Manuel Terapinin Yan Etkileri Var mıdır?

En eski tedavi yöntemlerinden biri olan, günümüzde klasik tıbbın bünyesinde, uzman fizyoterapistlerin uyguladığı manuel terapi, kişiye hareket kabiliyetini yeniden kazandıran bir tedavi yöntemidir. Çocukluktan başlayan duruş bozuklukları, yaşın ilerlemesiyle görülen kireçlenme, omurganın yanlış hareketleri sonucu oluşan fıtıklar, kas yırtılmaları gibi pek çok olumsuzluğu gideren, yaşam kalitesini artıran manuel terapi, bedenin olağan potansiyelini yeniden ortaya çıkarır.

Manuel Terapide Ağrı Olur mu?

Kelime anlamı “elle yapılan tedavi” olan manuel terapi, mutlaka uzmanlık eğitimi almış fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Doğru bir uzman elinde, doğru bir tedavi sonucu mevcut ağrılar giderilir, bel ve boyun fıtıkları, omurgadan kaynaklanan tüm kronik ağrılar ve kas gerginlikleri tedavi edilir. Omurga bir bütündür ve tüm vücudun mekaniğini etkiler. Örneğin, kalça eklemlerinin yanlış hareket etmesi ile boyun ağrısı tetiklenebilir ve hareket kısıtlanabilir. Manuel terapi eğitimi almış uzman bir fizyoterapist, omurganın tüm vücutla olan bağlantılarını bilir ve doğru bir tedavi uygulayarak yan etkilere maruz kalmadan kişinin tedavi sürecini tamamlar.

Manuel Terapide İlaç Yoktur

Pek çok kişi ilaçların yan etkilerinden, ameliyat sonrasında yaşadığı zorlanmalardan şikayetçidir. Manuel terapide ilaç, tıbbi malzemeler ya da mekanik araçlar kullanılmaz. Dolayısıyla bütüncül terapi yöntemlerinin en kısa sürede sonuç veren çeşidi olan bu tedavi yönteminde, herhangi bir ilacın yan etkisi yaşanmaz. Tamamen eller kullanılarak yapılan manuel terapi, hastayı günlük hayatından koparmadan kısa sürede olumlu etkiler gösterir.

Zamanı İyi Yönetmek

Bazen çok hareketli bir yaşam, fazla kilolar, bilgisayar başında geçirilen uzun zaman, bazen de tam aksine aşırı hareketsiz yaşam nedeniyle kas ve iskelet sisteminin yapısı bozuluyor, ağrı ve spazmlar kişilerde kronik hale gelebiliyor. Uzun süren tedavi süreçleri, ilaç kullanımı ve ameliyatlar hastanın psikolojik yaşantısını olumsuz etkilerken, manuel terapi hızlı sonuç vermesi ile kişilere avantaj sağlamaktadır. Akut bir rahatsızlıkta tek bir seansta sonuç alınabilirken, kronikleşmiş sorunlarda 8-10 seans sonunda hastanın yaşam kalitesini yeniden kazanması mümkündür. Kısa sürede, verimli geçen bir tedavi süreci yaşamak, kişilerin psikolojisini olumlu etkiler. Motivasyonu yüksek bir psikoloji ile elbette tedavi süreci kısalacak, kaliteli bir yaşama kavuşmak ve bedenin doğal yapısına dönmesi mümkün olacaktır.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi