Osteopati Nedir? Nasıl Bir Terapi Yolu İzler?

Osteopati; manuel (el ile) olarak uygulanan kişiyi “Holistik” (bütüncül) bakış açısıyla değerlendiren, dokulardaki tonus farklılıklarını dengelemeye ve düzenlemeye çalışan, vücudun kendi iyileşme mekanizmasını devreye sokan bir tıp dalıdır. “Holistik” bütüncül yaklaşımın temsilidir. Kişiye “hastalık yoktur, hasta vardır” felsefesiyle yaklaşır ve hastalığın nedenini arar. Bu bütüncül bakış açısını kırmızı çizgiler sınırında hastanın da ihtiyacı gözlemlendiği takdirde diğer ilgili uzmanlık alanlarıyla (genel cerrahi, dahiliye vs.) iletişim dahilinde gerçekleştirir.

Peki nasıl bir yol izlenir?

Örneğin el bileğinizde ağrı var karpal tünel sendromu denildi ancak bu sendromun kökeni sol memeniz olabilir. Yada bir bel problemi yaşıyorsunuz bunun nedeni visseral (iç organlar) kaynaklı olabilir. Sonuca değil nedene odaklanıyoruz. Yani ağrının kaynağını bulup terapi ediyoruz. Hastanın ihtiyacı olur ve gerekli görülürse terapiye Trigger Point Terapisi eklenir. Trigger Point “tetik nokta” anlamına gelmekte olup kısaca “kas düğümü” olarak adlandırılır. Vücudumuzun bazı bölgelerinde lokal basınçla ağrı ve hassasiyet yaratan, kasılı-gergin olarak tanımlanan durum bu trigger noktalar sonucu oluşan durumdur. Sıkılan bir süngerin fazla su tutamaması gibi kasılan bir kas da fazla kan tutamaz.

Oysa kan, oksijeni ve besleyici maddeleri kaslara taşır ve atık maddeleri kaslardan uzaklaştırır. Dolayısıyla, kasın fazla kan tutamaması, sağlıklı bir kan dolaşımından mahrum olması anlamına gelir ve bu durumda, yeterli oksijeni ve besleyici maddeleri alamadan yalnızca artık madde biriktirmeye başlar. Kişide yorgunluk ve sinirlilikle sonuçlanabilen bu olumsuz durum psikolojik stres yaratmanın yanı sıra zamanla bölgedeki ağrının başladığı bölgenin de dışına yayılmasına sebep olur.

Diğer bir taraftan bakılacak olursa sol elin iç kısmındaki ağrıda mide kaynaklı olabilir. Her organ gibi midenin de kendine özgü bir hareketliliği ve bir diğer organlarla da bağlantılı etkileşimi var. Sürekli oturan bir insansanız oturan insanlarda organların hareketliliği kısıtlanır ve zayıflar. Bu noktada Osteopati yine devreye girer ve manuel olarak el ile problemi bularak organı tedavi eder.

Örnek verilecek olursa; sol el bileğindeki ağrısından dolayı midesi palpe edilip yukarı çekilen bir kişideki ağrının kesilmesi problemin gerçektende el bileğinde olduğunun göstergesidir. Bunun dışında bir terapi semptomun terapisidir nedenin terapisi değil. Çünkü semptomun terapisi olmaz. Ağrıya veya hastalığa neden olan durumu bulup çözmek gerekir. Osteopati bunu en uygun ve güzel şekilde yapar.

Peki holistik yaklaşımın devamında nasıl bir yol izlenir?

Ağrı probleminin mideden kaynaklandığını bulduktan sonra hücre içerisindeki magnezyum eksikliği için B6 vitamin desteği ve magnezyum veriyoruz. Çünkü magnezyum B6 vitamini ile çalışır. Eğer ağrı varsa sinirin kılıfında gerginlik vardır bunun için B12 Vitamini ilave ediyoruz çok uzun zamandır ağrısı varsa hastanın yara iyileşmesini sağlamak için C ve E vitamini takviyesi ediyoruz.

Eğer hastanın kabızlık sorunu varsa vücuttaki atık maddeler dışarı atılmadığı için bağırsaklardaki mantarlar beslenir ve sindirimsel bir problem olur buda iyileşmeyi geciktirir yada etkiler. Bu durumda da hastanın beslenme durumunu inceleyip gerekli takviyelerle kişinin iyileşmesine daha fazla katkı sağlıyoruz. Bu katkıyı holistik (bütüncül) bakış çerçevesi içerisinde klniğimizde branştaki uzman arkadaşlarımızla da iletişim ve birliktelik içerisinde yürütmekteyiz.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi