fbpx

Manuel Terapiyi Kim Uygulayabilir?

Manuel terapi için karar verme aşamasındaysanız en iyi fizyoterapist ve en iyi manuel terapist araştırmaları yaptığınız platformlarda pek çok farklı bilgi ile karşılaşmanız muhtemeldir. Kulaktan dolma bilgilerle iyi bir karar vermeniz sizi doğru sonuca ulaştırmayacaktır. Bu nedenle; manuel terapiyi kimlerin uygulayabileceği ve ne tür yerlerden bu hizmeti almanız gerektiği konusu oldukça önemlidir.

Öncelikle manuel terapinin manuel tıp bilimi altında yer alan özel bir tıbbi saha olduğunu unutmamalısınız. Söz konusu uygulama mutlaka manuel terapi eğitimi almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

Manuel terapi; uygulamaya uygunluğu olan hastalarda ameliyatsız biçimde çözüme kavuşturulabilecek ve kişinin yaşam kalitesini artırmak üzere tüm kas iskelet problemlerine uygulanan bir yöntem olduğunu da unutmamalısınız. Hastanın manuel terapiye uygunluğu için hekim ön görüsü şarttır.

Manuel Terapi Nasıl Uygulanır ?

Manuel terapi yöntemi tamamen elle uygulanan bir yöntemdir. Kişilerin hareket sistemini ağrısız hareket ettirmesi ve postural dengesini sağlaması için gerçekleştirilen bir takım manevları kapsar. Tıbbi ilaç, deri altı uygulama, mekanik ya da manuel tıbbi bir malzemeyle uygulanmaz.

Manuel tıp alanı içinde yer almasının temel sebeplerinden birisi de söz konusu uygulamaların manuel (elle) gerçekleştiriliyor olmasındandır. İğne, ışın, kanamalı veya ilaçlı bir işlem olmaması konforlu bir tedaviyi beraberinde getirir. Önemli olan uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanıyor olmasıdır. Hastanın manuel terapiye uygunluğuda var ise tabi.

Uzman fizyoterapist’e başvurun

Manuel terapi yöntemine karar verdiyseniz mutlaka bu konuda uzman olan fizyoterapistlere başvuruda bulunmalısınız. Fizyoterapi ve manuel terapiye dair hiçbir eğitim almamış ve halk dilinde ağrıcı (şifacı) tabir edilen kişilerin manuel terapi uygulamalarını kesinlikle kabul etmemelisiniz.

Çünkü gerçekleştirilecek yanlış bir uygulama vücudunuzda kalıcı hasarlara yol açabilir. Mevcut yaşam kalitenizi bir daha geri dönülemez biçimde olumsuz yönde etkileyebilir. Nitekim bizler kliniğimizde sağlık profesyoneli olmayan kişilerin yapmış olduğu uygulamaların felaket olumsuz sonuçlarını bir çok kez görmekte ve tecrübe edinmekteyiz.

Fizyoterapist Nedir?

Fizyoterapist; doğuştan gelen özür durumları, hareket sistemi bozuklukları ve bunlara bağlı ağrı ve fonksiyon bozukluklarını hekimin tanısı doğrultusunda ölçme, değerlendirme ve incleme yöntemlerini belirleyen, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını planlayan, uygulayan, söz konusu alanda uzman olan kişilerdir.

Nasıl Fizyoterapist Olunur?

Fizyoterapistlik unvanı, sağlık yüksekokulları fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerini başarı ile tamamlayan kişilere verilir. Söz konusu eğitim 4 yıllık oldukça kapsamlı bir lisans eğitimini içerir. Söz konusu eğitimi tamamlayan ve fizyoterapist ünvanı almış olan sağlık profesyoneli kişiler uzmanlık alanlarını belirleyerek manuel terapi alanında uzmanlaşabilirler.

Manuel terapi konusunda gerçekleştirilen yüksek lisans düzeyinde eğitim programlarıyla ve beraberinde getirdikleri klinik ve hasta tecrübeleriyle zaman içerisinde bu alanda da yetkin olduklarını kanıtlar ve ispatlarlar. Unutulmamalıdır ki manuel terapi elle uygulanan bir alan olması koşuluyla tecrübe, zaman ve uygulama üçgeni içerisinde zamanla çok daha başarı ile sonuçlanan bir uygulama haline gelir.Bir cevap yazın


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

    close-link
    WhatsApp WhatsApp
    Hemen Ara
    Yol Tarifi