Manuel Terapi’ye İlişkin Araştırmalar ve Türkiye

Manuel terapi yüzyıllar boyunca uygulanmış ve günümüze kadar gelmiş bir yöntemdir. Tıp alanının babası Tıbbın babası sayılan Hipokrat’ın bu yöntemi ilk olarak uygulayan kişi olduğu ifade edilir. Daha da eski dönemlerde manuel terapinin uygulandığına dair de bir takım veriler mevcuttur. Söz konusu terapi yöntemi Manuel Tıp alanı altında yer alan ve başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere tüm Avrupa’da uygulanan bir yöntemdir. Türkiye ise en iyi fizyoterapist arayışınıza cevap verebilecek nitelikte donanıma ve yetişmiş insan gücüne sahip bir ülkedir.

Manuel terapi alanında yapılan araştırmalar son 20 yıldır oldukça hızlanmış ve tüm dünyada alternatif ve yardımcı bir yöntem olarak kullanımı yaygınlaşmıştır. Uluslararası Manuel Terapi Derneği (FIMM) bu alanda araştırmalar yapmakta ve eğitim vermektedir.

Türkiye’de ise FIMM’e üye ilk dernek 2008 yılında Türk Manuel Terapi Derneği adıyla kurulmuştur. Öte yandan 2009 yılında ise Manuel Tıp Derneği FIMM üyesi olarak faaliyete başlamıştır.

Türkiye’de üniversite düzeyinde hem tıp fakültelerinde hem de sağlık bilimleri yüksekokullarında alanın uzman akademisyenleri tarafından manuel terapi üzerine araştırmalar gerçekleştirimektedir. Yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada manuel terapi üzerine hem uygulamalı hem de teorik pek çok araştırma yapılmakta ve sonuçları da kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

The British Medical Journal’ın Manuel Tedavi Araştırması

The British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırma raporu; boyun ağrısı yaşayan 183 kişinin katıldığı bir çalışmayı içeriyor. Söz konusu araştırmada; boyun ağrısı yaşayan kişilerin; ilaç, muayene, direkt masraflar ve iş gücü kayıplarından doğan masrafları ve kişilerin sağlık durumları değerlendiriliyor.

Manuel terapi, fizik tedavi ve ilaç uygulamaları gerçekleştirilen 183 kişinin 27 hafta sonraki ağrı durumlarında ise şu şekilde bir değişim görülüyor:

Manuel terapi görenlerin ağrılarındaki iyileşme: Yüzde 68
Klasik fizik tedavi görenlerde: Yüzde 51
İlaç kullananlarda ise: Yüzde 36 iyileşme tespit ediliyor.

Öte yandan, gerçekleştirilen araştırma sonucunda manuel terapi uygulanan kişilerin diğer gruptaki kişilere oranla 3’te 1 oranında daha az maliyetle araştırmayı tamamladıkları ortaya çıkıyor.

Manuel terapinin daha az maliyetli olması ise; hastaların bu alanda aldıkları daha ucuz olmasından değil, uygulanan yöntemin daha iyi sonuç vermesi ve kişilerin günlük yaşam kalitesini artırması nedeniyle iş kaybının azalması olarak değerlendiriliyor.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi