Manuel Terapiyi Kimler Uygulayabilir?

Manuel terapi için karar verme aşamasında iseniz en iyi fizyoterapist araştırmaları yaptığınız platformlarda pek çok farklı bilgi ile karşılaşmanız muhtemeldir. Kulaktan dolma bilgilerle iyi bir karar vermeniz sizi doğru sonuca ulaştırmayacaktır. Bu nedenle; manuel terapiyi kimlerin uygulayabileceği ve ne tür yerlerden bu hizmeti almanız gerektiği konusu oldukça önemlidir.

Öncelikle manuel terapinin manuel tıp bilimi altında yer alan özel bir tıbbi saha olduğunu unutmamalısınız. Söz konusu uygulama mutlaka manuel terapi eğitimi almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Manuel terapi; ameliyatsız biçimde çözüme kavuşturulabilecek ve kişinin yaşam kalitesini artırmak üzere tüm kas iskelet problemlerine uygulanan bir yöntem olduğunu da unutmamalısınız.

Tamamen Elle Uygulanan Bir Yöntemdir

Manuel terapi yöntemi tamamen elle uygulanan bir yöntemdir. Kişilerin hareket sistemini ağrısız hareket ettirmesi ve postural dengesini sağlaması için gerçekleştirilen bir takım manevları kapsar. Tıbbi ilaç, mekanik ya da manuel tıbbi bir malzemeyle uygulanmaz. Manuel tıp alanı içinde yer almasının temel sebeplerinden birisi de söz konusu uygulamaların manuel (elle) gerçekleştiriliyor olmasındandır.

Alanında Uzman Fizyoterapistlere Başvurun

Manuel terapi yöntemine karar verdiyseniz mutlaka bu konuda uzman olan fizyoterapistlere başvuruda bulunmalısınız. Fizyoterapi ve manuel terapiye dair hiçbir eğitim almamış ve halk dilinde ağrıcı (şifacı) tabir edilen kişilerin manuel terapi uygulamalarını kesinlikle kabul etmemelisiniz. Çünkü gerçekleştirilecek yanlış bir uygulama vücudunuzda kalıcı hasarlara yol açabilir. Mevcut yaşam kalitenizi bir daha geri dönülemez biçimde olumsuz yönde etkileyebilir.

Fizyoterapist; doğuştan gelen özür durumları, hareket sistemi bozuklukları ve bunlara bağlı ağrı ve fonksiyon bozukluklarını hekimin tanısı doğrultusunda ölçme, değerlendirme ve incleme yöntemlerini belirleyen, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan, söz konusu alanda uzman olan kişilerdir.

Fizyoterapistlik unvanı, sağlık yüksekokulları fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerini başarı ile tamamlayan kişilere verilir. Söz konusu eğitim 4 yıllık oldukça kapsamlı bir lisans eğitimini içerir. Söz konusu eğitimi tamamlayan ve fizyoterapist eğitimi alan kişiler daha sonra manuel terapi konusunda gerçekleştirilen eğitim programlarına katılmaları ve bu alanda da yetkin olduklarını ispatlamaları gerekir.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi