Manuel Terapiye Çok Yönlü Bakış Açısı: Bütüncül Terapi

Manuel terapi günümüzde makineye veya cihaza ihtiyaç duyulmaksızın yalnızca elle uygulanarak tedavi edilen fizik tedavi şeklidir. Amaç kas gerginliği, spazmı veya eklem dizfonksiyonunun sebep olduğu ağrıların azaltılmasıdır. Sorunlu bölgedeki kas dokusuna baskı yaparak eklemlerin manipüle olması sağlanır. Manuel terapinin en önemli özelliği yalnızca ellerin kullanılmasıdır. Manuel terapi kas, eklem ve iskelet yapısında hareket kabiliyeti kısıtlanan ve yeterli hareket alanı olmayan kimselerde uygulanır.

Hastanın acı çekmemesi sağlanarak doğal yöntemlerle tedavi olması amaçlanır. Kaslardan oluşan gerginliğin azaltılması ve hareketliliğin güçlenmesi için manuel fizik tedavi uygulanır. Manuel terapi mutlaka bir fizyoterapist tarafından uygulanmalıdır.

Manuel Terapi ve Bütüncül Terapi Arasındaki İlişki

Modern teknolojinin gelişmesi sağlık alanına yeni bakış açılarının kazandırılmasına olanak tanımıştır. Bu anlamda son zamanlarda manuel terapinin psikoterapiyle birlikte uygulanmaya başlandığını söylemek mümkündür. Bütüncül terapi yaklaşımıyla hastalar çok daha kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Bütüncül terapi tedavisiyle hastalar cerrahi uygulamalara ihtiyaç duyulmaksızın hem ruhsal hem de bedenen iyileşirler. Günlük hayatta yaşanılan psikolojik problemler yalnızca ruh sağlığına etkide bulunmaz.

Farkında olunmasa da beden sağlığı da yaşanılan sorunlardan etkilenir. Bütüncül terapiyle sağlık probleminin sebep olduğu sorunun kaynağına inilerek hem ruhsal hem de bedensel iyileştirmeler gerçekleştirilir. Bu durum manuel terapiyle birlikte uygulanılarak gerçekleştirilir. Genellikle manuel terapi uygulamasını gerektiren hastalıklar merkezi sinir sistemiyle ilgilidir. Zamanla sinir sisteminin insan psikolojisiyle ilgili olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Hastaların yaşam öyküleriyle bu durum örtüşmüştür. Böylece fizyoterapistler metodolojik bir yol izleme kararı almışlardır.

Manuel Terapinin Diğer Tedavilere Göre Avantajları Nelerdir?

  • Manuel terapi hastaya çok daha kısa sürede iyileşme imkanı sağlar.
  • Bazı durumlarda tek seansta ağrıların büyük bir kısmı yok olabilir.
  • Yapılan araştırmalar ve değerlendirmelere neticesinde başarılı oranının oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir.
  • Manuel terapi tedavisinde sorunlu bölgeye doğrudan uygulama yapıldığı için sonuçlar etkili ve hızlıdır.
  • Tamamen doğal olması herhangi bir ilaç kullanımına gerek duyulmasını engeller. Böylece kimyasal etkiler gözlemlenmez.
  • Şimdiye kadar gözlemlenen herhangi bir yan etkisi yoktur.
  • Manuel terapi uygulamalarında tamamen klinik bilgiler kullanılır.


bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi