülasyon ise hastanın konumlandırılmasının ardından belirli bir bölgeye hızlı ve kontrollü şekilde kuvvet uygulanmasıdır.

Bu iki yöntemden biri ya ikisinin birlikte kombine şekilde kullanılmasıyla biyomekanik yapı düzeltilerek ağrı giderilmiş olur.

Manuel Terapi Hangi Hastalara Uygulanır?

Manuel tedavi özellikle boyun ve bel fıtığı, mekanik bel ağrılarında, omurga problemlerinde, skolyoz, kifoz, lordoz rahatsızlıklarında egzersiz ile birlikte kombine olarak etkili sonuç vermektedir ve cerrahi olmayan bir yaklaşım olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak cerrahi işlem yerine kullanılamayacağını belirtmek gerekiyor. Çünkü mutlak cerrahi gerektiren durumda hiç bir manuel terapi yöntemi cevap vermeyecektir. Aksine riskli ve uygulanması doğru değildir.

Tedavi doku ve kaslar üzerinde itme, çekme, gerdirme, gevşetme ve bastırma gibi kuvvet ve hareketler uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Ağrıdan veya sahip olduğu rahatsızlıklardan dolayı hareket kısıtlaması olan hastalara bahsedilen hareketler uygulanarak eklem hareketliliği ve kas gerginliği azaltılır. Herhangi bir ilaç, alet veya cihaz kullanılmadığı için yan etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle kronik rahatsızlıklara sahip hastalarda da güvenle kullanılabilmektedir. Ancak hastanın durumunun uzman kişilerce ve dikkatle incelenmesi gerekmektedir. İncinme, yırtık, burkulma ve kırık gibi zedelenmeler manuel tedavi için sakıncalı olarak değerlendirilmektedir. Multidisipliner çalışma ilkesi içerisinde burada da yine mutlaka hekim teşhis ve tanısı gerekmektedir.

Kayroprakti Nedir?

“Elle yapılan” anlamına gelen kayroprakti dünyada en çok kullanılan manuel tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul görmektedir. Omurgayla kas iskelet sisteminin meydana getirdiği yapı ile sinir sistemi tarafından kontrol edilen fonksiyonlar arasındaki ilişki kayropraktiyi oluşturur. Spinal manipülasyon olarak sinir kas iskelet sistemi hastalıklarının teşhis, tedavisi ve önlenmesi için kullanılır. Manuel terapinin tarihi eski Yunan ve Hipokrat’a kadar eskiye gitse de kayroprakti 1895’ten beri süregelmektedir.

Kayropraktide Yardımcı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kayroprakti uygulamasında yardımcı ve en güçlü metodun hastalara kişisel gereksinimlerine uygun olarak oluşturulmuş egzersiz programlarıdır. Multidisipliner çalışma ilkesi içerisinde de; kayroprakti uzmanı bir fizyoterapistten aldığınız destekle birlikte; yardımcı yöntemler olarak psikonöroimmünoloji, GTOS Terapi, osteopati ve klasik fizyoterapi uygulamalarının da olabileceği unutulmamalıdır. Uygulanacak ve destek alınacak metot ne olursa olsun mutlaka hastanın teşhis-tanısı ön planda tutularak ilgili hekim görüşü ve uygunluğu olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Kayroprakti Tedavi Süreci Nasıldır?

Sürecin ne sıklıkta olacağı ve ne kadar süreceğiyle alakalı en sağlıklı bilgiyi size fizyoterapistiniz verecektir. Örneğin akut yani aniden gelişen hastalıklarda tek seferde uygulanan manipülasyon ile tedavi mümkün olabilir. Kronik yani uzun süreli rahatsızlıklarda seans sayısının arttırılarak uygulanması gerekmektedir. Tedavi kişinin genel durumunun ayrıntılı incelenmesiyle uzman doktor teşhisi sonrası fizyoterapist tarafından belirlenir. Yani tamamen kişiye özeldir. Bunun için öncelikle detaylı bir ön değerlendirme gerekmektedir. Çünkü hekim teşhis ve tanısı kadar uygulanacak metodun belirlenmesi ve rehabilitasyon programının oluşturulması için fizyoterapistinizinde değerlendirmesi ve yorumu mutlaka çok önemlidir.

Manuel terapi konusunda bilgi ve randevu almak için Uzman Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin ve ekibine, kayroprakti hakkında ayrıntılı bilgi almak için ise bu alanda hizmet veren bir başka uzman fizyoterapiste danışmanız gerektiğini belirterek sağlıklı günler dileriz.

Fizyoterapistinize danışın !Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi