Osteopati Yaklaşım İle Sırt Ağrılarına Bakış

Mutlaka hayatımızın bir döneminde ne sebepten olursa olsun ağrı yaşamışızdır. Bu yüzden ne kadar istemesek de ağrı ve sızılar yaşamımızın bir parçası. Osteopati bilimi gelişmeden önce bu tip ağrı ve sızılar her zaman ağrının bulunduğu bölgeye göre şekillenen tedavi yöntemleriyle giderilmeye çalışılırdı. Osteopati biliminin gelişmesiyle birlikte belirli bir hastalığa dayanmayan ağrılar için yoğun ve kalabalık hastanelerde oldukça uzun bekleyişler bir bakıma pas geçilmiş oluyor.

Osteopati terapi yönteminin gelişmesi ile toplumun bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçlarını oldukça kolay bir şekilde karşılayabilmek mümkün olmuştur. Özellikle hareket kabiliyetini sınırlayan sırt ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşam kalitemizi son derece olumsuz yönde etkileyen ve en sık rastlanılan ağrı tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. 40 ile 50 yaşından itibaren daha belirgin hale gelen sırt ağrıları osteopati terapi ile giderilebilen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Osteopati, bu yüzden denilebilir ki ağrının kendisine değil, sebebine odaklanan bir tıp alanıdır. Bir nevi bir sanat dalıdır. Osteopati’de hastalık yoktur, hasta vardır. Osteopati alanında çalışan fizyoterapistler mutlaka multidisipliner çalışma ilkesine sahiptir.

Osteopati ve manuel terapi

Genellikle aşırı yorgunluk, ayaklarda ki biomekaniksel bozukluk, ayakta fazla süre bulunmak veya ağır işlerde çalışmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilen sırt ağrıları manuel terapi yöntemleri ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Osteopati’de bir manuel terapi yaklaşımıdır. Manuel terapi; el ile uygulanan tüm terapi alanlarına verilen ortak isimdir. Ancak burada hassasiyetle akılda tutulması gereken durum kronikleşen sırt ağrılarının yapılan tetkikler neticesinde herhangi bir hastalığa dayanmamasıdır. Bunun anlamı Fibromiyalji veya Osteoporoz gibi bir takım rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkabilecek sırt ve bel ağrılarının myofasiyal ağrı sendromu olarak tanımlanan her hangi bir nedene dayanmaksızın meydana gelen ağrılar ile karıştırılmamasıdır. Dolayısıyla sırt veya bel ağrısı çeken kişilerin kendi başlarına bir takım bilimsellikten uzak yöntemlere başvurmaması gerekiyor. Bu yüzden manuel terapi alanlarında ve osteopati uygulamalarında mutlaka bir hekim veya fizyoterapist’e başvurulması gerektiği önemli belirtilir.

Sırt ağrısı masa başı işlerde çalışanların en büyük sorumlusudur

 

Modern yaşamın getirdiği güzelliklerin yanında, İnternet ve iletişim çağınında birçok getirisi olduğu tartışmasız bir gerçek. Fakat bizleri hareketsiz bıraktığı da bir o kadar gerçeklik arz ediyor. Gününün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren kişilerde sık rastlanan bir durum olan myofasiyal ağrı sendromu ofis çalışanları, banka, şirket veya büro gibi masa başında uzun saatler boyunca çalışmak zorunda olan bireylerde daha fazla görülmektedir. Kısaca sedanter yaşam ağrıların büyük sebeblerindendir.

Osteopatlar ve fizyoterapistler tarafından tavsiye edilecek egzersizlerle veya terapi yöntemleri ile üstesinden gelinebilecek kronik bel ve sırt ağrıları ile karşılaşmanız durumunda öncelikle yapmanız tüm ağrı şikayetlerinizle ilgili gereken uzman kontrolleri olmalıdır. Her hangi patolojik bulguya rastlanılmaması durumunda, teşhis ve tanının hekim tarafından koyulması ile birlikte fizyoterapist olarak osteopati terapi yöntemlerini değerlendirmek kronik ağrılarınızdan kurtulmanız için akıllıca bir davranış olacaktır.

Sağlıklı günler.

 bir soru sorun


Gelen Sorular
TELEFON NUMARANIZI BIRAKIN
SİZİ ARAYALIM


 

close-link
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara
Yol Tarifi