Skip to main content

Manuel terapinin yan etkisi var mı ? Sorusu manuel terapi konusunda destek almak isteyen herkesin merak ettiği önemli sorular arasında yerini almakta.

Kökeni Hipokrat’a kadar uzanan, insanlık tarihi kadar eski bir uygulama olduğunu daha önceki yazılarımızda da anlatmıştık. Bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biri olan, günümüzde klasik tıbbın bünyesinde olan ve manuel terapi konusunda uzman fizyoterapist’lerin uyguladığı manuel terapi tekniği, kişiye hareket kabiliyetini yeniden kazandıran bir tedavi yöntemidir.

Çocukluktan başlayan duruş bozuklukları, yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen kireçlenme, çevresel streslerin sonucunda oluşan kas gerginlikleri, omurganın yanlış hareketleri sonucu oluşan fıtıklar, kas yırtılmaları, sinir sıkışmaları gibi pek çok olumsuzluğu gideren, yaşam kalitesini artıran manuel terapi, bedenin olağan potansiyelini yeniden ortaya çıkaran başarılı bir tıp uygulamasıdır.

Manuel Terapide Ağrı Olur mu ?

Kelime anlamı “elle yapılan tedavi” olan manuel terapi, mutlaka bu alanda eğitim almış fizyoterapist veya yine bu alanda eğitim almış doktor tarafından yapılmalıdır. Doğru uzman elinde, doğru bir tedavi sonucu mevcut ağrılar giderilir, bel ve boyun fıtıkları, omurgadan kaynaklanan tüm kronik ağrılar ve kas gerginlikleri tedavi edilir. Dolayısıyla manuel terapi ağrılı bir uygulama değil aksine hissedilen ağrının ortadan kaldırılması üzere uygulanan ağrısız, iğnesiz, ilaçsız bir uygulamadır.

Manuel Terapinin Yan Etkisi Var mı ?

İnsan vücudunda ve tüm omurgalı canlılarda omurga bir bütündür ve tüm vücudun bio mekaniğini etkiler. Örneğin, omurgaya bağlı olarak hareket eden kalça eklemlerinin yanlış hareket etmesi ile boyun ağrısı tetiklenebilir ve hareket kısıtlanabilir. Yada yine omurgayla etkileşim içerisinde bulunan çene problemleri boyun omurga eklemlerini ve dolayısıyla tüm omurga mekaniğini etkileyebilir.Bu yüzden manuel terapi eğitimi almış ve bütüncül düşünebilen uzman bir fizyoterapist, omurganın tüm vücutla olan bağlantılarını bilir ve doğru bir tedavi uygulayarak yan etkilere maruz kalmadan kişinin tedavi sürecini tamamlar. Bu süreçte söylediğimiz üzere tamamiyle ağrısız olarak devam eder.

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır ?

Pek çok kişi ilaçların yan etkilerinden, ameliyat sonrasında yaşadığı zorlanmalardan şikayetçidir. Manuel terapide ilaç, tıbbi malzemeler ya da mekanik araçlar kullanılmaz. Dolayısıyla bütüncül ve fonksiyonel fizyoterapi yöntemlerinin en kısa sürede sonuç veren çeşidi olan bu tedavi yönteminde, herhangi bir yan etki yaşanmaz. Tamamen eller kullanılarak yapılan manuel terapi, hastayı günlük hayatından koparmadan kısa sürede olumlu ve konforlu bir iyileşme etkileri gösterir. Burada önemli olan manuel terapi uygulamasının alanında uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanmasıdır. Çünkü uzmanınız manuel terapinin oluşturabileceği zararları bilir ve size özel değerlendirmeler neticesinde manuel terapi uygulamasını yapar.

Manuel Terapi Hızlı Sonuç Verir mi ?

Bazen çok hareketli bir yaşam, fazla kilolar, bilgisayar başında geçirilen uzun zaman, bazen de tam aksine aşırı hareketsiz yaşam nedeniyle kas ve iskelet sisteminin yapısı bozuluyor, ağrı ve spazmlar kişilerde kronik hale gelebiliyor. Uzun süren tedavi süreçleri, ilaç kullanımı ve ameliyatlar hastanın psikolojik yaşantısını olumsuz etkilerken, manuel terapi hızlı sonuç vermesi ile kişilere avantaj sağlamaktadır. Akut bir rahatsızlıkta tek bir seansta bile sonuç alınabilirken, kronikleşmiş sorunlarda 6-8 seans sonunda hastanın yaşam kalitesini yeniden kazanması mümkündür.

Tabiki seans aralıklarının belirlenmesi her hastada değişiklik gösterebileceği gibi uzman manuel terapist’inde kararıyla doğrudan ilgilidir. Tedavide kısa sürede, verimli geçen bir tedavi süreci yaşamak, kişilerin psikolojisini olumlu etkiler. Motivasyonu yüksek bir psikoloji ile elbette tedavi süreci kısalacak, kaliteli bir yaşama kavuşmak ve bedenin doğal yapısına dönmesi mümkün olacaktır. Dolayısıyla hastanın şikayetlerinde kısa süre içerisinde hissettiği azalış manuel terapi’nin etkisini dahada arttıracaktır.

Manuel Terapinin Yan Etkisi Var mı Sorusu İle Birlikte

Tüm merak ettikleriniz ve daha fazlası için iletişim sekmesi veya randevu oluştur butonunu tıklayabilirsiniz. Ana sayfamızda bulunan WhatsApp sekmesi üzerinden de hızlıca bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply