Osteopati Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir?

Adını Yunanca osteon (kemik) ve pathos (acı çekmek) kelimelerinin birleşmesinden alan osteopati; ellerin kullanıldığı ve hastaya bütüncül bakış açısıyla yaklaşılan bir bilim dalıdır. Tedavi edilen hastaya herhangi bir cerrahi müdahalede bulunulmadan, yalnızca çeşitli el teknikleri vasıtasıyla gerçekleştirilir. Kas iskelet sistemine bağlı dolaşım, sindirim, solunum, sinir sistemi ve organlardaki bozuklukların yanısıra; omurga ve eklem ağrılarının yok edilmesini sağlayan tedavi, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlıyor. Doğal bir terapi yöntemi olan Osteopati, hastanın vücuduna çeşitli uyarılarak gönderilmesiyle gerçekleşir. Hastaya gönderilen bu uyarılar ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi sağlanır.

Tedavinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Vücuttaki ağrılar, ağrının gerçekleştiği bölgeden farklı bir uzuvdan kaynaklanıyor olabilir. Sözgelimi; boyundaki bir ağrı, herhangi bir iç organdaki sorundan kaynaklanabilir. Kafatasındaki kemiklerde oluşan problemler, kulak ağrılarına neden olabilir. Osteopati bilimi, insan bedenini bütün olarak ele alarak vücuttaki aksamaların asıl kaynağına ulaşır. Bu tedavi biçimi kas iskelet sistemlerine bağlı problemlerin giderilmesini amaçlar. Osteopati; hastanın yitirdiği vücut esnekliğinin geri kazandırılmasını, hareketlerdeki kısıtlamaların yok edilmesini, vücutta stres ve çeşitli sebeplerden oluşan gerginliklerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak hastanın yaşam standardını yükseltir.

Osteopati Yöntemleri Nelerdir?

Tedavinin esas aldığı 3 adet yöntem bulunur.

1. Paryetal Yöntem: Kas iskelet sistemlerinin tedavisinde kullanılır. Vücuttaki kemiklerin, eklemlerin, kasların ve bağların tedavisini kapsar. Hareketlerdeki kısıtlamaların ortadan kaldırılması, eklemlerdeki kan akışının sağlanması ve ağrıların yok edilmesi bu tedavi yöntemiyle gerçekleşir.
2. Cranial Yöntem: Kafatasında bulunan eklem ve kemiklere yapılacak masaj ile stresi ve gerginliğin ortadan kalkması sağlanır.
3. Visseral Yöntem: İç organları ve onları ve onları tutan bağları kapsayan yöntemdir. Sindirim, solunum, dolaşım, üreme gibi sistemlerdeki ağrıların tedavi edilmesini sağlar. İç organlardaki ufak değişiklikler bile doğal akışın aksamasına neden olur. Bu yöntem iç organlardaki aksamaların giderilmesine de katkı sağlar.

Doktor ve fizyoterapistler, bu tedaviyi ve yöntemlerini kullanabilmek için çeşitli eğitimlerden geçerek bir sınava tabi tutulurlar. Başarıyla Osteopati uzmanı olanlar daha efektif kararlar alarak hastalıkların kaynağına inerler ve sorunları ortadan kaldırabilirler.bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi